Norwegia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924
Kod MKOl | NOR | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1924 Paryż | ||||||
Liczba zawodników | 62 w 43 konkurencjach w 10 dyscyplinach | |||||
|
Norwegię na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924 reprezentowało 62 zawodników: 60 mężczyzn i 2 kobiety. Był to 5. start reprezentacji Norwegii na letnich igrzyskach olimpijskich.
Najmłodszym norweskim zawodnikiem na tych igrzyskach był 17-letni bokser, Haakon Hansen, a najstarszym 52-letni strzelec, Harald Natvig.
Zdobyte medale
Medal | Zawodnik | Dyscyplina | Konkurencja | Data |
---|---|---|---|---|
Złoto | Otto von Porat | Boks | Waga ciężka mężczyzn | 20 lipca |
Złoto | Christopher Dahl Eugen Lunde Anders Lundgren | Żeglarstwo | Klasa 6 metrów | 26 lipca |
Złoto | Rick Bockelie Harald Hagen Ingar Nielsen Carl Ringvold Carl Ringvold | Żeglarstwo | Klasa 8 metrów | 26 lipca |
Złoto | Einar Liberg Ole Lilloe-Olsen Harald Natvig Otto Olsen | Strzelectwo | Runda pojedyncza do sylwetki jelenia, drużynowo | 2 lipca |
Złoto | Ole Lilloe-Olsen | Strzelectwo | Runda podwójna do sylwetki jelenia | 1 lipca |
Srebro | Henrik Robert | Żeglarstwo | Monotyp olimpijski | 13 lipca |
Srebro | Einar Liberg Ole Lilloe-Olsen Harald Natvig Otto Olsen | Strzelectwo | Runda podwójna do sylwetki jelenia, drużynowo | 3 lipca |
Brąz | Sverre Hansen | Lekkoatletyka | Skok w dal | 8 lipca |
Brąz | Sverre Sørsdal | Boks | Waga półciężka mężczyzn | 20 lipca |
Brąz | Otto Olsen | Strzelectwo | Runda pojedyncza do sylwetki jelenia | 10 lipca |
Skład kadry
Boks
- Osobny artykuł: Boks na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924.
Zawodnik | Konkurencja | 1/16 | 1/8 | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał 3.miejsce | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Miejsce | ||
Olaf Hansen | waga piórkowa | N/A | Jackie Fields P | NQ | |||
Haakon Hansen | waga lekka | Anton Eichholzer W | Charles Petersen W | Hans Jacob Nielsen P | NQ | ||
Kristoffer Nilsen | Dick Beland P | NQ | |||||
Edgar Christensen | waga półśrednia | Giuseppe Colacicco W | Al Mello P | NQ | |||
Alf Pedersen | Ko Cornelissen P | NQ | |||||
Øivind Jensen | waga średnia | Louis Meeuwessen W | Harry Henning P | NQ | |||
Sverre Sørsdal | waga półciężka | Fernand Delarge W | John Kidley W | Tom Kirby W | Thyge Petersen P | Carlo Saraudi W | |
Otto von Porat | waga ciężka | N/A | Charles Jardine W | Riccardo Bertazzolo W | Alfredo Porzio W | Søren Petersen W |
Lekkoatletyka
- Osobny artykuł: Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924.
Konkurencje biegowe
Konkurencja | Zawodnik | Eliminacje | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | ||
400 m | Charles Hoff | 53,0 | 2. | 49,2 | 2. | b.d | 4. | NQ | |
800 m | 2:02,1 | 3. | N/A | 1:58,4 | 3. | 1:56,7 | 8. | ||
bieg 3000 m drużynowo | Hans Gundhus Nils Andersen Haakon Jansen Johan Badendyck | N/A | 27 pkt | 3. | NQ |
Konkurencje techniczne
Konkurencja | Zawodnik | Eliminacje | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | ||
skok w dal | Sverre Hansen | 7,26 | 1. | 7,26 | |
Erling Aastad | 6,72 | 13. | NQ | ||
skok wzwyż | Sverre Helgesen | 1,83 | 1. | 1,83 | 8. |
pchnięcie kulą | Ketil Askildt | 13,09 | 6. | NQ | |
rzut dyskiem | 43,405 | 5. | 43,405 | 5. |
Zawodnik | Konkurencje | Wyniki | Punkty | Miejsce | |
---|---|---|---|---|---|
Martin Mølster | pięciobój | skok w dal | 6,20 | 19 | 19. |
rzut oszczepem | 47,91 | 12 | 12. | ||
Bieg na 200 m | 24,2 | 15 | 15. | ||
rzut dyskiem | 34,69 | 7 | 7. | ||
Bieg na 1500 m | DNS | ||||
Finał | 39 | 11. |
Pięciobój nowoczesny
- Osobny artykuł: Pięciobój nowoczesny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924.
Zawodnik | Konkurencja | Strzelanie | Pływanie | Szermierka | Jazda konna | Bieg przełajowy | Suma punktów | Pozycja | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | M. | Punkty | Czas | M. | Punkty | M. | Punkty | Kary | M. | Punkty | Czas | M. | Punkty | ||||
Olliver Smith | indywidualnie | 164 | 18. | 18 | 5:58,8 | 8. | 8 | 34. | 34,5 | 102 | 21. | 21 | 13:13,0 | 6. | 6 | 87,5 | 16. |
Leif Knudtzon | 167 | 15. | 15 | 6:21,2 | 17. | 17 | 30. | 30,5 | 113 | 15. | 15 | 14:30,0 | 22. | 22 | 99,5 | 21. |
Pływanie
- Osobny artykuł: Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924.
Mężczyźni
Konkurencja | Zawodnik | Eliminacje | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Miejsce | Czas | Miejsce | Czas | Miejsce | ||
100 m grzbietowym | Sven Thaulow | 1:24,0 | 1. | 1:24,2 | 5. | NQ |
Strzelectwo
- Osobny artykuł: Strzelectwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924.
Konkurencja | Zawodnik | Finał | |
---|---|---|---|
Wynik | Pozycja | ||
pistolet szybkostrzelny 25 m | Einar Liberg | 18 | 8. |
karabin małokalibrowy leżąc 50 m | Willy Røgeberg | 388 | 18. |
Olaf Sletten | 385 | 26. | |
August Onsrud | 385 | 26. | |
Olaf Johannessen | 375 | 45. | |
karabin dowolny 600 m leżąc | August Onsrud | 79 | 35. |
Olaf Johannessen | 78 | 41. | |
Otto Olsen | 73 | 51. | |
Halvard Angaard | 83 | 19. | |
karabin dowolny leżąc 600 m drużynowo | Ludvig Larsen Olaf Johannessen Willy Røgeberg Halyard Angaard Otto Olsen | 594 | 8. |
runda pojedyncza – sylwetka jelenia | Otto Olsen | 39 | |
Einar Liberg | 36 | 7. | |
Harald Natvig | 36 | 7. | |
Ole Lilloe-Olsen | 33 | 15. | |
runda podwójna – sylwetka jelenia | Ole Lilloe-Olsen | 76 | |
Einar Liberg | 70 | 5. | |
Harald Natvig | 62 | 9. | |
Oluf Wesmann-Kjær | 59 | 13. | |
runda pojedyncza – sylwetka jelenia drużynowo | Ole Lilloe-Olsen Einar Liberg Harald Natvig Otto Olsen | 160 | |
runda podwójna – sylwetka jelenia drużynowo | Ole Lilloe-Olsen Otto Olsen Harald Natvig Einar Liberg | 262 | |
trap indywidualnie | Ole Lilloe-Olsen | 94 | 11. |
Oluf Wesmann-Kjær | 92 | 16. | |
Elvind Holmsen | 90 | 19. | |
Martin Steenersen | 90 | 19. | |
trap drużynowo | Ole Lilloe-Olsen Oluf Wesmann-Kjær Elvind Holmsen Martin Steenersen Harald Natvig | 336 | 7. |
Szermierka
- Osobny artykuł: Szermierka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924.
Konkurencja | Zawodnik | 1 runda | 2 runda | Ćwierćfinał | Półfinały | Finał | Pozycja | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | |||||
szpada indywidualnie | Johan Falkenberg | George Calnan Gustaf Lindblom Konstandinos Nikolopulos Joseph Misrahi Frederico Paredes Pieter von Boven Viggo Stilling-Andersen Ernest Gevers Carlos Miguel | N/A | NQ | ||||||||||
Frithjof Lorentzen | Nils Hellsten Renzo Compagna Wouter Brouwer Mário de Noronha Trifon Triandafilakos Héctor Belo Félix de Pomés Léon Tom Ahmed Hassanein | N/A | NQ | |||||||||||
Sigurd Akre | Gaston Cornereau Rui Mayer Willem van Blijenburgh Wenceslao Paunero Peter Ryefelt Arthur Lyon Robert Montgomerie Jan Tille | N/A | Ernest Gevers Eugene Empeyta Nils Hellsten Virgilio Mantegazza Charles Biscoe Joseph Misrahi Georges Buchard Pieter von Boven Wenceslao Paunero | NQ | ||||||||||
Raoul Heide | Domingo García Ramón Fonst Georges Buchard Henri Jacquet Bror Lagercrantz Jan de Beaufort Jens Berthelsen Francisco Bollini António de Castro | N/A | George Calnan Domingo Garcia Roger Ducret Luis Lucchetti Ivan Osiier Charles Delporte Gustaf Lindblom Krikor Agathon Frederico Paredes Martin Holt | Renzo Compagna Gaston Cornereau Charles Delporte Léon Tom Nils Hellsten Mário de Noronha Roger Ducret Luis Lucchetti Henri Jacquet Ivan Osiier Frédéric Fitting | NQ | |||||||||
szpada drużynowo | Sigurd Akre Johan Falkenberg Raoul Heide Frithjof Lorentzen | Hiszpania Włochy | R P | N/A | NQ | |||||||||
floret indywidualnie | Sigurd Akre | Jacques Coutrot Burke Boyce Frederick Sherriff Gilberto Tellechea | P W P P | NQ | ||||||||||
Frithjof Lorentzen | Manuel Queiróz Juan Delgado Josef Javůrek | P P W | Maurice Van Damme Gil de Andrade Nicolaas Nederpeld Pedro Mendy Harold Bloomer | P W W W W | Philippe Cattiau Roberto Larraz Balthasar De Beukelaer Domingo Mendy Jens Berthelsen | P P P W W | Philippe Cattiau Edgar Seligman Jacques Coutrot George Calnan Balthasar De Beukelaer | P P P P P | NQ | |||||
Johan Falkenberg | Maurice Van Damme Alois Gottfried Carlos Guerrico | P W W | Roberto Larraz Jacques Coutrot Balthasar De Beukelaer Paul Kunze Frederick Sherriff | P P P W W | NQ | |||||||||
szabla indywidualnie | Sigurd Akre | N/A | Adrianus de Jong Konstandinos Kodzias János Garay Pedro Mendy Fuat Balkan | W P P W P | NQ |
Tenis ziemny
- Osobny artykuł: Tenis ziemny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924.
Konkurencja | Zawodnik | 1 runda | 2 runda | 3 runda | 3 runda | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | Miejsce |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | |||
Singiel (m) | Jack Nielsen | N/A | Erik Tegner W 3:1 (5:7,6:4,6:4,9:7) | Jean Borotra P 0:3 (0:6,1:6,2:6) | NQ | 17. | |||
Conrad Langaard | Athar Ali Fyzee P 0:3 (2:6,2:6,3:6) | NQ | 61. | ||||||
debel (m) | Conrad Langaard Jack Nielsen | N/A | Sayed Hadi Donald Rutnam P 0:3 (2:6,3:6,0;6) | NQ | N/A | NQ | 16. | ||
singiel (k) | Caro Dahl | N/A | Julie Vlasto P 0:2 (1:6,0:6) | NQ | N/A | NQ | 17. | ||
Molla Mallory | N/A | Jeanne Vaussard W 2:0 (6:2,6:3) | Cornelia Bouman W 2:0 (9:7,6:0) | N/A | Helen Wills Moody P 0:2 (2:6,3:6) | NQ | 5. | ||
mikst | Molla Mallory Jack Nielsen | Marthe Dupont Jean Washer W 2:1 (1:6,6:3,6:3) | Marion Jessup Vincent Richards P 0:2 (3:6,2:6) | N/A | NQ | 9. | |||
Caroline Dahl Conrad Langaard | Lena Valaoritou-Skaramaga Avgoustos Zerlentis W 2:1 (4:6,6:2,6:2) | NQ | N/A | NQ | 15. |
Zapasy
- Osobny artykuł: Zapasy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924.
Zawodnik | Konkurencja | Runda pierwsza | Runda druga | Runda trzecia | Runda czwarta | Runda piąta | Runda szósta | Runda siódma | Runda finałowa | Pozycja |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | |||
styl klasyczny waga kogucia | Sven Martinsen | Georgios Zervinis W | Herman Andersen W | Henri Dierickx p | Väinö Ikonen p | NQ | N/A | 9. | ||
Ragnvald Olsen | Carlo Ponte W | Antonín Skopový p | Théo Kueny W | Henri Dierickx W | Väinö Ikonen p | NQ | N/A | 5. | ||
styl klasyczny waga piórkowa | Arthur Nord | Ödön Radvány W | František Řezáč W | Voldemar Väli W | Katsutoshi Naitō W | Marcel Capron W | Erik Malmberg p | Kalle Anttila p | N/A | 4. |
Martin Egeberg | wolny los | Ödön Radvány p | František Řezáč W | Fritiof Svensson p | NQ | N/A | 8. | |||
styl klasyczny waga lekka | Arne Gaupset | Oskari Friman p | Johann Bergmann W | Josef Beránek W | Ludwig Sesta W | Albert Kusnets p | NQ | N/A | 5. | |
Erling Michelsen | Charles Frisenfeldt p | Francisco Solé p | NQ | N/A | 20. | |||||
styl klasyczny waga średnia | Paul Jahren | Amadeo Gorgano W | Sándor Kónyi p | Giuseppe Gorletti p | NQ | N/A | 15. |
Żeglarstwo
- Osobny artykuł: Żeglarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924.
Zawodnik | Konkurencja | Eliminacje | Półfinały | Punkty | Finałowa pozycja | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wyścig I miejsce | Wyścig II miejsce | Wyścig III miejsce | Wyścig I miejsce | Wyścig II miejsce | ||||
Henrik Robert | monotyp olimpijski | 1. | 4. | N/A | 2. | 5. | 7 | |
Anders Lundgren Christopher Dahl Eugen Lunde | klasa 6 metrów | 3. | 1. | 1. | 1. | 1. | 2 | |
Carl Ringvold Rick Bockelie Harald Hagen Ingar Nielsen Carl Ringvold | klasa 8 metrów | 2. | 4. | 1. | 1. | 1. | 2 |
Zobacz też
- Klasyfikacja medalowa Letnich Igrzysk Olimpijskich 1924
- Norwegia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1924
Bibliografia
- Norway at the 1924 Paris Summer Games. Sports Reference. [dostęp 2016-04-02]. (ang.).
- Official Reports Paris 1924 [online], digital.la84.org (ang.).
- p
- d
- e
- p
- d
- e
Afryka | |
---|---|
Ameryka | |
Azja | |
Europa | |
Australia i Oceania |