Football league season
Elite LeagueSeason | 2018–19 |
---|
Champions | Minerva Punjab (1st title)[1] |
---|
Matches played | 310 |
---|
Goals scored | 1,024 (3.3 per match) |
---|
Top goalscorer | Siva Sakthi (22 goals) |
---|
Highest scoring | Kerala Blasters 12-2 Raman Vijayan SS |
---|
Highest attendance | 1,500 East Bengal 2-0 Mohun Bagan |
---|
All statistics correct as of complete. |
The 2018–19 Elite League, also known as 2018–19 Hero Elite League for sponsorship reasons and formerly known as Youth League U18 was the eleventh season of the Indian Elite League and the fourth season of the competition as an under-18 one. Shillong Lajong were the defending champions, but could not advance to knock out stage.[2][3]
Qualifiers
Kolkata zone
The qualifiers for Kolkata Zone were divided in two groups with five teams in each group, with SAI (East Zone), United S.C., and Rainbow AC advanced to the zonal round.[4]
Group A
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | | SAI | USC | BMSA | BFA | BSC |
1 | SAI (East Zone) | 4 | 3 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 9 | Advanced to zonal round | | — | 2–1 | 0–1 | 2–0 | 2–1 |
2 | United | 4 | 3 | 0 | 1 | 13 | 4 | +9 | 9 | | – | — | 2–1 | 2–1 | 8–0 |
3 | Bidhannagar Municipal SA | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 | 7 | | | – | – | — | 1–1 | 2–0 |
4 | Bengal Football Academy | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 5 | −2 | 4 | | – | – | – | — | 1–0 |
5 | Baranagar Sporting Club | 4 | 0 | 0 | 4 | 1 | 13 | −12 | 0 | | – | – | – | – | — |
Source: Soccerway
Group B
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | | NBR | MDSC | HDSA | BWP | SS |
1 | NBP Rainbow AC | 4 | 2 | 2 | 0 | 13 | 5 | +8 | 8 | Advanced to zonal round | | — | 2–2 | 2–2 | 2–0 | 7–1 |
2 | Mohammedan | 4 | 2 | 2 | 0 | 10 | 3 | +7 | 8 | | | – | — | 1–1 | 4–0 | 3–0 |
3 | The Hooghly District SA | 4 | 2 | 2 | 0 | 9 | 5 | +4 | 8 | | – | – | — | 3–0 | 3–2 |
4 | Bhawanipore | 4 | 1 | 0 | 3 | 2 | 9 | −7 | 3 | | – | – | – | — | 2–0 |
5 | Southern Samity | 4 | 0 | 0 | 4 | 3 | 15 | −12 | 0 | | – | – | – | – | — |
Source: Soccerway
Maharashtra zone
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | | RFYC | IB | FSI | SMR | FCM |
1 | RF Young Champs | 4 | 4 | 0 | 0 | 13 | 0 | +13 | 12 | Advanced to zonal round | | — | 2–0 | 3–0 | 6–0 | 2–0 |
2 | Iron Born FC | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 7 | | – | — | 1–1 | 3–2 | 1–0 |
3 | Football School of India | 4 | 1 | 2 | 1 | 5 | 6 | −1 | 5 | | – | – | — | 2–2 | 2–0 |
4 | Steadfast – Mumbai Rush | 4 | 1 | 1 | 2 | 7 | 11 | −4 | 4 | | – | – | – | — | 3–0 |
5 | FC Mumbaikars | 4 | 0 | 0 | 4 | 0 | 8 | −8 | 0 | | | – | – | – | – | — |
Source: Soccerway
Zonal round
Tiebreakers |
The teams are ranked according to points (3 points for a win, 1 point for a draw, 0 points for a loss). If two or more teams are equal on points on completion of the group matches, the following criteria are applied in the order given to determine the rankings: - Greater number of points obtained in the matches between the Teams concerned
- Goal difference resulting from the matches between the Teams concerned
- Greater number of goals scored in the matches between the Teams concerned
- Goal difference in all the matches
- Greater number of goals scored in all the matches
- Drawing of lots
|
Delhi zone
Source: Soccerway
Karnataka–Andhra zone
The matches of Karnataka–Andhra zone kicked off on 8 October 2018 with Ananthpur Sports Academy defeating Boca Juniors 2–0 in the opening game.[5]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | | BFC | FCM | OFC | ASA | BJFS |
1 | Bengaluru | 8 | 7 | 0 | 1 | 39 | 8 | +31 | 21 | Advanced to final round | | — | 4–2 | 3–1 | 12–1 | 6–1 |
2 | FC Mangalore | 8 | 5 | 1 | 2 | 23 | 9 | +14 | 16 | Advanced to playoffs | | 2–1 | — | 2–1 | 2–0 | 8–0 |
3 | Ozone | 8 | 5 | 0 | 3 | 25 | 10 | +15 | 15 | | | 0–3 | 1–0 | — | 7–0 | 7–0 |
4 | Ananthapur Sports Academy | 8 | 2 | 0 | 6 | 7 | 36 | −29 | 6 | | 0–4 | 0–5 | 1–5 | — | 3–1 |
5 | Boca Juniors FS | 8 | 0 | 1 | 7 | 6 | 37 | −31 | 1 | | 1–6 | 2–2 | 1–3 | 0–2 | — |
Source: Soccerway
Chennai zone
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | | CFC | RVSS | CCFC | FPP | MFC |
1 | Chennaiyin | 8 | 6 | 2 | 0 | 37 | 9 | +28 | 20 | Advanced to final round | | — | 2–2 | 4–2 | 6–2 | 1–1 |
2 | Raman Vijayan Soccer School | 8 | 3 | 3 | 2 | 27 | 21 | +6 | 12 | Advanced to playoffs | | 0–7 | — | 2–2 | 7–0 | 6–4 |
3 | Chennai City | 8 | 3 | 3 | 2 | 18 | 12 | +6 | 12 | | | 2–3 | 1–1 | — | 1–0 | 1–1 |
4 | Football Plus PSA | 8 | 2 | 0 | 6 | 8 | 24 | −16 | 6 | | 0–5 | 2–1 | 0–1 | — | 3–1 |
5 | FC Madras | 8 | 1 | 2 | 5 | 13 | 37 | −24 | 5 | | 0–9 | 3–8 | 1–8 | 2–1 | — |
Source: Soccerway
Kolkata zone
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | | MB | EB | ATK | USC | SAI | NBR |
1 | Mohun Bagan | 10 | 6 | 3 | 1 | 16 | 6 | +10 | 21 | Advance to final round | | — | 0–2 | 1–0 | 2–1 | 2–0 | 3–1 |
2 | East Bengal | 10 | 5 | 3 | 2 | 16 | 7 | +9 | 18 | | 0–1 | — | 1–1 | 2–0 | 2–1 | 0–1 |
3 | ATK | 10 | 4 | 4 | 2 | 22 | 9 | +13 | 16 | | | 1–1 | 2–2 | — | 0–0 | 4–1 | 6–1 |
4 | United | 10 | 3 | 4 | 3 | 16 | 13 | +3 | 13 | | 1–1 | 0–0 | 1–6 | — | 2–2 | 4–0 |
5 | SAI (East Zone) | 10 | 2 | 3 | 5 | 8 | 15 | −7 | 9 | | 0–0 | 1–2 | 1–0 | 0–3 | — | 2–0 |
6 | NBP Rainbow AC | 10 | 1 | 1 | 8 | 3 | 31 | −28 | 4 | | 0–5 | 0–5 | 0–2 | 0–4 | 0–0 | — |
Source: Soccerway
Maharashtra zone
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | | FCPC | RFYC | IB | MCFC | SMR | FSI |
1 | Pune City | 10 | 9 | 0 | 1 | 29 | 5 | +24 | 27 | Advanced to final round | | — | 2–0 | 3–1 | 1–0 | 4–0 | 2–0 |
2 | RF Young Champs | 10 | 6 | 2 | 2 | 18 | 9 | +9 | 20 | | 1–3 | — | 3–0 | 1–1 | 1–0 | 4–0 |
3 | Iron Born FC | 10 | 5 | 1 | 4 | 15 | 14 | +1 | 16 | | | 2–1 | 2–3 | — | 0–1 | 1–0 | |
4 | Mumbai City | 10 | 3 | 3 | 4 | 12 | 12 | 0 | 12 | | 1–4 | 1–1 | 1–2 | — | 3–0 | 0–0 |
5 | Steadfast – Mumbai Rush | 10 | 2 | 1 | 7 | 2 | 16 | −14 | 7 | | 0–3 | 0–1 | 0–3 | 1–0 | — | 0–0 |
6 | Football School of India | 10 | 0 | 3 | 7 | 4 | 24 | −20 | 3 | | 0–6 | 0–3 | 1–3 | 2–4 | 0–1 | — |
Source: Soccerway
Shillong–Guwahati zone
Source: Soccerway
Goa zone
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | | SFC | FCG | SCG | DSC | SESA | CBSC |
1 | Salgaocar | 10 | 8 | 0 | 2 | 25 | 8 | +17 | 24 | Advance to final round | | — | 0–2 | 2–1 | 3–1 | 3–0 | 5–1 |
2 | Goa | 10 | 6 | 3 | 1 | 18 | 4 | +14 | 21 | | 1–0 | — | 0–2 | 2–0 | 0–0 | 4–0 |
3 | Sporting Goa | 10 | 5 | 2 | 3 | 18 | 10 | +8 | 17 | | | 0–1 | 0–3 | — | 2–2 | 1–0 | 7–0 |
4 | Dempo | 10 | 3 | 4 | 3 | 15 | 11 | +4 | 13 | | 1–2 | 1–1 | 1–1 | — | 0–0 | 7–0 |
5 | SESA | 10 | 2 | 3 | 5 | 13 | 12 | +1 | 9 | | 0–3 | 0–0 | 1–2 | | — | 5–2 |
6 | Churchill Brothers | 10 | 0 | 0 | 10 | 5 | 50 | −45 | 0 | | 1–6 | 1–5 | 0–2 | 0–2 | 0–7 | — |
Source: Soccerway
Jharkhand–Odisha zone
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | | JAM | FAO | SHO | SAIL |
1 | Jamshedpur | 6 | 4 | 2 | 0 | 13 | 3 | +10 | 14 | Advanced to playoffs | | — | 4–0 | 1–0 | 1–0 |
2 | FAO Academy | 6 | 3 | 0 | 3 | 8 | 15 | −7 | 9 | | | 1–5 | — | 1–0 | 3–2 |
3 | Sports Hostel Odisha | 6 | 2 | 1 | 3 | 9 | 10 | −1 | 7 | | 2–2 | 3–1 | — | 1–3 |
4 | SAIL Bokaro | 6 | 1 | 1 | 4 | 8 | 10 | −2 | 4 | | 0–0 | 1–2 | 2–3 | — |
Source: Soccerway
Punjab zone
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | | MIN | YFC | RGS | UPJ |
1 | Minerva Punjab | 6 | 5 | 1 | 0 | 8 | 1 | +7 | 16 | Advanced to playoffs | | — | 1–0 | 1–0 | 3–1 |
2 | Youth FC | 6 | 3 | 1 | 2 | 6 | 5 | +1 | 10 | | | 0–1 | — | 1–0 | 1–0 |
3 | Round Glass Sports | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 4 | +4 | 8 | | 0–0 | 2–2 | — | 1–0 |
4 | United Punjab FC | 6 | 0 | 0 | 6 | 2 | 14 | −12 | 0 | | 0–2 | 1–2 | 0–5 | — |
Source: Soccerway
Rest Of India zone
Group A
All matches were played at Panampally Ground, Kochi.
Source: soccerway
Group B
All matches were played at Khuman Lampak Turf Ground, Imphal.
Source: Soccerway
Group C
All matches will be played at TRC Turf Ground, Srinagar.
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | | RK | LK | JKS |
1 | Real Kashmir | 2 | 2 | 0 | 0 | 10 | 0 | +10 | 6 | Advanced to playoffs | | — | 9–0 | 1–0 |
2 | Lonestar Kashmir | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 9 | −8 | 3 | | | – | — | 1–0 |
3 | J&K State FA | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | −2 | 0 | | – | – | — |
Source: Soccerway
Group D
All matches were played at Kahaani Sports Academy Ground, Ahmedabad.
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | | KAH | ARA | FLA | FAH |
1 | Kaahani FC | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 7 | Advanced to playoffs | | — | 2–1 | 2–1 | 0–0 |
2 | ARA FC | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 | 4 | | | – | — | 4–1 | 0–0 |
3 | Football Leaders Academy | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 6 | −2 | 3 | | – | – | — | 2–0 |
4 | Fateh Hyderabad | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | −2 | 2 | | – | – | – | — |
Source: Soccerway
Playoffs
Ten teams entered this round, out of which five will progress to the final round.[6]
Group A
All matches played at Navelim Ground, Margao.
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | | MSP | MP | RK | FCM | KAH |
1 | MSP Academy | 4 | 3 | 0 | 1 | 10 | 3 | +7 | 9 | Advance to final round | | — | 0–3 | 2–0 | 5–0 | 3–0 |
2 | Minerva Punjab | 4 | 2 | 2 | 0 | 13 | 5 | +8 | 8 | | — | — | 0–0 | 5–5 | 5–0 |
3 | Real Kashmir | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 2 | +4 | 7 | | — | — | — | 1–0 | 5–0 |
4 | FC Mangalore | 4 | 1 | 1 | 2 | 7 | 11 | −4 | 4 | | | — | — | — | — | 2–0 |
5 | Kahaani FC | 4 | 0 | 0 | 4 | 0 | 15 | −15 | 0 | | — | — | — | — | — |
Source: Soccerway
Group B
All matches played at Navelim Ground, Margao.
Source: Soccerway
Final round
Group A
All matches played at Nagoa Ground, Nagoa.
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | | FCG | FCP | MSP | SFC |
1 | Goa | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 7 | Advance to Knockout stage | | — | 1–0 | 0–0 | 2–1 |
2 | Pune City | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 3 | +2 | 6 | | — | — | 2–1 | 3–1 |
3 | MSP FA | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 5 | −2 | 2 | | | — | – | — | 2–2 |
4 | Sudeva | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 6 | −2 | 1 | | — | — | — | — |
Source: Soccerway
Group B
Matches played at Don Bosco Ground, Borda and Nagoa Ground, Nagoa.
Source: Soccerway
Group C
All matches played at Utorda Ground, Utorda.
Source: Soccerway
Group D
All matches played at Utorda Ground, Utorda.
Source: Soccerway
Knockout stage
Bracket
Quarter-finals
Goa | 3–1 | SAI Guwahati |
Doyal Alves 13', 78' Jovito Joao Dias 88' | | 87' Shano Tariang |
Attendance: 100
Referee: Ankush Chakraborty
Attendance: 50
Referee: Vishal
Attendance: 25
Referee: Ashwin
Attendance: 25
Referee: Jatinder Singh
Semi-finals
Attendance: 150
Referee: Ashwin
Attendance: 100
Referee: Ankush Chakraborty
Final
Attendance: 110
Referee: Ashwin
Statistics
Top scorers
- As of 8 February 2019
Rank | Player | Club | Goals |
1 | Sivasakthi Narayanan | Raman Vijayan SS | 22 |
2 | Murshid KP | FC Mangalore | 14 |
3 | Akashdeep Singh | Bengaluru | 13 |
4 | Ashley Alban Koli | IRON BORN | 10 |
Muhammed Nemil Valiyattil | RF Young Champs |
6 | Seiminmang Manchong | Delhi Dynamos | 9 |
Thoi Singh | RF Young Champs |
Aaron Bareto | Salgaocar |
Surag Chhetri | Kerala Blasters |
Nongthombam Joysana Singh | Chennaiyin |
Prathap E | MSP FA |
R Zothanmawia | Aizawl |
Clean Sheets
- As of 8 February 2019
Rank | Player | Club | Clean sheets |
1 | Manav Baraskar | FC Goa | 9 |
2 | Devansh Dabas | Minerva | 8 |
3 | Christurajan T | MSP FA | 7 |
Van Nunmawia | Aizawl |
5 | Rewang Dorjee Lepcha | Pune City | 6 |
6 | Kalyan Hasda | SAI (East) | 5 |
Khoirom Jackson Singh | Reliance Foundation YC |
8 | Birendra Rabha Singh | Reliance Foundation YC | 4 |
Avishak Shaw | United |
Paramveer Singh | Bhaichung Bhutia FS |
Raj Kumar Mahato | Jamshedpur |
Akshat Hadkonkar | Sporting Goa |
Sapam Nongpoknganba Singh | SESA |
Wellyster Mendes | Dempo |
C Vanlalhriata | Shillong Lajong |
Ayon Roy | East Bengal |
References
- ^ Parasar, Swapnaneel (8 February 2019). "Elite League 2018–19: Minerva Punjab beat Pune City to win title". Goal.com. Archived from the original on 22 May 2023. Retrieved 22 November 2022.
- ^ "U-18 Youth League: Shillong Lajong beat Kerala Blasters to win title". 26 May 2018. Archived from the original on 31 December 2018. Retrieved 7 November 2018.
- ^ "Lajong Brush Aside Blasters To Clinch Maiden U-18 Youth League Glory". 26 May 2018. Archived from the original on 26 December 2018. Retrieved 7 November 2018.
- ^ "Fixtures: Hero U-18 YL". Archived from the original on 7 November 2018. Retrieved 7 November 2018.
- ^ "Our U18 Football team started off their season in style as they won their maiden match by 2-0 against Bocajuniors Football School India in Youth I-League". Facebook. 9 October 2018.
- ^ "4 teams secure progress to next rounds of Hero U-18 Youth League". I–League. 3 December 2018. Archived from the original on 17 December 2018. Retrieved 17 December 2018.
External links
- Elite League on the I-League website.
Youth League
Seasons | |
---|
Youth teams | |
---|
|
---|
First tier league seasons (1996–present) |
---|
National Football League | - 1996–97
- 1997–98
- 1998–99
- 1999–2000
- 2000–01
- 2001–02
- 2002–03
- 2003–04
- 2004–05
- 2005–06
- 2006–07
|
---|
I-League | |
---|
Indian Super League | |
---|
|
|
Second tier league seasons (1997–present) |
---|
NFL 2nd Division | - 1997–98
- 1998–99
- 1999–2000
- 2000–01
- 2001–02
- 2002–03
- 2003–04
- 2004–05
- 2005–06
- 2006–07
|
---|
I-League 2nd Division | |
---|
I-League | |
---|
|
Third tier league seasons (2006–07, 2022–present) |
---|
NFL 3rd Division | |
---|
I-League 2 | |
---|
|
Fourth tier league seasons (2023–present) |
---|
I-League 3 | |
---|
|
Youth league seasons (2008–present) |
---|
Youth League | |
---|
|
|
---|
National teams | |
---|
League competitions | First division | |
---|
Second division | |
---|
State leagues | |
---|
Women | |
---|
Youth | |
---|
|
---|
Cup competitions | |
---|
|