Purjehdus kesäolympialaisissa 1936
Berliinin kesäolympialaisissa 1936 kilpailtiin purjehduksessa 4. - 12. elokuuta neljässä eri veneluokassa. Kilpailupaikkana toimi Kielin kaupungin satama Itämeren lounaisosassa.
Mitalistit
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Olympic Monotype | Alankomaat Nürnberg Daan Kagchelland | Saksa Rostock Werner Krogmann | Yhdistynyt kuningaskunta Potsdam Peter Scott |
Star | Saksa Wannsee Peter Bischoff Hans-Joachim Weise | Ruotsi Sunshine Arvid Laurin Uno Wallentin | Alankomaat Bern II Bob Maas Willem de Vries Lentsch |
6mR | Yhdistynyt kuningaskunta Lalage Christopher Boardman Miles Bellville Russell Harmer Charles Leaf Leonard Martin | Norja Lully II Magnus Konow Karsten Konow Fredrik Meyer Vaadjuv Nyqvist Alf Tveten | Ruotsi May Be Sven Salén Lennart Ekdahl Martin Hindorff Torsten Lord Dagmar Salén |
8mR | Italia Italia Giovanni Reggio Bruno Bianchi Luigi De Manincor Domenico Mordini Luigi Poggi Enrico Poggi | Norja Silja Olaf Christian Ditlev-Simonsen Hans Struksnæs Lauritz Schmidt Nordahl Wallem Jacob Tullin Thams John Ditlev-Simonsen | Saksa Germania III Hans Howaldt Alfried Krupp von Bohlen und Halbach Felix Scheder-Bieschin Eduard Mohr Otto Wachs Fritz Bischoff |
Tulokset
Olympic monotype
Sijoitus | Maa | Urheilija | Pisteet |
---|---|---|---|
1. | Alankomaat | Nürnberg Daniel Kagchelland | 163 |
2. | Saksa | Rostock Werner Krogmann | 150 |
3. | Yhdistynyt kuningaskunta | Potsdam Peter Scott | 131 |
Star
Sijoitus | Maa | Urheilijat | Pisteet |
---|---|---|---|
1. | Saksa | Wannsee Peter Bischoff Hans-Joachim Weise | 80 |
2. | Ruotsi | Sunshine Arvid Laurin Uno Wallentin | 64 |
3. | Alankomaat | Bem II Willem de Vries Adriaan Maas | 63 |
6mR
Sijoitus | Maa | Urheilijat | Pisteet |
---|---|---|---|
1. | Yhdistynyt kuningaskunta | Lalage Miles Bellville Russell Harmer Charles Leaf Leonard Martin Christopher Boardman | 67 |
2. | Norja | Lully II Magnus Konow Karsten Konow Frederik Meyer Vaadjuv Nyquist Alf Tveten | 66 |
3. | Ruotsi | May Be Sven Salén Lennart Ekdahl Martin Hindorff Torsten Lord Dagmar Salén | 62 |
8mR
Sijoitus | Maa | Urheilijat | Pisteet |
---|---|---|---|
1. | Italia | Italia Giovanni Reggio Bruno Bianchi Luigi De Manincor Domenico Mordini Luigi Poggi Enrico Poggi | 55 |
2. | Norja | Silja Olav Ditlev-Simonsen Hans Struksnæs Lauritz Schmidt Nordahl Wallem Jacob Tullin Thams | 53 |
3. | Saksa | Germania III Hans Howaldt Alfried Krupp von Bohlen und Halbach Felix Scheder-Bieschin Eduard Mohr Fritz Bischoff Otto Wachs | 53 |
Mitalitaulukko
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Saksa | 1 | 1 | 1 | 3 |
2 | Alankomaat | 1 | 0 | 1 | 2 |
Yhdistynyt kuningaskunta | 1 | 0 | 1 | 2 | |
4 | Italia | 1 | 0 | 0 | 1 |
5 | Norja | 0 | 2 | 0 | 2 |
6 | Ruotsi | 0 | 1 | 1 | 2 |
Lähteet
- Olympiamitalistitietokanta www.olympic.org:issa
Ammunta | Baseball (näytöslaji) | Jalkapallo | Koripallo | Käsipallo | Maahockey | Melonta | Miekkailu | Nykyaikainen viisiottelu | Nyrkkeily | Paini | Painonnosto | Poolo | Purjehdus | Purjelento (näytöslaji) | Pyöräily | Ratsastus | Soutu | Taidelajit | Uimahypyt | Uinti | Vesipallo | Voimistelu | Yleisurheilu
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 • 2024
Nykyiset olympialuokat (2024)
470 • 49er • Laser Radial • Laser Standard • Nacra 17 • purjelauta (IQFoil) • leijalauta (Formula Kite)
Entisiä olympialuokkia
5.5m • 6mR • 6.5m • 7mR • 8mR • 8.5m • 9mR • 10mR • 12mR • 12′ kevytvene • 12 m2 Sharpie • 15mR • 18′ kevytvene • E-jolla • Elliott 6m • Finnjolla • Firefly • Flying Dutchman • Louhi • O-jolla • Ranskan kansallinen monotyyppi • Saaristoristeilijä • Snowbird • Soling • Star • Swallow • Tempest • Ton class (1⁄2 Ton, 1⁄2–1 Ton, 1–2 Ton, 2–3 Ton, 3–10 Ton, 10–20 Ton, Open) • Tornado • Yngling
purjelauta: Division II • Lechner A-390 • Mistral • RS:X • Windglider