Lední hokej na Zimních olympijských hrách 2010 – turnaj ženy
Lední hokej na Zimních olympijských hrách 2010 | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Turnaj žen | ||||||||||
Základní údaje | ||||||||||
Pořadatel | Mezinárodní federace ledního hokeje Mezinárodní olympijský výbor | |||||||||
Dějiště | General Motors Place, UBC Winter Sports Centre | |||||||||
Datum | 13.–25. února 2010 | |||||||||
Startující | 8 týmů | |||||||||
Medailisté | ||||||||||
Kanada (CAN) | ||||||||||
Spojené státy americké (USA) | ||||||||||
Finsko (FIN) | ||||||||||
Soutěže | ||||||||||
| ||||||||||
|
Ženský turnaj v ledním hokeji na zimních olympijských hrách 2010 se konal ve Vancouveru v Britské Kolumbii v Kanadě ve dnech 13. až 25. února. Soutěžilo osm týmů rozdělených do dvou skupin. Kanada zvítězila ve finále 2:0 nad Spojenými státy, které získaly stříbro. Zápas o bronz vyhrálo Finsko vítězstvím 3:2 nad Švédskem v prodloužení.
Kvalifikace
Do turnaje se přímo kvalifikovalo 6 nejlepších celků podle ženského žebříčku IIHF z roku 2008. Týmy od 7. do 18. místa v tomto žebříčku sehrály olympijskou kvalifikaci. Zatímco celky na 7. až 12. místě byly nasazeny přímo do hlavní fáze kvalifikace, zbylé celky hrály předkvalifikaci, ze které postoupily nejlepší 2 celky do hlavní kvalifikace. Z hlavní kvalifikace vedla cesta pro 2 nejlepší celky na olympijský turnaj.
Předkvalifikace se hrála v září 2008 a hlavní kvalifikace v listopadu 2008.
Týmy přímo kvalifikované na olympijský turnaj
Účastníci hlavní kvalifikace
Účastníci předkvalifikace
- Lotyšsko
- Norsko – postup do hlavní kvalifikace
- Itálie
- Slovinsko
- Slovensko – postup do hlavní kvalifikace – tam úspěch ⇒ postup na olympijský turnaj
- Chorvatsko
- Bulharsko
- Rakousko
Systém turnaje
Týmy budou rozděleny do dvou skupin po 4 týmech. V každé skupině se bude hrát jednokolově každý s každým.
Nejlepší 2 týmy z každé skupiny postoupí do semifinále. Vítězové semifinále se utkají o zlato ve finále, zatímco poražení semifinalisté budou hrát o bronz. Týmy vyřazené ve skupinách budou hrát o umístění.
Základní skupiny
Základní skupina A
Tým | Z | V | VP | PP | P | GV | GI | +/− | B |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kanada | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 41 | 2 | 39 | 9 |
Švédsko | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 10 | 15 | −5 | 6 |
Švýcarsko | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 6 | 15 | −9 | 3 |
Slovensko | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 4 | 29 | −25 | 0 |
Zápasy
Všechny časy jsou místní (UTC−8), tj. SEČ−9.
13. února 2010 | Švédsko | 3 – 0 | Švýcarsko | UBC Winter Sports Centre, Vancouver |
---|---|---|---|---|
14:30 | 1 - 0, 1 - 0, 1 - 0 |
Souhrn zápasu | ||||
---|---|---|---|---|
Rundqvistová 13' Enströmová 32' Uden-Johanssonová 42' |
13. února 2009 | Kanada | 18 – 0 | Slovensko | UBC Winter Sports Centre, Vancouver |
---|---|---|---|---|
19:00 | 7 - 0, 6 - 0, 5 - 0 |
Souhrn zápasu | ||||
---|---|---|---|---|
IRWIN Haley 1:39' BONHOMME Tessa 3:06' AGOSTA Meghan 5:38' MACLEOD Carla 8:21' AGOSTA Meghan 11:34' KINGSBURY Gina 15:09' SOSTORICS Colleen 16:20' VAILLANCOURT Sarah 23:42' POULIN Marie-Philip 27:21' AGOSTA Meghan 30:19' HEFFORD Jayna 32:00' OUELLETTE Caroline 32:44' MACLEOD Carla 36:42' HEFFORD Jayna 44:23' IRWIN Haley 44:37' PIPER Cherie 46:54' HEFFORD Jayna 51:03' KINGSBURY Gina 52:52' |
15. února 2010 | Švédsko | 6 – 2 | Slovensko | UBC Winter Sports Centre, Vancouver |
---|---|---|---|---|
14:30 | 3 - 2, 1 - 0, 2 - 0 |
Souhrn zápasu | ||||
---|---|---|---|---|
WINBERG Pernilla 5:01' WINBERG Pernilla 12:11' ASSERHOLT Jenni 16:07' WINBERG Pernilla 29:07' HOLMLOV Elin 46:08' WINBERG Pernilla 53:20' | DZURNAKOVA Anna 9:52' CUPKOVA Nicol 13:29' |
15. února 2010 | Švýcarsko | 1 – 10 | Kanada | UBC Winter Sports Centre, Vancouver |
---|---|---|---|---|
19:00 | 0 - 2, 1 - 3, 0 - 5 |
Souhrn zápasu | ||||
---|---|---|---|---|
LEIMGRUBER Darcia 29:46' | APPS Gillian 6:27' VAILLANCOURT Sarah 14:25' PIPER Cherie 22:19' AGOSTA Meghan 28:08' AGOSTA Meghan 31:15' HEFFORD Jayna 40:54' WARD Catherine 49:08' POULIN Marie-Philip 49:27' JOHNSTON Rebecca 50:43' WICKENHEISER Hayley 51:55' |
17. února 2010 | Slovensko | 2 – 5 | Švýcarsko | UBC Winter Sports Centre, Vancouver |
---|---|---|---|---|
14:30 | 1 - 0, 0 - 1, 1 - 4 |
Souhrn zápasu | ||||
---|---|---|---|---|
CULIKOVA Janka 7:10' CULIKOVA Janka 40:19' | MARTY Stefanie 35:39' MARTY Stefanie 50:35' BENZ Sara 51:18' LEHMANN Kathrin 56:28' MARTY Stefanie 58:25' |
17. února 2010 | Kanada | 13 – 1 | Švédsko | UBC Winter Sports Centre, Vancouver |
---|---|---|---|---|
19:00 | 5 - 0, 7 - 0, 1 - 1 |
Souhrn zápasu | ||||
---|---|---|---|---|
AGOSTA Meghan 6:58' POULIN Marie-Philip 9:16' PIPER Cherie 13:00' VAILLANCOURT Sarah 15:27' BONHOMME Tessa 15:57' AGOSTA Meghan 21:06' HEFFORD Jayna 25:14' WICKENHEISER Hayley 25:36' APPS Gillian 26:13' AGOSTA Meghan 27:59' PIPER Cherie 29:17' IRWIN Haley 31:43' APPS Gillian 47:43' | TIMGLAS Katarina 52:16' |
Základní skupina B
Tým | Z | V | VP | PP | P | GV | GI | +/− | B |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
USA | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 31 | 1 | 30 | 9 |
Finsko | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 7 | 8 | −1 | 6 |
Rusko | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 | 19 | −16 | 3 |
Čína | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 16 | −13 | 0 |
Zápasy
Všechny časy jsou místní (UTC−8), tj. SEČ−9.
14. února 2010 | Finsko | 5 – 1 | Rusko | UBC Winter Sports Centre, Vancouver |
---|---|---|---|---|
14:30 | 1 - 1, 2 - 0, 2 - 0 |
Souhrn zápasu | ||||
---|---|---|---|---|
SIRVIO Saija 9:30' VOUTILAINEN Marjo 23:59' HOVI Venla 27:36' TIKKINEN Nina 42:25' TIKKINEN Nina 49:32' | VAFINA Aleksandra 6:11' |
14. února 2010 | USA | 12 – 1 | Čína | UBC Winter Sports Centre, Vancouver |
---|---|---|---|---|
19:00 | 5 - 0, 3 - 0, 4 - 1 |
Souhrn zápasu | ||||
---|---|---|---|---|
RUGGIERO Angela 2:50' STACK Kelli 9:56' POTTER Jenny 14:22' DUGGAN Meghan 17:40' POTTER Jenny 18:01' POTTER Jenny 21:18' CHESSON Lisa 23:46' LAMOUREUX Jocelyne 39:39' DUGGAN Meghan 34:59' ENGSTROM Molly 50:43' DARWITZ Natalie 54:43' CHU Julie 59:21' | JIN Fengling 57:39' |
16. února 2010 | Finsko | 2 – 1 | Čína | UBC Winter Sports Centre, Vancouver |
---|---|---|---|---|
14:30 | 0 - 1, 2 - 0, 0 - 0 |
Souhrn zápasu | ||||
---|---|---|---|---|
RANTAMAKI Karoliina 29:13' HOVI Venla 34:02' | WANG Linuo 18:10' |
16. února 2010 | Rusko | 0 – 13 | USA | UBC Winter Sports Centre, Vancouver |
---|---|---|---|---|
19:00 | 0 - 5, 0 - 7, 0 - 1 |
Souhrn zápasu | ||||
---|---|---|---|---|
LAMOUREUX Monique 2:19' POTTER Jenny 5:48' THATCHER Karen 9:54' CAHOW Caitlin 12:57' POTTER Jenny 15:56' RUGGIERO Angela 20:34' STACK Kelli 23:16' LAMOUREUX Jocelyne 26:01' DARWITZ Natalie 27:50' DARWITZ Natalie 31:00' POTTER Jenny 31:46' ENGSTROM Molly 33:32' CHESSON Lisa 41:05' |
18. února 2010 | Čína | 1 – 2 | Rusko | UBC Winter Sports Centre, Vancouver |
---|---|---|---|---|
14:30 | 0 - 0, 1 - 2, 0 - 0 |
Souhrn zápasu | ||||
---|---|---|---|---|
JIN Fengling 37:38' | SMOLENTSEVA Ekaterina 24:23' SERGINA Marina 36:02' |
18. února 2010 | USA | 6 – 0 | Finsko | UBC Winter Sports Centre, Vancouver |
---|---|---|---|---|
19:00 | 4 - 0, 1 - 0, 1 - 0 |
Souhrn zápasu | ||||
---|---|---|---|---|
HU Julie 8:08' ENGSTROM Molly 10:47' DUGGAN Meghan 11:29' DARWITZ Natalie 18:03' KNIGHT Hilary 31:48' THATCHER Karen 58:22' |
O 5.–8. místo
1. kolo
20. února 2010 | Švýcarsko | 6 – 0 | Čína | UBC Winter Sports Centre, Vancouver |
---|---|---|---|---|
14:30 | 2 - 0, 2 - 0, 2 - 0 |
Souhrn zápasu | ||||
---|---|---|---|---|
LEHMANN Kathrin 7:02' MARTY Stefanie 7:53' NUSSBAUM Lucrece 37:12' MARTY Stefanie 39:44' MARTY Stefanie 54:54' MARTY Stefanie 58:48' |
20. února 2010 | Rusko | 4 – 2 | Slovensko | UBC Winter Sports Centre, Vancouver |
---|---|---|---|---|
19:00 | 2 - 0, 1 - 1, 1 - 1 |
Souhrn zápasu | ||||
---|---|---|---|---|
SOTNIKOVA Tatiana 7:34' GAVRILOVA Iya 18:16' TERENTEVA Svetlana 33:45' GAVRILOVA Iya 50:26' | PRAVLIKOVA Petra 23:24' KAPUSTOVA Jana 40:31' |
O 7. místo
22. února 2010 | Čína | 3 – 1 | Slovensko | UBC Winter Sports Centre, Vancouver |
---|---|---|---|---|
14:30 | 0 - 1, 1 - 0, 2 - 0 |
Souhrn zápasu | ||||
---|---|---|---|---|
WANG Linuo 37:15' SUN Rui 45:04' WANG Linuo 51:44' | PRAVLIKOVA Petra 10:37' |
O 5. místo
22. února 2010 | Švýcarsko | 2 – 1 | Rusko | UBC Winter Sports Centre, Vancouver |
---|---|---|---|---|
19:00 | 0 : 1, 1 : 0, 0 : 0 - na SN |
Souhrn zápasu | ||||
---|---|---|---|---|
MARTY Stefanie 34:12' MARTY Stefanie (SN) | BURINA Tatiana 9:05' |
Play off
Semifinále
22. února 2010 | Kanada | 5 – 0 | Finsko | General Motors Place, Vancouver |
---|---|---|---|---|
14:30 | 2 - 0, 1 - 0, 2 - 0 |
Souhrn zápasu | ||||
---|---|---|---|---|
PIPER Cherie 5:22' IRWIN Haley 14:36' AGOSTA Meghan 36:21' IRWIN Haley 44:23' OUELLETTE Caroline 58:57' |
22. února 2010 | USA | 9 – 1 | Švédsko | General Motors Place, Vancouver |
---|---|---|---|---|
19:00 | 2 - 0, 3 - 1, 4 - 0 |
Souhrn zápasu | ||||
---|---|---|---|---|
LAMOUREUX Monique 7:14' DUGGAN Meghan 8:23' RUGGIERO Angela 23:22' CAHOW Caitlin 25:58' THATCHER Karen 33:35' LAMOUREUX Monique 45:59' WEILAND Kerry 47:15' STACK Kelli 55:20' LAMOUREUX Monique 57:19' | WINBERG Pernilla 29:34' |
O 3. místo
25. února 2010 | Finsko | 3 – 2 PP | Švédsko | General Motors Place, Vancouver |
---|---|---|---|---|
11:00 | 0 : 0, 2 : 1, 0 : 1 + 1 : 0 |
Souhrn zápasu | ||||
---|---|---|---|---|
PELTTARI Heidi 24:24' KARVINEN Michelle 36:02' RANTAMAKI Karoliina 62:33' | ROOTH Maria 32:24' RUNDQVIST Danijela 45:09' |
Finále
25. února 2010 | Kanada | 2 – 0 | USA | General Motors Place, Vancouver |
---|---|---|---|---|
15:30 | 2 : 0, 0 : 0, 0 : 0 |
Souhrn zápasu | ||||
---|---|---|---|---|
POULIN Marie-Philip 13:55' POULIN Marie-Philip 16:50' |
Konečné umístění
Pořadí | Tým |
---|---|
Kanada | |
USA | |
Finsko | |
4. | Švédsko |
5. | Švýcarsko |
6. | Rusko |
7. | Čína |
8. | Slovensko |
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Lední hokej na Zimních olympijských hrách 2010 – turnaj ženy na Wikimedia Commons
- (anglicky) Oficiální stránky ledního hokeje na ZOH 2010, vancouver2010.com
Olympijské medailistky v ledním hokeji – turnaj 2010 ve Vancouveru | |
---|---|
Kanada (CAN) | Meghan Agostaová • Gillian Appsová • Tessa Bonhommeová • Jennifer Botterillová • Jayna Heffordová "A" • Haley Irwinová • Rebecca Johnstonová • Becky Kellarová • Gina Kingsburyová • Charline Labontéová • Carla MacLeodová • Meaghan Mikkelsonová • Caroline Ouelletteová "A" • Cherie Piperová • Marie-Philip Poulinová • Colleen Sostoricsová • Kim St-Pierreová • Shannon Szabadosová • Sarah Vaillancourtová • Catherine Wardová • Hayley Wickenheiserová "C" Trenér: |
Spojené státy (USA) | Kacey Bellamyová • Caitlin Cahowová • Natalie Darwitzová "C" • Meghan Dugganová • Molly Engstromová • Lisa Chessonová • Julie Chuová "A" • Hilary Knightová • Jocelyne Lamoureuxová • Monique Lamoureuxová • Erika Lawlerová • Gisele Marvinová • Brianne McLaughlinová • Jenny Potterová "A" • Angela Ruggieroová "A" • Molly Schausová • Kelli Stacková • Karen Thatcherová • Jessie Vetterová • Kerry Weilandová • Jinelle Zaugg-Siergiejová Trenér: |
Finsko (FIN) | Jenni Hiirikoskiová "A" • Anne Helinová • Venla Hoviová • Michelle Karvinenová • Mira Kuismaová • Emma Laaksonenová "C" • Rosa Lindstedtová • Terhi Mertanenová • Heidi Pelttariová • Mariia Posaová • Annina Rajahuhtová • Karoliina Rantamäkiová • Noora Rätyová • Mari Saarinenová • Saija Sirviöová • Nina Tikkinenová • Minnamari Tuominenová • Saara Tuominenová "A" • Anna Vanhataloová • Linda Välimäkiová • Marjo Voutilainenová Trenér: |
Trenéři jsou zde uvedeni pouze pro úplnost, neboť olympijské medaile nedostávají. |
Lední hokej na olympijských hrách | ||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hlavní článek | Antverpy 1920 (na LOH) • Chamonix 1924 • Svatý Mořic 1928 • Lake Placid 1932 • Garmisch-Partenkirchen 1936 • Svatý Mořic 1948 • Oslo 1952 • Cortina d'Ampezzo 1956 • Squaw Valley 1960 • Innsbruck 1964 • Grenoble 1968 • Sapporo 1972 • Innsbruck 1976 • Lake Placid 1980 • Sarajevo 1984 • Calgary 1988 • Albertville 1992 • Lillehammer 1994 • Nagano 1998 • Salt Lake City 2002 • Turín 2006 • Vancouver 2010 • Soči 2014 • Pchjongčchang 2018 • Peking 2022 | |||||||||||||||
Muži |
| |||||||||||||||
Ženy |
| |||||||||||||||
Seznam olympijských medailistů v ledním hokeji |