Ukraina under Sommer-OL 1996
Ukraina under De olympiske leker | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||||
Ukraina under Sommer-OL 1996 i Atlanta | ||||||||||||
Deltakere: | 231 utøvere i 21 idretter | |||||||||||
Flaggbærer | Sergej Bubka | |||||||||||
Medaljer: Rang: 9 | Gull 9 | Sølv 2 | Bronse 12 | Totalt 23 | ||||||||
Olympisk historie (oversikt) | ||||||||||||
Sommerleker | ||||||||||||
1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012 · 2016 · 2020 · 2024 | ||||||||||||
Vinterleker | ||||||||||||
1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014 · 2018 · 2022 | ||||||||||||
Andre relaterte deltakelser | ||||||||||||
Østerrike (1896–1912) Ungarn (1896–1912) Det russiske keiserdømmet (1900–1912) Tsjekkoslovakia (1920–1936) Polen (1924–1936) Romania (1924–1936) Sovjetunionen (1952–1988) Samveldet av uavhengige stater (1992) |
Ukraina under Sommer-OL 1996. 231 sportsutøvere, 146 menn og 85 kvinner fra Ukraina deltok i tjueen sporter under Sommer-OL 1996 i Atlanta. Det var første gangen som Ukraina deltok i et sommer-OL. De kom på niendeplass med ni gull-, to sølv- og tolv bronsemedaljer. Friidrettsutøveren Sergej Bubka var Ukrainas flaggbærer under åpningsseremonien.
Medaljer
1996 Atlanta | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|
Ukraina | 9 | 2 | 12 | 23 |
Medaljevinnerne
Ukraina under sommer-OL 1996 Atlanta | ||||
---|---|---|---|---|
Medaljer | Utøver | Sport | Øvelse | Resultat |
Vladimir Klitsjko | Boksing | Supertungvekt | ||
Inessa Kravets | Friidrett | Tresteg, damer | 15,33 meter | |
Vjasjeslav Olejnik | Bryting | Gresk-romersk stil, lett tungvekt (90 kg) | ||
Lilija Podkopajeva | Turn | Frittstående, damer | 9,987 | |
Lilija Podkopajeva | Turn | Mangekamp, damer | 39,255 | |
Jekaterina Serebrijanskaja | Turn | Rytmisk sportsgymnastikk, damer | 39,683 | |
Timur Tajmasov | Vektløfting | Tungvekt (108 kg), menn | 430,0 kg | |
Rustam Tsjaripov | Turn | Skranke, menn | 9,837 | |
Jevgjenij Braslavets Igor Matvijenko | Seiling | «470», menn | 40,0 | |
Lilija Podkopajeva | Turn | Bom, damer | 9,825 | |
Inna Frolova Svetlana Masij Dina Myftakhutdinova Olena Ronzhijna | Roing | Dobbeltfirer, damer | 6,30,36 | |
Olena Sadovnijtsja | Bueskyting | Individuelt, damer | ||
Inga Babakova | Friidrett | Høydehopp, damer | 2,02 meter | |
Aleksander Bagatsj | Friidrett | Kulestøt, menn | 20,75 meter | |
Denis Gotfrid | Vektløfting | (99 kg), menn | 402,5 kg | |
Andrej Kalasjnikov | Bryting | Gresk-romersk stil, fluevekt (52 kg) | ||
Oleg Kirjukhin | Boksing | Lett fluevekt | ||
Oleksij Krykun | Friidrett | Sleggekast, menn | 80,02 meter | |
Sasa Sasirov | Bryting | Fristil, lettvekt (68 kg) | ||
Elbrus Tedejev | Bryting | Fristil, fjærvekt (62 kg) | ||
Olena Vitrisjenko | Turn | Rytmisk sportsgymnastikk | 39,331 | |
Olena Pakholtsjik Ruslana Taran | Seiling | «470», damer | 38,0 | |
Igor Korobsjinskij Oleg Kosiak Grigorij Misjutin Vladimir Sjamenko Rustam Tsjaripov Alexander Svetlitskntji Juri Jermakov | Turn | Lagkamp, menn | 571,541 |