2019 BWF World Junior Championships – Teams event group stage
The group stage of the 2019 BWF World Junior Championships – Teams event was the first stage of the competition. It was held at Kazan Gymnastics Center in Kazan, Russia, from 30 September to 5 October.
Group composition
The draw for 41 teams competing in the tournament were announced on 4 September 2019.[1]
Group A | Group B | Group C | Group D | |||
---|---|---|---|---|---|---|
A1 | A2 | C1 | C2 | |||
Group E | Group F | Group G | Group H | |||
H1 | H2 | |||||
Group A
Group A1
Pos | Team | Pld | W | L | MF | MA | MD | GF | GA | GD | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Indonesia [1] | 2 | 2 | 0 | 10 | 0 | +10 | 20 | 0 | +20 | 420 | 154 | +266 | 2 | Advance to Play-off A1 |
2 | Finland [17/43] | 2 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 10 | 10 | 0 | 308 | 353 | −45 | 1 | Advance to Play-off A2 |
3 | Uganda [17/43] | 2 | 0 | 2 | 0 | 10 | −10 | 0 | 20 | −20 | 199 | 420 | −221 | 0 | Advance to Play-off A3 |
Updated to match(es) played on 1 October 2019. Source: TS
Indonesia vs Uganda
Indonesia 5 | Kazan Gymnastics Center, Court 1 30 September 2019, 12:00 UTC+3 [2] | Uganda 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Finland vs Uganda
Finland 5 | Kazan Gymnastics Center, Court 5 30 September 2019, 19:30 UTC+3 [3] | Uganda 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Indonesia vs Finland
Indonesia 5 | Kazan Gymnastics Center, Court 1 1 October 2019, 12:00 UTC+3 [4] | Finland 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Group A2
Pos | Team | Pld | W | L | MF | MA | MD | GF | GA | GD | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spain [9/16] | 2 | 2 | 0 | 8 | 2 | +6 | 17 | 4 | +13 | 414 | 268 | +146 | 2 | Advance to Play-off A1 |
2 | Hungary [17/43] | 2 | 1 | 1 | 7 | 3 | +4 | 14 | 7 | +7 | 395 | 333 | +62 | 1 | Advance to Play-off A2 |
3 | Kazakhstan [17/43] | 2 | 0 | 2 | 0 | 10 | −10 | 0 | 20 | −20 | 212 | 420 | −208 | 0 | Advance to Play-off A3 |
First match(es) will be played: 30 September 2019. Source: TS
Spain vs Kazakhstan
Spain 5 | Kazan Gymnastics Center, Court 4 30 September 2019, 12:00 UTC+3 [5] | Kazakhstan 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Hungary vs Kazakhstan
Hungary 5 | Kazan Gymnastics Center, Court 6 30 September 2019, 19:30 UTC+3 [6] | Kazakhstan 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Spain vs Hungary
Spain 3 | Kazan Gymnastics Center, Court 2 1 October 2019, 12:00 UTC+3 [7] | Hungary 2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Group A play-offs
|
|
|
Play-off A1: Indonesia vs Spain
Indonesia 3 | Kazan Gymnastics Center, Court 1 2 October 2019, 12:00 UTC+3 [8] | Spain 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Play-off A2: Finland vs Hungary
Finland 1 | Kazan Gymnastics Center, Court 8 1 October 2019, 19:00 UTC+3 [9] | Hungary 3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Play-off A3: Uganda vs Kazakhstan
Uganda 1 | Kazan Gymnastics Center, Court 7 1 October 2019, 19:00 UTC+3 [10] | Kazakhstan 3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Group B
Pos | Team | Pld | W | L | MF | MA | MD | GF | GA | GD | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hong Kong [17/43] | 4 | 4 | 0 | 15 | 5 | +10 | 35 | 14 | +21 | 961 | 794 | +167 | 4 | Qualified to knockout stage 1st to 8th |
2 | Malaysia [17/43] | 4 | 3 | 1 | 14 | 6 | +8 | 31 | 18 | +13 | 948 | 733 | +215 | 3 | Qualified to knockout stage 9th to 16th place |
3 | Russia [5/8] | 4 | 2 | 2 | 11 | 9 | +2 | 26 | 21 | +5 | 865 | 785 | +80 | 2 | Qualified to knockout stage 17th to 24th place |
4 | Canada [9/16] | 4 | 1 | 3 | 9 | 11 | −2 | 21 | 24 | −3 | 740 | 818 | −78 | 1 | Qualified to knockout stage 25th to 32nd place |
5 | Macau [17/43] | 4 | 0 | 4 | 1 | 19 | −18 | 3 | 39 | −36 | 483 | 867 | −384 | 0 | Qualified to knockout stage 33rd to 40th |
First match(es) will be played: 30 September 2019. Source: TS
Russia vs Malaysia
Russia 2 | Kazan Gymnastics Center, Court 5 30 September 2019, 8:30 UTC+3 [11] | Malaysia 3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Canada vs Hong Kong
Canada 1 | Kazan Gymnastics Center, Court 6 30 September 2019, 8:30 UTC+3 [12] | Hong Kong 4 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Macau vs Malaysia
Macau 0 | Kazan Gymnastics Center, Court 1 30 September 2019, 15:30 UTC+3 [13] | Malaysia 5 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Russia vs Hong Kong
Russia 2 | Kazan Gymnastics Center, Court 2 30 September 2019, 15:30 UTC+3 [14] | Hong Kong 3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Canada vs Malaysia
Canada 1 | Kazan Gymnastics Center, Court 3 1 October 2019, 8:30 UTC+3 [15] | Malaysia 4 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Russia vs Macau
Russia 4 | Kazan Gymnastics Center, Court 4 1 October 2019, 8:30 UTC+3 [16] | Macau 1 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Hong Kong vs Malaysia
Hong Kong 3 | Kazan Gymnastics Center, Court 7 1 October 2019, 15:30 UTC+3 [17] | Malaysia 2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Canada vs Macau
Canada 5 | Kazan Gymnastics Center, Court 8 1 October 2019, 15:30 UTC+3 [18] | Macau 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Russia vs Canada
Russia 3 | Kazan Gymnastics Center, Court 1 2 October 2019, 8:30 UTC+3 [19] | Canada 2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Macau vs Hong Kong
Macau 0 | Kazan Gymnastics Center, Court 5 2 October 2019, 8:30 UTC+3 [20] | Hong Kong 5 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Group C
Group C1
Pos | Team | Pld | W | L | MF | MA | MD | GF | GA | GD | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Thailand [3/4] | 2 | 2 | 0 | 10 | 0 | +10 | 20 | 0 | +20 | 420 | 140 | +280 | 2 | Advance to Play-off C1 |
2 | Belarus [17/43] | 2 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 10 | 10 | 0 | 295 | 335 | −40 | 1 | Advance to Play-off C2 |
3 | Latvia [17/43] | 2 | 0 | 2 | 0 | 10 | −10 | 0 | 20 | −20 | 180 | 420 | −240 | 0 | Advance to Play-off C3 |
First match(es) will be played: 30 September 2019. Source: TS
Thailand vs Latvia
Thailand 5 | Kazan Gymnastics Center, Court 5 30 September 2019, 12:00 UTC+3 [21] | Latvia 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Belarus vs Latvia
Belarus 5 | Kazan Gymnastics Center, Court 1 30 September 2019, 19:30 UTC+3 [22] | Latvia 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Thailand vs Belarus
Thailand 5 | Kazan Gymnastics Center, Court 7 1 October 2019, 12:00 UTC+3 [23] | Belarus 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Group C2
Pos | Team | Pld | W | L | MF | MA | MD | GF | GA | GD | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Switzerland [9/16] | 2 | 2 | 0 | 9 | 1 | +8 | 18 | 3 | +15 | 433 | 261 | +172 | 2 | Advance to Play-off C1 |
2 | Estonia [17/43] | 2 | 1 | 1 | 6 | 4 | +2 | 13 | 9 | +4 | 392 | 333 | +59 | 1 | Advance to Play-off C2 |
3 | Mongolia [17/43] | 2 | 0 | 2 | 0 | 10 | −10 | 1 | 20 | −19 | 213 | 444 | −231 | 0 | Advance to Play-off C3 |
First match(es) will be played: 30 September 2019. Source: TS
Switzerland vs Estonia
Switzerland 4 | Kazan Gymnastics Center, Court 6 30 September 2019, 12:00 UTC+3 [24] | Estonia 1 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Mongolia vs Estonia
Mongolia 0 | Kazan Gymnastics Center, Court 2 30 September 2019, 19:30 UTC+3 [25] | Estonia 5 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Switzerland vs Mongolia
Switzerland 5 | Kazan Gymnastics Center, Court 8 1 October 2019, 12:00 UTC+3 [26] | Mongolia 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Group C play-offs
|
|
|
Play-off C1: Thailand vs Switzerland
Thailand 3 | Kazan Gymnastics Center, Court 8 2 October 2019, 12:00 UTC+3 [27] | Switzerland 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Play-off C2: Belarus vs Estonia
Belarus 1 | Kazan Gymnastics Center, Court 4 1 October 2019, 19:00 UTC+3 [28] | Estonia 3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Play-off C3: Latvia vs Mongolia
Latvia 3 | Kazan Gymnastics Center, Court 3 1 October 2019, 19:00 UTC+3 [29] | Mongolia 1 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Group D
Pos | Team | Pld | W | L | MF | MA | MD | GF | GA | GD | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | France [9/16] | 4 | 4 | 0 | 14 | 6 | +8 | 33 | 17 | +16 | 949 | 813 | +136 | 4 | Qualified to knockout stage 1st to 8th |
2 | England [5/8] | 4 | 2 | 2 | 13 | 7 | +6 | 29 | 20 | +9 | 906 | 757 | +149 | 2 | Qualified to knockout stage 9th to 16th place |
3 | Czech Republic [17/43] | 4 | 2 | 2 | 12 | 8 | +4 | 27 | 20 | +7 | 863 | 824 | +39 | 2 | Qualified to knockout stage 17th to 24th place |
4 | Sweden [17/43] | 4 | 2 | 2 | 11 | 9 | +2 | 29 | 22 | +7 | 915 | 877 | +38 | 2 | Qualified to knockout stage 25th to 32nd place |
5 | Portugal [17/43] | 4 | 0 | 4 | 0 | 20 | −20 | 1 | 40 | −39 | 496 | 858 | −362 | 0 | Qualified to knockout stage 33rd to 40th |
First match(es) will be played: 30 September 2019. Source: TS
England vs Portugal
England 5 | Kazan Gymnastics Center, Court 1 30 September 2019, 8:30 UTC+3 [30] | Portugal 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
France vs Sweden
France 3 | Kazan Gymnastics Center, Court 2 30 September 2019, 8:30 UTC+3 [31] | Sweden 2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Czech Republic vs Portugal
Czech Republic 5 | Kazan Gymnastics Center, Court 5 30 September 2019, 15:30 UTC+3 [32] | Portugal 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
England vs Sweden
England 4 | Kazan Gymnastics Center, Court 6 30 September 2019, 15:30 UTC+3 [33] | Sweden 1 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
France vs Portugal
France 5 | Kazan Gymnastics Center, Court 7 1 October 2019, 8:30 UTC+3 [34] | Portugal 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
England vs Czech Republic
England | Kazan Gymnastics Center, Court 8 1 October 2019, 8:30 UTC+3 [35] | Czech Republic | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Sweden vs Portugal
Sweden | Kazan Gymnastics Center, Court 3 1 October 2019, 15:30 UTC+3 [36] | Portugal | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
France vs Czech Republic
France | Kazan Gymnastics Center, Court 4 1 October 2019, 15:30 UTC+3 [37] | Czech Republic | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
England vs France
England | Kazan Gymnastics Center, Court 3 2 October 2019, 8:30 UTC+3 [38] | France | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Czech Republic vs Sweden
Czech Republic | Kazan Gymnastics Center, Court 7 2 October 2019, 8:30 UTC+3 [39] | Sweden | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Group E
Pos | Team | Pld | W | L | MF | MA | MD | GF | GA | GD | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Japan [9/16] | 4 | 4 | 0 | 19 | 1 | +18 | 38 | 4 | +34 | 876 | 485 | +391 | 4 | Qualified to knockout stage 1st to 8th |
2 | India [5/8] | 4 | 3 | 1 | 14 | 6 | +8 | 30 | 15 | +15 | 884 | 655 | +229 | 3 | Qualified to knockout stage 9th to 16th place |
3 | United States [17/43] | 4 | 2 | 2 | 10 | 10 | 0 | 23 | 23 | 0 | 805 | 774 | +31 | 2 | Qualified to knockout stage 17th to 24th place |
4 | Australia [17/43] | 4 | 1 | 3 | 7 | 13 | −6 | 19 | 28 | −9 | 781 | 829 | −48 | 1 | Qualified to knockout stage 25th to 32nd place |
5 | Armenia [17/43] | 4 | 0 | 4 | 0 | 20 | −20 | 0 | 40 | −40 | 237 | 840 | −603 | 0 | Qualified to knockout stage 33rd to 40th |
First match(es) will be played: 30 September 2019. Source: TS
India vs United States
India 4 | Kazan Gymnastics Center, Court 3 30 September 2019, 8:30 UTC+3 [40] | United States 1 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Japan vs Armenia
Japan 5 | Kazan Gymnastics Center, Court 4 30 September 2019, 8:30 UTC+3 [41] | Armenia 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Australia vs United States
Australia 1 | Kazan Gymnastics Center, Court 7 30 September 2019, 15:30 UTC+3 [42] | United States 4 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
India vs Armenia
India 5 | Kazan Gymnastics Center, Court 8 30 September 2019, 15:30 UTC+3 [43] | Armenia 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Japan vs United States
Japan | Kazan Gymnastics Center, Court 5 1 October 2019, 8:30 UTC+3 [44] | United States | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
India vs Australia
India | Kazan Gymnastics Center, Court 6 1 October 2019, 8:30 UTC+3 [45] | Australia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Armenia vs United States
Armenia | Kazan Gymnastics Center, Court 1 1 October 2019, 15:30 UTC+3 [46] | United States | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Japan vs United States
Japan | Kazan Gymnastics Center, Court 2 1 October 2019, 15:30 UTC+3 [47] | United States | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
India vs Japan
India | Kazan Gymnastics Center, Court 4 2 October 2019, 8:30 UTC+3 [48] | Japan | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Australia vs Armenia
Australia | Kazan Gymnastics Center, Court 8 2 October 2019, 8:30 UTC+3 [49] | Armenia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Group F
Pos | Team | Pld | W | L | MF | MA | MD | GF | GA | GD | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | South Korea [3/4] | 4 | 4 | 0 | 17 | 3 | +14 | 35 | 8 | +27 | 854 | 581 | +273 | 4 | Qualified to knockout stage 1st to 8th |
2 | Singapore [9/16] | 4 | 3 | 1 | 15 | 5 | +10 | 33 | 15 | +18 | 958 | 757 | +201 | 3 | Qualified to knockout stage 9th to 16th place |
3 | Slovakia [17/43] | 4 | 2 | 2 | 9 | 11 | −2 | 20 | 23 | −3 | 730 | 787 | −57 | 2 | Qualified to knockout stage 17th to 24th place |
4 | Sri Lanka [17/43] | 4 | 1 | 3 | 7 | 13 | −6 | 16 | 28 | −12 | 699 | 831 | −132 | 1 | Qualified to knockout stage 25th to 32nd place |
5 | Peru [17/43] | 4 | 0 | 4 | 2 | 18 | −16 | 6 | 36 | −30 | 580 | 865 | −285 | 0 | Qualified to knockout stage 33rd to 40th |
First match(es) will be played: 30 September 2019. Source: TS
South Korea vs Peru
South Korea 5 | Kazan Gymnastics Center, Court 7 30 September 2019, 12:00 UTC+3 [50] | Peru 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Singapore vs Slovakia
Singapore 4 | Kazan Gymnastics Center, Court 8 30 September 2019, 12:00 UTC+3 [51] | Slovakia 1 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Sri Lanka vs Peru
Sri Lanka 4 | Kazan Gymnastics Center, Court 3 30 September 2019, 19:30 UTC+3 [52] | Peru 1 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
South Korea vs Slovakia
South Korea 5 | Kazan Gymnastics Center, Court 4 30 September 2019, 19:30 UTC+3 [53] | Slovakia 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Singapore vs Peru
Singapore | Kazan Gymnastics Center, Court 5 1 October 2019, 12:00 UTC+3 [54] | Peru | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
South Korea vs Sri Lanka
South Korea | Kazan Gymnastics Center, Court 6 1 October 2019, 12:00 UTC+3 [55] | Sri Lanka | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Slovakia vs Peru
Slovakia | Kazan Gymnastics Center, Court 1 1 October 2019, 19:00 UTC+3 [56] | Peru | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Singapore vs Sri Lanka
Singapore | Kazan Gymnastics Center, Court 2 1 October 2019, 19:00 UTC+3 [57] | Sri Lanka | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
South Korea vs Singapore
South Korea | Kazan Gymnastics Center, Court 4 2 October 2019, 12:00 UTC+3 [58] | Singapore | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Sri Lanka vs Singapore
Sri Lanka | Kazan Gymnastics Center, Court 5 2 October 2019, 12:00 UTC+3 [59] | Singapore | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Group G
Pos | Team | Pld | W | L | MF | MA | MD | GF | GA | GD | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Denmark [5/8] | 4 | 4 | 0 | 18 | 2 | +16 | 36 | 7 | +29 | 870 | 519 | +351 | 4 | Qualified to knockout stage 1st to 8th |
2 | Chinese Taipei [9/16] | 4 | 3 | 1 | 17 | 3 | +14 | 36 | 6 | +30 | 858 | 476 | +382 | 3 | Qualified to knockout stage 9th to 16th place |
3 | New Zealand [17/43] | 4 | 2 | 2 | 10 | 10 | 0 | 21 | 20 | +1 | 646 | 710 | −64 | 2 | Qualified to knockout stage 17th to 24th place |
4 | Uzbekistan [17/43] | 4 | 1 | 3 | 4 | 16 | −12 | 8 | 33 | −25 | 552 | 802 | −250 | 1 | Qualified to knockout stage 25th to 32nd place |
5 | Faroe Islands [17/43] | 4 | 0 | 4 | 1 | 19 | −18 | 3 | 38 | −35 | 438 | 857 | −419 | 0 | Qualified to knockout stage 33rd to 40th |
First match(es) will be played: 30 September 2019. Source: TS
Denmark vs New Zealand
Denmark 5 | Kazan Gymnastics Center, Court 7 30 September 2019, 8:30 UTC+3 [60] | New Zealand 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Chinese Taipei vs Faroe Islands
Chinese Taipei 5 | Kazan Gymnastics Center, Court 8 30 September 2019, 8:30 UTC+3 [61] | Faroe Islands 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Uzbekistan vs New Zealand
Uzbekistan 0 | Kazan Gymnastics Center, Court 3 30 September 2019, 15:30 UTC+3 [62] | New Zealand 5 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Denmark vs Faroe Islands
Denmark 5 | Kazan Gymnastics Center, Court 4 30 September 2019, 15:30 UTC+3 [63] | Faroe Islands 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Chinese Taipei vs New Zealand
Chinese Taipei | Kazan Gymnastics Center, Court 1 1 October 2019, 8:30 UTC+3 [64] | New Zealand | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Denmark vs Uzbekistan
Denmark | Kazan Gymnastics Center, Court 2 1 October 2019, 8:30 UTC+3 [65] | Uzbekistan | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Faroe Islands vs New Zealand
Faroe Islands | Kazan Gymnastics Center, Court 5 1 October 2019, 15:30 UTC+3 [66] | New Zealand | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Chinese Taipei vs Uzbekistan
Chinese Taipei | Kazan Gymnastics Center, Court 6 1 October 2019, 15:30 UTC+3 [67] | Uzbekistan | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Denmark vs Chinese Taipei
Denmark | Kazan Gymnastics Center, Court 2 2 October 2019, 8:30 UTC+3 [68] | Chinese Taipei | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Uzbekistan vs Faroe Islands
Uzbekistan | Kazan Gymnastics Center, Court 6 2 October 2019, 8:30 UTC+3 [69] | Faroe Islands | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Group H
Group H1
Pos | Team | Pld | W | L | MF | MA | MD | GF | GA | GD | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | China [2] | 2 | 2 | 0 | 10 | 0 | +10 | 20 | 0 | +20 | 420 | 149 | +271 | 2 | Advance to Play-off H1 |
2 | Scotland [17/43] | 2 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 10 | 10 | 0 | 284 | 356 | −72 | 1 | Advance to Play-off H2 |
3 | Norway [17/43] | 2 | 0 | 2 | 0 | 5 | −5 | 0 | 10 | −10 | 221 | 420 | −199 | 0 | Advance to Play-off H3 |
First match(es) will be played: 30 September 2019. Source: TS
China vs Norway
China 5 | Kazan Gymnastics Center, Court 3 30 September 2019, 12:00 UTC+3 [70] | Norway 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Scotland vs Norway
Scotland 5 | Kazan Gymnastics Center, Court 7 30 September 2019, 19:30 UTC+3 [71] | Norway 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
China vs Scotland
China 5 | Kazan Gymnastics Center, Court 1 1 October 2019, 12:00 UTC+3 [72] | Scotland 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Group H2
Pos | Team | Pld | W | L | MF | MA | MD | GF | GA | GD | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Germany [9/16] | 2 | 2 | 0 | 10 | 0 | +10 | 20 | 0 | +20 | 420 | 204 | +216 | 2 | Advance to Play-off H1 |
2 | Lithuania [17/43] | 2 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 10 | 10 | 0 | 331 | 329 | +2 | 1 | Advance to Play-off H2 |
3 | Iceland [17/43] | 2 | 0 | 2 | 0 | 10 | −10 | 0 | 20 | −20 | 202 | 420 | −218 | 0 | Advance to Play-off H3 |
First match(es) will be played: 30 September 2019. Source: TS
Germany vs Lithuania
Germany 5 | Kazan Gymnastics Center, Court 4 30 September 2019, 12:00 UTC+3 [73] | Lithuania 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Iceland vs Lithuania
Iceland 0 | Kazan Gymnastics Center, Court 8 30 September 2019, 19:30 UTC+3 [74] | Lithuania 5 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Germany vs Iceland
Germany | Kazan Gymnastics Center, Court 2 1 October 2019, 12:00 UTC+3 [75] | Iceland | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Group H play-offs
|
|
|
References
- ^ "2019 BWF World Junior Championships Prospectus" (PDF). Retrieved 29 September 2019.
- ^ Group A1 – Indonesia vs Uganda
- ^ Group A1 – Finland vs Uganda
- ^ Group A1 – Indonesia vs Finland
- ^ Group A2 – Spain vs Kazakhstan
- ^ Group A2 – Hungary vs Kazakhstan
- ^ Group A2 – Spain vs Hungary
- ^ play-off A1 – Indonesia vs Spain
- ^ play-off A2 – Finland vs Hungary
- ^ play-off A3 Uganda – vs Kazakhstan
- ^ Group B – Russia vs Malaysia
- ^ Group B – Canada vs Hong Kong
- ^ Group B – Macau vs Malaysia
- ^ Group B – Russia vs Hong Kong
- ^ Group B – Canada vs Malaysia
- ^ Group B – Russia vs Macau
- ^ Group B – Hong Kong vs Malaysia
- ^ Group B – Canada vs Macau
- ^ Group B – Russia vs Canada
- ^ Group B – Macau vs Hong Kong
- ^ Group C1 – Thailand vs Latvia
- ^ Group C1 – Belarus vs Latvia
- ^ Group C1 – Thailand vs Belarus
- ^ Group C2 – Switzerland vs Estonia
- ^ Group C2 – Mongolia vs Estonia
- ^ Group C2 – Switzerland vs Mongolia
- ^ play-off C1 – Thailand vs Switzerland
- ^ play-off C2 – Belarus vs Estonia
- ^ play-off C3 – Latvia vs Mongolia
- ^ Group D – England vs Portugal
- ^ Group D – France vs Sweden
- ^ Group D – Czech Republic vs Portugal
- ^ Group D – England vs Sweden
- ^ Group D – France vs Portugal
- ^ Group D – England vs Czech Republic
- ^ Group D – Sweden vs Portugal
- ^ Group D – France vs Czech Republic
- ^ Group D – England vs France
- ^ Group D – Czech Republic vs Sweden
- ^ Group E – India vs United States
- ^ Group E – Japan vs Armenia
- ^ Group E – Australia vs United States
- ^ Group E – India vs Armenia
- ^ Group E – Japan vs United States
- ^ Group E – India vs Australia
- ^ Group E – Armenia vs United States
- ^ Group E – Japan vs United States
- ^ Group E – India vs Japan
- ^ Group E – Australia vs Armenia
- ^ Group F – South Korea vs Peru
- ^ Group F – Singapore vs Slovakia
- ^ Group F – Sri Lanka vs Peru
- ^ Group F – South Korea vs Slovakia
- ^ Group F – Singapore vs Peru
- ^ Group F – South Korea vs Sri Lanka
- ^ Group F – Slovakia vs Peru
- ^ Group F – Singapore vs Sri Lanka
- ^ Group F – South Korea vs Singapore
- ^ Group F – Sri Lanka vs Singapore
- ^ Group G – Denmark vs New Zealand
- ^ Group G – Chinese Taipei vs Faroe Islands
- ^ Group G – Uzbekistan vs New Zealand
- ^ Group G – Denmark vs Faroe Islands
- ^ Group G – Chinese Taipei vs New Zealand
- ^ Group G – Denmark vs Uzbekistan
- ^ Group G – Faroe Islands vs New Zealand
- ^ Group G – Chinese Taipei vs Uzbekistan
- ^ Group G – Denmark vs Chinese Taipei
- ^ Group G – Uzbekistan vs Faroe Islands
- ^ Group H1 – China vs Norway
- ^ Group H1 – Scotland vs Norway
- ^ Group H1 – China vs Scotland
- ^ Group H2 – Germany vs Lithuania
- ^ Group H2 – Iceland vs Lithuania
- ^ Group H2 – Germany vs Iceland