Klasika Primavera
Klasika Primavera, hiszp. Clásica Primavera – jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany w Hiszpanii, w regionie Kraju Basków, co roku w kwietniu. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour i jest zaliczany do kategorii 1.1.
Wyścig odbył się po raz pierwszy w roku 1946 i organizowany jest co rok. W latach 1948-54 roku wyścig nie odbył się. Rekordzistami pod względem zwycięstw w klasyfikacji generalnej są Hiszpanie: Eusebio Velez, Federico Echave i Alejandro Valverde - po trzy triumfy.
Pierwsze trójki
Rok | Pierwsze | Drugie | Trzecie | |
---|---|---|---|---|
1946 | Dalmacio Langarica | Miguel Lizarazu | Francisco Expósito | |
1947 | Miguel Poblet | José López Gandara | Julián Berrendero | |
1948-1954 nie rozgrywano | ||||
1955 | Hortensio Vidaurreta | Jesús Loroño | Carmelo Morales | |
1956 | Cosme Barrutia Iturriagoitia | Jesús Morales Erostarbe | Antón Barrutia | |
1957 | Emilio Cruz Díaz | Carmelo Morales | Francisco Moreno Martínez | |
1958 | Antoni Karmany | Jacinto Urrestarazu | Jesús Davoz Gorrotxategi | |
1959 | Roberto Morales | Carmelo Morales | Francisco Moreno Martínez | |
1960 | Carmelo Morales | Felipe Alberdi | Antoni Karmany | |
1961 | Julio San Emeterio Abascal | Miguel Muruaga | Roberto Morales | |
1962 | Francisco Gabica | Eusebio Vélez | Antón Barrutia | |
1963 | Eusebio Vélez | José Antonio Momene | Manuel Martín Piñera | |
1964 | Eusebio Vélez | Rafael Carrasco Guerra | José Pérez Francés | |
1965 | José Pérez Francés | Luís Otaño | Ramón Sáez | |
1966 | Antonio Gómez del Moral | José Antonio Momene | José Pérez Francés | |
1967 | Antonio Gómez del Moral | José Manuel López | Jorge Mariné | |
1968 | Eusebio Vélez | Domingo Perurena | Salvador Canet García | |
1969 | José Manuel Lasa | Antonio Gómez del Moral | José Manuel López | |
1970 | Carlos Echeverría | Joaquim Galera | Jesús Aranzabal | |
1971 | Domingo Perurena | José Manuel López | Agustín Tamames | |
1972 | José Gómez Lucas | José Luis Abilleira | Agustín Tamames | |
1973 | Miguel María Lasa | José Luis Abilleira | Ventura Díaz | |
1974 | Andrés Oliva | Domingo Perurena | José Luis Abilleira | |
1975 | Antonio Martos Aguilar | José Martins Freitas | José Antonio González | |
1976 | José Enrique Cima | Francisco Javier Elorriaga | Eulalio García Pereda | |
1977 | Vicente López Carril | José Enrique Cima | Klaus-Peter Thaler | |
1978 | Domingo Perurena | Jesús Suárez Cueva | Eulalio García Pereda | |
1979 | Miguel María Lasa | Dominique Sanders | Jesús Suárez Cueva | |
1980 | Juan Fernández | Miguel María Lasa | Pedro Vilardebo | |
1981 | José Luis López Cerrón | Eulalio García Pereda | Vicente Belda | |
1982 | Jesús Suárez Cueva | Eulalio García Pereda | Juan Fernández | |
1983 | Juan Fernández | Juan-Carlos Alonso | Marino Lejarreta | |
1984 | José Luis Navarro | Jesús Rodríguez Magro | Felipe Yáñez | |
1985 | Federico Echave | José Recio | Iñaki Gastón | |
1986 | Federico Echave | Marino Lejarreta | Peter Hilse | |
1987 | Julián Gorospe | Federico Echave | Marino Lejarreta | |
1988 | Jørgen Vagn Pedersen | Peter Hilse | Vicente Ridaura | |
1989 | Marino Lejarreta | Álvaro Pino | Federico Echave | |
1990 | Iñaki Gastón | Jesús Montoya | Marino Lejarreta | |
1991 | Jesús Montoya | Julián Gorospe | Jon Unzaga | |
1992 | Federico Echave | Mikel Zarrabeitia | Iñaki Gastón | |
1993 | Jon Unzaga | Pedro Delgado | Fernando Escartín | |
1994 | Melchor Mauri | Jesús Montoya | Raúl Alcalá | |
1995 | Laurent Jalabert | Mauro Gianetti | Fernando Escartín | |
1996 | Mauro Gianetti | Pascal Richard | Pēteris Ugrjumovs | |
1997 | Mikel Zarrabeitia | Laurent Jalabert | Stéphane Heulot | |
1998 | Roberto Heras | Udo Bölts | Daniel Clavero | |
1999 | Roberto Heras | Davide Rebellin | David Etxebarria | |
2000 | Unai Etxebarria | Udo Bölts | Roberto Heras | |
2001 | Igor Astarloa | Eddy Mazzoleni | Gianni Faresin | |
2002 | Ángel Vicioso | Unai Etxebarria | David Etxebarria | |
2003 | Alejandro Valverde | Samuel Sánchez | Nicki Sørensen | |
2004 | Alejandro Valverde | Eddy Mazzoleni | Jens Voigt | |
2005 | David Etxebarria | Damiano Cunego | Aitor Osa | |
2006 | Carlos Sastre | Damiano Cunego | Joaquim Rodríguez | |
2007 | Joaquim Rodríguez | Alejandro Valverde | Matteo Bono | |
2008 | Damiano Cunego | Alejandro Valverde | Kjell Carlström | |
2009 | Alejandro Valverde | Egoi Martínez | José Herrada | |
2010 | Samuel Sánchez | Igor Antón | Fränk Schleck | |
2011 | Jonathan Hivert | David López García | Nick Nuyens | |
2012 | Giovanni Visconti | Alejandro Valverde | Igor Antón | |
2013 | Rui Costa | Pablo Urtasun | Alberto Contador | |
2014 | Pello Bilbao | Gorka Izagirre | David Belda | |
2015 | José Herrada | Jewgienij Szałunow | Carlos Barbero | |
2016 | Giovanni Visconti | Gorka Izagirre | Sergio Pardilla | |
2017 | Gorka Izagirre | Wilmar Paredes | Rui Vinhas | |
2018 | Andrey Amador | Alejandro Valverde | Wilmar Paredes | |
2019 | Carlos Betancur | Carlos Quintero | Eduard Prades | |
2020 | odwołany | |||
2021 | odwołany |
Linki zewnętrzne
- Oficjalna strona wyścigu
- Zwycięzcy na stronie memoire-du-cyclisme.net