Voimistelu kesäolympialaisissa 2020
Voimistelu olympialaisissa 2020 | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Telinevoimistelu | |||||||
Karsinnat | Miehet | Naiset | |||||
–––––––––––––––––––––––––––- | |||||||
Joukkuekilpailu | Miehet | Naiset | |||||
Moniottelu | Miehet | Naiset | |||||
Permanto | Miehet | Naiset | |||||
Hyppy | Miehet | Naiset | |||||
Hevonen | Miehet | ||||||
Renkaat | Miehet | ||||||
Nojapuut | Miehet | ||||||
Rekki | Miehet | ||||||
Eritasonojapuut | Naiset | ||||||
Puomi | Naiset | ||||||
Trampoliini | |||||||
Kilpailu | Miehet | Naiset | |||||
Rytminen voimistelu | |||||||
Kilpailu | Yksilö | Joukkue | |||||
|
Voimistelussa kilpailtiin Tokion 2020 kesäolympialaisissa 29. kertaa. Voimistelussa kilpailtiin 24. heinäkuuta – 8. elokuuta 2021.[1] Voimistelussa kilpailtiin telinevoimistelussa, trampoliinissa ja rytmisessä voimistelussa, joista viimeinen oli varattu vain naisille. Eri kilpailutapahtumia oli 18.[2] Menestyneimmät maat olivat Kiina (11 mitalia, joista neljä kultaa) ja Venäjän olympiakomitea (10 mitalia, joista kaksi kultaa).
Aikataulu
Loppukilpailut (LK) on merkitty vaaleansinisellä taustavärillä. Karsinnat on merkitty K-kirjaimella.[1]
La 24 | Su 25 | Ma 26 | Ti 27 | Ke 28 | To 29 | Pe 30 | La 31 | Su 1 | Ma 2 | Ti 3 | Ke 4 | To 5 | Pe 6 | La 7 | Su 8 | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Telinevoimistelu | Miehet | Joukkuekilpailu | K | LK | ||||||||||||||
Moniottelu | K | LK | ||||||||||||||||
Permanto | K | LK | ||||||||||||||||
Hevonen | K | LK | ||||||||||||||||
Renkaat | K | LK | ||||||||||||||||
Hyppy | K | LK | ||||||||||||||||
Nojapuut | K | LK | ||||||||||||||||
Rekki | K | LK | ||||||||||||||||
Naiset | Joukkuekilpailu | K | LK | |||||||||||||||
Moniottelu | K | LK | ||||||||||||||||
Permanto | K | LK | ||||||||||||||||
Hyppy | K | LK | ||||||||||||||||
Eritasonojapuut | K | LK | ||||||||||||||||
Puomi | K | LK | ||||||||||||||||
Trampoliini | Miehet | K/LK | ||||||||||||||||
Naiset | K/LK | |||||||||||||||||
Rytminen voimistelu | Yksilökilpailu | K | LK | |||||||||||||||
Joukkuekilpailu | K | LK |
Mitaliyhteenveto
Telinevoimistelu
Miehet
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Joukkuekilpailu tiedot | Venäjän olympiakomitea Denis Ablyazin David Belyavskiy Artur Dalaloyan Nikita Nagornyy | Japani Daiki Hashimoto Kazuma Kaya Takeru Kitazono Wataru Tanigawa | Kiina Lin Chaopan Sun Wei Xiao Ruoteng Zou Jingyuan |
Moniottelu tiedot | Daiki Hashimoto Japani (JPN) | Xiao Ruoteng Kiina (CHN) | Nikita Nagornyy Venäjän olympiakomitea (ROC2) |
Permanto tiedot | Artem Dolgopyat Israel (ISR) | Rayderley Zapata Espanja (ESP) | Xiao Ruoteng Kiina (CHN) |
Hevonen tiedot | Max Whitlock Iso-Britannia (GBR) | Lee Chih-kai Kiinan Taipei (TPE) | Kazuma Kaya Japani (JPN) |
Renkaat tiedot | Liu Yang Kiina (CHN) | You Hao Kiina (CHN) | Elefthérios Petroúnias Kreikka (GRE) |
Hyppy tiedot | Shin Jea-hwan Etelä-Korea (KOR) | Denis Ablyazin Venäjän olympiakomitea (ROC2) | Artur Davtyan Armenia (ARM) |
Nojapuut tiedot | Zou Jingyuan Kiina (CHN) | Lukas Dauser Saksa (GER) | Ferhat Arıcan Turkki (TUR) |
Rekki tiedot | Daiki Hashimoto Japani (JPN) | Tin Srbić Kroatia (CRO) | Nikita Nagornyy Venäjän olympiakomitea (ROC2) |
Naiset
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Joukkuekilpailu tiedot | Venäjän olympiakomitea Lilia Akhaimova Viktoria Listunova Angelina Melnikova Vladislava Urazova | Yhdysvallat Simone Biles Jordan Chiles Sunisa Lee Grace McCallum | Iso-Britannia Jennifer Gadirova Jessica Gadirova Alice Kinsella Amelie Morgan |
Moniottelu tiedot | Sunisa Lee Yhdysvallat (USA) | Rebeca Andrade Brasilia (BRA) | Angelina Melnikova Venäjän olympiakomitea (ROC2) |
Permanto tiedot | Jade Carey Yhdysvallat (USA) | Vanessa Ferrari Italia (ITA) | Mai Murakami Japani (JPN) Angelina Melnikova Venäjän olympiakomitea (ROC2) |
Hyppy tiedot | Rebeca Andrade Brasilia (BRA) | MyKayla Skinner Yhdysvallat (USA) | Yeo Seo-jeong Etelä-Korea (KOR) |
Eritasonojapuut tiedot | Nina Derwael Belgia (BEL) | Anastasia Ilyankova Venäjän olympiakomitea (ROC2) | Sunisa Lee Yhdysvallat (USA) |
Puomi tiedot | Guan Chenchen Kiina (CHN) | Tang Xijing Kiina (CHN) | Simone Biles Yhdysvallat (USA) |
Trampoliini
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Miehet tiedot | Ivan Litvinovich Valko-Venäjä (BLR) | Dong Dong Kiina (CHN) | Dylan Schmidt Uusi-Seelanti (NZL) |
Naisten tiedot | Zhu Xueying Kiina (CHN) | Liu Lingling Kiina (CHN) | Bryony Page Iso-Britannia (GBR) |
Rytminen voimistelu
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Yksilö tiedot | Linoy Ashram Israel (ISR) | Dina Averina Venäjän olympiakomitea (ROC2) | Alina Harnasko Valko-Venäjä (BLR) |
Joukkue tiedot | Bulgaria Simona Dyankova Stefani Kiryakova Madlen Radukanova Laura Traets Erika Zafirova | Venäjän olympiakomitea Anastasiia Bliznyuk Anastasiia Maksimova Angelina Shkatova Anastasiia Tatareva Alisa Tishchenko | Italia Martina Centofanti Agnese Duranti Alessia Maurelli Daniela Mogurean Martina Santandrea |
Mitalitaulukko
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1. | Kiina | 4 | 5 | 2 | 11 |
2. | Venäjän olympiakomitea | 2 | 4 | 4 | 10 |
3. | Yhdysvallat | 2 | 2 | 2 | 6 |
4. | Japani | 2 | 1 | 2 | 5 |
5. | Israel | 2 | 0 | 0 | 2 |
6. | Brasilia | 1 | 1 | 0 | 2 |
7. | Iso-Britannia | 1 | 0 | 2 | 3 |
8. | Etelä-Korea | 1 | 0 | 1 | 2 |
Valko-Venäjä | 1 | 0 | 1 | 2 | |
10. | Belgia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Bulgaria | 1 | 0 | 0 | 1 | |
12. | Italia | 0 | 1 | 1 | 2 |
13. | Espanja | 0 | 1 | 0 | 1 |
Kiinan Taipei | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Kroatia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Saksa | 0 | 1 | 0 | 1 | |
17. | Armenia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Kreikka | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Turkki | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Uusi-Seelanti | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Yhteensä | 18 | 18 | 19 | 54 |
Lähteet
- ↑ a b Olympic Competition Schedule Tokyo2020. Viitattu 24.7.2019. (englanniksi)
- ↑ Gymnastics Tokyo2020. Viitattu 11.7.2019. (englanniksi)
Ammunta | Baseball | Golf | Jalkapallo | Jousiammunta | Judo | Karate | Kiipeily | Koripallo | Käsipallo | Lainelautailu | Lentopallo | Maahockey | Melonta | Miekkailu | Nykyaikainen viisiottelu | Nyrkkeily | Paini | Painonnosto | Purjehdus | Pyöräily | Pöytätennis | Ratsastus | Rugby | Rullalautailu | Softball | Soutu | Sulkapallo | Taekwondo | Taitouinti | Tennis | Triathlon | Uimahypyt | Uinti | Vesipallo | Voimistelu | Yleisurheilu