NM i friidrett 1963
Norgesmesterskapet i friidrett 1963 bestod av flere arrangementer som i 1963 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.
Hovedmesterskapet ble arrangert på Lerkendal stadion i Trondheim 16.–18. august. Arrangører var SK Freidig og Trondheim & Omegn Friidrettskrets.[1][2] Kongepokalvinnere var Arne Hamarsland og Berit Tøien Berthelsen.[3]
Følgende øvelser ble arrangert utenfor hovedmesterskapet:
- NM i hopp uten tilløp 1963 – Oslo 24. februar
- Terrengløp – Oslo 28. april (3 km) og Lillesand 23. mai (8 km)
- 25 km landeveisløp – Tromsø 9. juni
- NM i mangekamp 1963 – Meisingset 29. juni og Tønsberg 7.–8. september
- Maraton – Levanger 7. juli
- Skogsløp – Mjøndalen 6. oktober
- Stafetter – Lillehammer 12.–13. oktober
Kvinner
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kirsten Rasmussen | Gryllefjord | 12.2 |
02 | Berit Tøien | Hakadal | 12.6 |
03 | Ragnhild Solgaard | Tyrving | 12.7 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Berit Tøien | Hakadal | 25.3 |
02 | Ragnhild Solgaard | Tyrving | 26.2 |
03 | Gerd von der Lippe | Tyrving | 26.6 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Oddrun Lange | IL i BUL | 58.1 |
02 | Gerd von der Lippe | Tyrving | 59.2 |
03 | Julie Stuberg | IL Varden | 61.8 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Berit Dønnum | Ull-Kisa | 2:22.0 |
02 | Astrid Hansen | Sørbråten | 2:22.6 |
03 | Ellen Harbitz | Tyrving | 2:24.1 |
80 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Berit Harby | Hamar IL | 12.2 |
02 | Reidun Aasnæs | Oslo IL | 12.7 |
03 | Marit Harby | Hamar IL | 12.9 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Marit Erstad Ragnhild Solgaard Britt Krohg-Sørensen Gerd von der Lippe[4] | IL Tyrving | 50.8 |
02 | IL i BUL | 51.2 | |
03 | Romedal IL | 52.9 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Berit Tøien | Hakadal | 5.92 |
02 | Oddrun Lange | IL i BUL | 5.67 |
03 | Torhild S. Pettersen | Larvik Turn | 5.39 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Tove Dønnum | Ull-Kisa | 1.55 |
02 | Marianne Rønsberg | Øverbygda | 1.50 |
03 | Ebba Lund Hansen | Tønsberg Turn | 1.50 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Astrid Sjultangen | Kragerø IF | 12.70 |
02 | Edel Leverås | Svalbard Turn | 11.96 |
03 | Kari Røli | SK Freidig | 11.13 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Edel Leverås | Svalbard Turn | 39.50 |
02 | Stefi Koht Krogh | Kongsvinger | 38.68 |
03 | Karen Fladset | Olymp | 36.40 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Oddrun Lange | IL i BUL | 44.80 |
02 | Elin Pentz | Tyrving | 36.89 |
03 | Mona Persvold | Fossekallen | 34.93 |
Menn
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Carl-Fredrik Bunæs | IK Tjalve | 10.5 |
02 | Richard Simonsen | Vestar | 10.8 |
03 | Rønning Tollefsen | SK Freidig | 11.0 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Carl-Fredrik Bunæs | IK Tjalve | 21.2 |
02 | Richard Simonsen | Vestar | 21.8 |
03 | Kjell Brenne | Volda | 22.1 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Carl-Fredrik Bunæs | IK Tjalve | 48.3 |
02 | Dag Wold | Lillehammer IF | 48.8 |
03 | John Skjelvaag | TIF Viking | 49.0 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Thor Solberg | TIF Viking | 1:51.4 |
02 | Jan Henrik Bentzon | Njård | 1:51.5 |
03 | Knut Brustad | Frosta | 1:52.1 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Arne Hamarsland | IL Gular | 3:44.9 |
02 | Einar Førde | IK Tjalve | 3:50.3 |
03 | Reidar Søsveen | Oslo-Ørn | 3:51.5 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ola Tellesbø | IL i BUL | 14:18.0 |
02 | Odd Fuglem | Selbustrand | 14:18.0 |
03 | Per Erik Sponberg | IL i BUL | 14:22.2 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Pål Benum | IL i BUL | 30:20.8 |
02 | Magnar Lundemo | IL Varden | 30:27.0 |
03 | Per G. Lien | Aalesund | 30:45.4 |
25 km landeveisløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Magnar Lundemo | Varden | 1:20:27 |
02 | Sverre Sartz | Heming | 1:21:57 |
03 | Kjell Hatlebakk | BUL | 1:22:26 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kjell Hatlebakk | IL i BUL | 2:31:38 |
02 | Ingvar Bøe | Innfjorden | 2:35:13 |
03 | Arnulf Rekkebo | Hommelvik | 2:36:12 |
3 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Pål Benum | BUL | 12:03 |
02 | Ola Tellesbø | BUL | 12:04 |
03 | Odd Fuglem | Selbustrand | 12:04 |
8 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Pål Benum | BUL | 25:05 |
02 | Odd Fuglem | Selbustrand | 25:08 |
03 | Kjell Teien | SK Vidar | 25:14 |
Skogsløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Erik Størdal | Lensvik | 1:08:21 |
02 | Reidar Andreassen | Herefoss | 1:08:26 |
03 | Per Gunnar Lien | Aalesund | 1:08:43 |
110 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kjellfred Weum | IF Hellas | 14.6 |
02 | Jan Gulbrandsen | SK Vidar | 15.0 |
03 | Ragnar Moland | Urædd | 15.4 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jan Gulbrandsen | SK Vidar | 53.1 |
02 | John Skjelvaag | TIF Viking | 53.3 |
03 | Per Aunet | Stjørdals-Blink | 53.9 |
3000 meter hinder
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ole Ellefsæter | Veldre | 9:04.8 |
02 | Erik Størdal | Lensvik | 9:06.6 |
03 | Ragnvald Dahl | Vadsø Turn | 9:10.8 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Roger Becklund Carl-Fredrik Bunæs Bjørn Berglund Svein Lilleberg | IK Tjalve | 42.2 |
02 | SK Freidig | 43.1 | |
03 | IL i BUL | 43.7 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Terje Schrøder-Nielsen Torbjørn Briseid Helge Pharo Carl-Fredrik Bunæs | IK Tjalve | 3:19.1 |
02 | SK Freidig | 3:20.9 | |
03 | IL i BUL | 3:21.5 |
4 x 1500 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Arne G. Spook Jens Chr. Berge Pål Benum Ola Tellesbø | IL i BUL | 16:00.8 |
02 | IK Tjalve | 16:05.0 | |
03 | Oslostudentenes IK | 16:22.0 |
1000 meter stafett
Plass | Klubb | Tid |
---|---|---|
01 | IK Tjalve | 1:56.7 |
02 | Viking | 1:56.9 |
03 | SK Freidig | 1:57.0 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Odd Bergh | SK Freidig | 7.28 |
02 | Hans Jørgen Flaathen | IF Hellas | 7.12 |
03 | Harald Pettersen | Moss IL | 6.97 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Odd Sangvik | Mandal & Halse | 1.98 |
02 | Stein Sletten | IL Gular | 1.98 |
03 | Arve Vang | Inderøy | 1.98 |
Tresteg
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Odd Bergh | SK Freidig | 15.44 |
02 | Karl Johan Løwe | Kjose | 15.08 |
03 | Martin Jensen | Ask IL | 14.95 |
Stavsprang
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Kjell Hovik | SK Freidig | 4.60 |
02 | Reidulv Førde | IK Tjalve | 4.50 |
03 | Andreas Larsen-Nyhus | IF Hellas | 4.40 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Bang Andersen | IL i BUL | 16.83 |
02 | Harald Lorentzen | SK Freidig | 15.92 |
03 | Stein Haugen | IL i BUL | 15.71 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Stein Haugen | IL i BUL | 54.38 |
02 | Ragnar Skautvedt | IK Tjalve | 52.12 |
03 | Tormod Lislerud | SK Freidig | 48.67 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Terje Pedersen | SK Vidar | 76.45 |
02 | Gunnar Arntzen | Hobøl | 75.31 |
03 | Willy Rasmussen | IK Tjalve | 72.18 |
Sleggekast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Oddvar Krogh | Sarpsborg IL | 62.01 |
02 | Odd Sangvik | Mandal & Halse | 51.95 |
03 | Arnfinn Bigseth | Aksla IL | 50.25 |
Referanser
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Menn Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Kvinner Arkivert 1. februar 2014 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine.
- ^ Budstikka 19. august 1963, s. 2.
Kilder
- friidrett.no: Norske mesterskap
- Aage Møst (red.): Raskest, høyest, lengst i 100 år: norsk friidrett 1896-1996. Norges Friidrettsforbund, 1995. ISBN 8200225917.
- Einar Munthe-Kaas (red.) Sportsboken 1963, s. 182-86. Norsk Kunstforlag.
- «Stafett-NM under vanskelige forhold», Oppland Arbeiderblad 14. oktober 1963, s. 6.