Úszás a 2020. évi nyári olimpiai játékokon
Ebben a szócikkben a japán, orosz és ukrán nevek magyaros átírásban és – japán nyelvűek esetében – keleti névsorrendben szerepelnek. |
Ebben a szócikkben a mandarin nyelvű szavak pinjin és magyaros átírása között ide kattintva szabadon lehet választani. |
Úszás a XXXII. nyári olimpián | ||||||||||||||||
Adatok | ||||||||||||||||
Helyszínek | Tokyo Aquatics Centre Odaiba Marine Park Tokió | |||||||||||||||
Dátum | július 24. – augusztus 5. | |||||||||||||||
Résztvevők | 928 résztvevő | |||||||||||||||
Versenyszámok | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||
Magyar szereplés | ||||||||||||||||
Magyar résztvevők | 34 fő | |||||||||||||||
| ||||||||||||||||
|
A 2020. évi nyári olimpiai játékokon az úszásban 37 versenyszámban avattak olimpiai bajnokot. Ezek közül harmincöt versenyt uszodában bonyolítottak le, a hosszútávúszást pedig nyílt vízen. Az úszás versenyszámait július 24. és augusztus 5. között rendezték meg.
Az úszásban rekordszámú, összesen 37 versenyszám szerepelt (nemenként 18 és 1 vegyes), a program az előző, a 2016. évi olimpiához képest a férfi 800 m-es gyorsúszással, a női 1500 m-es gyorsúszással és a vegyes 4 × 100 m-es vegyes váltóval bővült.
Összesített éremtáblázat
(A táblázatokban Magyarország és a rendező ország sportolói eltérő háttérszínnel, az egyes számoszlopok legmagasabb értéke vagy értékei vastagítással kiemelve.)
A 2020. évi nyári olimpiai játékok éremtáblázata úszásban | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ország | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen | |
1. | Egyesült Államok (USA) | 11 | 10 | 9 | 30 |
2. | Ausztrália (AUS) | 9 | 3 | 9 | 21 |
3. | Nagy-Britannia (GBR) | 4 | 3 | 1 | 8 |
4. | Kína (CHN) | 3 | 2 | 1 | 6 |
5. | Orosz Olimpiai Bizottság (ROC) | 2 | 2 | 1 | 5 |
6. | Japán (JPN) | 2 | 1 | 0 | 3 |
7. | Kanada (CAN) | 1 | 3 | 2 | 6 |
8. | Magyarország (HUN) | 1 | 2 | 0 | 3 |
9. | Dél-afrikai Köztársaság (RSA) | 1 | 1 | 0 | 2 |
10. | Brazília (BRA) | 1 | 0 | 2 | 3 |
Németország (GER) | 1 | 0 | 2 | 3 | |
12. | Tunézia (TUN) | 1 | 0 | 0 | 1 |
13. | Olaszország (ITA) | 0 | 2 | 5 | 7 |
14. | Hollandia (NED) | 0 | 3 | 0 | 3 |
15. | Hongkong (HKG) | 0 | 2 | 0 | 2 |
16. | Ukrajna (UKR) | 0 | 1 | 1 | 2 |
17. | Franciaország (FRA) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Svédország (SWE) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
19. | Svájc (SUI) | 0 | 0 | 2 | 2 |
20. | Dánia (DEN) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Finnország (FIN) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Összesen | 37 | 37 | 37 | 111 |
Férfi
Éremtáblázat
A 2020. évi nyári olimpiai játékok éremtáblázata férfi úszásban | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ország | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen | |
1. | Egyesült Államok (USA) | 8 | 2 | 2 | 12 |
2. | Nagy-Britannia (GBR) | 3 | 3 | 1 | 7 |
3. | Orosz Olimpiai Bizottság (ROC) | 2 | 2 | 1 | 5 |
4. | Ausztrália (AUS) | 1 | 2 | 3 | 6 |
5. | Magyarország (HUN) | 1 | 2 | 0 | 3 |
6. | Németország (GER) | 1 | 0 | 1 | 1 |
7. | Kína (CHN) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Tunézia (TUN) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
9. | Olaszország (ITA) | 0 | 2 | 4 | 6 |
10. | Hollandia (NED) | 0 | 2 | 0 | 2 |
11. | Ukrajna (UKR) | 0 | 1 | 1 | 2 |
12. | Franciaország (FRA) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Japán (JPN) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
14. | Svájc (SUI) | 0 | 0 | 2 | 2 |
Brazília (BRA) | 0 | 0 | 2 | 2 | |
16. | Finnország (FIN) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Összesen | 18 | 18 | 18 | 54 |
Érmesek
- WR – világrekord
- OR – olimpiai rekord
- WJ – ifjúsági világrekord
- AF – Afrika-rekord
- AM – Amerika-rekord
- AS – Ázsia-rekord
- ER – Európa-rekord
- OC – Óceánia-rekord
- NR – országos rekord
A 2020. évi nyári olimpiai játékok érmesei férfi úszásban | ||||||
Versenyszám | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m gyors | Caeleb Dressel Egyesült Államok (USA) | 21,07 OR | Florent Manaudou Franciaország (FRA) | 21,55 | Bruno Fratus Brazília (BRA) | 21,57 |
100 m gyors | Caeleb Dressel Egyesült Államok (USA) | 47,02 OR | Kyle Chalmers Ausztrália (AUS) | 47,08 | Kliment Kolesznyikov Orosz Olimpiai Bizottság (ROC) | 47,44 |
200 m gyors | Thomas Dean Nagy-Britannia (GBR) | 1:44,22 | Duncan Scott Nagy-Britannia (GBR) | 1:44,26 | Fernando Scheffer Brazília (BRA) | 1:44,66 SA |
400 m gyors | Ahmed Hafnávi Tunézia (TUN) | 3:43,36 | Jack McLoughlin Ausztrália (AUS) | 3:43,52 | Kieran Smith Egyesült Államok (USA) | 3:43,94 |
800 m gyors | Robert Finke Egyesült Államok (USA) | 7:41,87 NR | Gregorio Paltrinieri Olaszország (ITA) | 7:42,11 | Mihajlo Romancsuk Ukrajna (UKR) | 7:42,33 |
1500 m gyors | Robert Finke Egyesült Államok (USA) | 14:39,65 | Mihajlo Romancsuk Ukrajna (UKR) | 14:40,66 | Florian Wellbrock Németország (GER) | 14:40,91 |
100 m hát | Jevgenyij Rilov Orosz Olimpiai Bizottság (ROC) | 51,98 ER | Kliment Kolesznyikov Orosz Olimpiai Bizottság (ROC) | 52,00 | Ryan Murphy Egyesült Államok (USA) | 52,19 |
200 m hát | Jevgenyij Rilov Orosz Olimpiai Bizottság (ROC) | 1:53,27 OR | Ryan Murphy Egyesült Államok (USA) | 1:54,15 | Luke Greenbank Nagy-Britannia (GBR) | 1:54,72 |
100 m mell | Adam Peaty Nagy-Britannia (GBR) | 57,37 | Arno Kamminga Hollandia (NED) | 58,00 | Nicolò Martinenghi Olaszország (ITA) | 58,33 |
200 m mell | Zac Stubblety-Cook Ausztrália (AUS) | 2:06,38 OR | Arno Kamminga Hollandia (NED) | 2:07,01 | Matti Mattsson Finnország (FIN) | 2:07,13 |
100 m pillangó | Caeleb Dressel Egyesült Államok (USA) | 49,45 WR | Milák Kristóf Magyarország (HUN) | 49,68 ER | Noè Ponti Svájc (SUI) | 50,74 NR |
200 m pillangó | Milák Kristóf Magyarország (HUN) | 1:51,25 OR | Honda Tomoru Japán (JPN) | 1:53,73 | Federico Burdisso Olaszország (ITA) | 1:54,45 |
200 m vegyes | Vang Sun (Wang Shun) Kína (CHN) | 1:55,00 AS | Duncan Scott Nagy-Britannia (GBR) | 1:55,28 | Jérémy Desplanches Svájc (SUI) | 1:56,17 NR |
400 m vegyes | Chase Kalisz Egyesült Államok (USA) | 4:09,42 | Jay Litherland Egyesült Államok (USA) | 4:10,28 | Brendon Smith Ausztrália (AUS) | 4:10,38 |
4 × 100 m gyors | Egyesült Államok (USA) Caeleb Dressel Blake Pieroni Bowe Becker Zach Apple Brooks Curry* | 3:08,97 | Olaszország (ITA) Alessandro Miressi Thomas Ceccon Lorenzo Zazzeri Manuel Frigo Santo Condorelli* | 3:10,11 NR | Ausztrália (AUS) Matthew Temple Zac Incerti Alexander Graham Kyle Chalmers Cameron McEvoy* | 3:10,22 |
4 × 200 m gyors | Nagy-Britannia (GBR) Thomas Dean James Guy Matthew Richards Duncan Scott Calum Jarvis* | 6:58,58 ER | Orosz Olimpiai Bizottság (ROC) Martyin Maljutyin Ivan Girjov Jevgenyij Rilov Mihail Dovgaljuk Alekszandr Krasznih* Mihail Vekoviscsev* | 7:01,81 | Ausztrália (AUS) Alexander Graham Kyle Chalmers Zac Incerti Thomas Neill Mack Horton* Elijah Winnington* | 7:01,84 |
4 × 100 m vegyes | Egyesült Államok (USA) Ryan Murphy Michael Andrew Caeleb Dressel Zach Apple Hunter Armstrong* Andrew Wilson* Tom Shields* Blake Pieroni* | 3:26,78 WR | Nagy-Britannia (GBR) Luke Greenbank Adam Peaty James Guy Duncan Scott James Wilby* | 3:27,51 ER | Olaszország (ITA) Thomas Ceccon Nicolò Martinenghi Federico Burdisso Alessandro Miressi | 3:29,17 NR |
10 km nyílt vízi | Florian Wellbrock Németország (GER) | 1:48:33,7 | Rasovszky Kristóf Magyarország (HUN) | 1:48:59,0 | Gregorio Paltrinieri Olaszország (ITA) | 1:49:01,1 |
* - a versenyző az előfutamban vett részt, és kapott is érmet
Női
Éremtáblázat
A 2020. évi nyári olimpiai játékok éremtáblázata női úszásban | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ország | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen | |
1. | Ausztrália (AUS) | 8 | 1 | 5 | 14 |
2. | Egyesült Államok (USA) | 3 | 8 | 7 | 18 |
3. | Kína (CHN) | 2 | 1 | 1 | 4 |
4. | Japán (JPN) | 2 | 0 | 0 | 2 |
5. | Kanada (CAN) | 1 | 3 | 2 | 6 |
6. | Dél-afrikai Köztársaság (RSA) | 1 | 1 | 0 | 2 |
7. | Brazília (BRA) | 1 | 0 | 0 | 1 |
8. | Hongkong (HKG) | 0 | 2 | 0 | 2 |
9. | Hollandia (NED) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Svédország (SWE) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
11. | Dánia (DEN) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Németország (GER) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Olaszország (ITA) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Összesen | 18 | 18 | 18 | 54 |
Érmesek
A 2020. évi nyári olimpiai játékok érmesei női úszásban | ||||||
Versenyszám | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m gyors | Emma McKeon Ausztrália (AUS) | 23,81 OR | Sarah Sjöström Svédország (SWE) | 24,07 | Pernille Blume Dánia (DEN) | 24,21 |
100 m gyors | Emma McKeon Ausztrália (AUS) | 51,96 OR, OC | Siobhan Haughey Hongkong (HKG) | 52,27 AS | Cate Campbell Ausztrália (AUS) | 52,52 |
200 m gyors | Ariarne Titmus Ausztrália (AUS) | 1:53,50 OR | Siobhan Haughey Hongkong (HKG) | 1:53,92 AS | Penny Oleksiak Kanada (CAN) | 1:54,70 |
400 m gyors | Ariarne Titmus Ausztrália (AUS) | 3:56,69 OC | Katie Ledecky Egyesült Államok (USA) | 3:57,36 | Li Ping-csie (Li Bingjie) Kína (CHN) | 4:01,08 AS |
800 m gyors | Katie Ledecky Egyesült Államok (USA) | 8:12,57 | Ariarne Titmus Ausztrália (AUS) | 8:13,83 OC | Simona Quadarella Olaszország (ITA) | 8:18,35 |
1500 m gyors | Katie Ledecky Egyesült Államok (USA) | 15:37,34 | Erica Sullivan Egyesült Államok (USA) | 15:41,41 | Sarah Köhler Németország (GER) | 15:42,91 |
100 m hát | Kaylee McKeown Ausztrália (AUS) | 57,47 OR | Kylie Masse Kanada (CAN) | 57,72 | Regan Smith Egyesült Államok (USA) | 58,05 |
200 m hát | Kaylee McKeown Ausztrália (AUS) | 2:04,68 | Kylie Masse Kanada (CAN) | 2:05,42 | Emily Seebohm Ausztrália (AUS) | 2:06,17 |
100 m mell | Lydia Jacoby Egyesült Államok (USA) | 1:04,95 | Tatjana Schoenmaker Dél-afrikai Köztársaság (RSA) | 1:05,22 | Lilly King Egyesült Államok (USA) | 1:05,54 |
200 m mell | Tatjana Schoenmaker Dél-afrikai Köztársaság (RSA) | 2:18,95 WR | Lilly King Egyesült Államok (USA) | 2:19,92 | Annie Lazor Egyesült Államok (USA) | 2:20,84 |
100 m pillangó | Maggie MacNeil Kanada (CAN) | 55,59 AR | Csang Jü-fej (Zhang Yufei) Kína (CHN) | 55,64 | Emma McKeon Ausztrália (AUS) | 55,72 OC |
200 m pillangó | Csang Jü-fej (Zhang Yufei) Kína (CHN) | 2:03,86 OR | Regan Smith Egyesült Államok (USA) | 2:05,30 | Hali Flickinger Egyesült Államok (USA) | 2:05,65 |
200 m vegyes | Óhasi Jui Japán (JPN) | 2:08,52 | Alex Walsh Egyesült Államok (USA) | 2:08,65 | Kate Douglass Egyesült Államok (USA) | 2:09,04 |
400 m vegyes | Óhasi Jui Japán (JPN) | 4:32,08 | Emma Weyant Egyesült Államok (USA) | 4:32,76 | Hali Flickinger Egyesült Államok (USA) | 4:34,90 |
4 × 100 m gyors | Ausztrália (AUS) Bronte Campbell Meg Harris Emma McKeon Cate Campbell Mollie O'Callaghan* Madison Wilson* | 3:29,69 WR | Kanada (CAN) Kayla Sanchez Maggie MacNeil Rebecca Smith Penny Oleksiak Taylor Ruck* | 3:32,78 | Egyesült Államok (USA) Erika Brown Abbey Weitzeil Natalie Hinds Simone Manuel Catie DeLoof* Allison Schmitt* Olivia Smoliga* | 3:32,81 |
4 × 200 m gyors | Kína (CHN) Jang Csün-hszüan (Yang Junxuan) Tang Mu-han Csang Jü-fej (Zhang Yufei) Li Ping-csie (Li Bingjie) Tung Csie (Dong Jie)* Csang Ji-fan (Zhang Yifan)* | 7:40,33 WR | Egyesült Államok (USA) Allison Schmitt Paige Madden Katie McLaughlin Katie Ledecky Brooke Forde* Bella Sims* | 7:40,73 AM | Ausztrália (AUS) Ariarne Titmus Emma McKeon Madison Wilson Leah Neale Tamsin Cook* Meg Harris* Mollie O'Callaghan* Brianna Throssell* | 7:41,29 OC |
4 × 100 m vegyes | Ausztrália (AUS) Kaylee McKeown Chelsea Hodges Emma McKeon Cate Campbell Emily Seebohm* Brianna Throssell* Mollie O'Callaghan* | 3:51,60 OR | Egyesült Államok (USA) Regan Smith Lydia Jacoby Torri Huske Abbey Weitzeil Rhyan White* Lilly King* Claire Curzan* Erika Brown* | 3:51,73 | Kanada (CAN) Kylie Masse Sydney Pickrem Maggie MacNeil Penny Oleksiak Taylor Ruck* Kayla Sanchez* | 3:52,60 |
10 km nyílt vízi | Ana Marcela Cunha Brazília (BRA) | 1:59:30,8 | Sharon van Rouwendaal Hollandia (NED) | 1:59:31,7 | Kareena Lee Ausztrália (AUS) | 1:59:32,5 |
* - a versenyző az előfutamban vett részt
Vegyes
Éremtáblázat
A 2020. évi nyári olimpiai játékok éremtáblázata vegyes úszásban | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ország | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen | |
1. | Nagy-Britannia (GBR) | 1 | 0 | 0 | 1 |
2. | Kína (CHN) | 0 | 1 | 0 | 1 |
3. | Ausztrália (AUS) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Összesen | 1 | 1 | 1 | 3 |
Érmesek
A 2020. évi nyári olimpiai játékok vegyes úszásban | ||||||
Versenyszám | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
4 × 100 m vegyes | Nagy-Britannia (GBR) Kathleen Dawson Adam Peaty James Guy Anna Hopkin Freya Anderson* | 3:37,58 WR | Kína (CHN) Hszü Csia-jü (Xu Jia-yu) Jen Ce-pej (Yan Zibei) Csang Jü-fej (Zhang Yufei) Jang Csün-hszüan (Yang Junxuan) | 3:38,86 | Ausztrália (AUS) Kaylee McKeown Zac Stubblety-Cook Matthew Temple Emma McKeon Isaac Cooper* Brianna Throssell* Bronte Campbell* | 3:38,95 |
* - a versenyző az előfutamban vett részt
Források
- Swimming at the 2020 Summer Olympics (angol nyelven). olympedia.org. (Hozzáférés: 2021. július 31.)
- Marathon Swimming at the 2020 Summer Olympics (angol nyelven). olympedia.org. (Hozzáférés: 2021. július 31.)
- Swimming (angol nyelven). olympics.com. [2021. június 26-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2021. július 7.)
- Marathon Swimming (angol nyelven). olympics.com. [2021. július 8-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2021. július 7.)
- Olimpiaportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap