Pierwszy rząd Margaret Thatcher
Pierwszy rząd Partii Konserwatywnej pod przewodnictwem Margaret Thatcher powstał po wyborach powszechnych w maju 1979 r. i przetrwał do kolejnych wyborów w czerwcu 1983 r.
Członków ścisłego gabinetu wyróżniono tłustym drukiem.
Skład rządu
Urząd | Imię i nazwisko | Kadencja |
---|---|---|
Premier Pierwszy lord skarbu Minister służby cywilnej | Margaret Thatcher | 1979–1983 |
Minister stanu w departamencie służby cywilnej | Paul Channon Barney Hayhoe | 1979–1981 1981 |
Lord kanclerz | Quintin Hogg, baron Hailsham of St Marylebone | 1979–1983 |
Lord przewodniczący Rady | Christopher Soames, baron Soames Francis Pym John Biffen | 1979–1981 1981–1982 1982–1983 |
Lord tajnej pieczęci | Ian Gilmour Humphrey Atkins Janet Young, baronowa Young | 1979–1981 1981–1982 1982–1983 |
Kanclerz skarbu | Geoffrey Howe | 1979–1983 |
Naczelny sekretarz skarbu | John Biffen Leon Brittan | 1984–1985 1985–1987 |
Minister stanu skarbu | Peter Rees Francis Cockfield Jock Bruce-Gardyne Barney Hayhoe John Wakeham | 1979–1981 1979–1982 1981 1981–1983 1982–1983 |
Parlamentarny sekretarz skarbu | Michael Jopling | 1979–1983 |
Finansowy sekretarz skarbu | Nigel Lawson | 1979–1981 |
Nicholas Ridley | 1981–1983 | |
Lord skarbu | John MacGregor | 1979–1981 |
Peter Morrison | 1979–1981 | |
Lord James Douglas-Hamilton | 1979–1981 | |
Carol Mather | 1979–1981 | |
David Waddington | 1979–1981 | |
John Wakeham | 1981 | |
Robert Boscawen | 1981–1983 | |
John Cope | 1981–1983 | |
Tony Newton | 1981–1982 | |
John Gummer | 1981–1983 | |
Peter Brooke | 1981–1983 | |
Alastair Goodlad | 1982–1983 | |
Donald Thompson | 1983 | |
David Hunt | 1983 | |
Minister spraw zagranicznych | Peter Carington, 6. baron Carrington | 1979–1982 |
Francis Pym | 1982–1983 | |
Minister stanu w Foreign Office | Peter Blaker | 1979–1981 |
Nicholas Ridley | 1979–1981 | |
Douglas Hurd | 1979–1983 | |
Richard Luce | 1981–1982 | |
Cranley Onslow | 1982–1983 | |
John Ganzoni, 2. baron Belstead | 1982–1983 | |
Timothy Raison | 1983 | |
Podsekretarz stanu w Foreign Office | Richard Luce | 1979–1981 |
David Trefgarne, 2. baron Trefgarne | 1981–1982 | |
Malcolm Rifkind | 1982–1983 | |
Minister rozwoju zamorskiego | Timothy Raison | 1983 |
Minister spraw wewnętrznych | William Whitelaw | 1979–1983 |
Minister stanu w Home Office | Leon Brittan | 1979–1981 |
Timothy Raison | 1979–1983 | |
Patrick Mayhew | 1981–1983 | |
David Waddington | 1983 | |
Podsekretarz stanu w Home Office | John Ganzoni, 2. baron Belstead | 1979–1982 |
Rodney Elton, 2. baron Elton | 1982–1983 | |
David Mellor | 1983 | |
Minister rolnictwa, rybołówstwa i żywności | Peter Walker | 1979–1983 |
Minister stanu w ministerstwie rolnictwa, rybołówstwa i żywności | Robert Shirley, 13. hrabia Ferrers | 1979–1983 |
Alick Buchanan-Smith | 1979–1983 | |
Posekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa, rybołówstwa i żywności | Jerry Wiggin | 1979–1981 |
Peggy Fenner | 1981–1983 | |
Minister sztuki | Norman St John-Stevas | 1979–1981 |
Paul Channon | 1981–1983 | |
Minister obrony | Francis Pym | 1979–1981 |
John Nott | 1981–1983 | |
Michael Heseltine | 1983 | |
Minister stanu w ministerstwie obrony | Euan Howard, 4. baron Strathcona | 1979–1981 |
Thomas Trenchard, 2. wicehrabia Trenchard | 1981 | |
Minister stanu ds. sił zbrojnych | Peter Blaker | 1981–1983 |
Minister stanu ds. zaopatrzenia armii | Thomas Trenchard, 2. wicehrabia Trenchard | 1981–1983 |
Geoffrey Pattie | 1983 | |
Podsekretarz stanu ds. armii | Barney Hayhoe | 1979–1981 |
Philip Goodhart | 1981 | |
Podsekretarz stanu ds. marynarki wojennej | Keith Speed | 1979–1981 |
Podsekretarz stanu ds. sił powietrznych | Geoffrey Pattie | 1979–1981 |
Podsekretarz stanu ds. sił zbrojnych | Philip Goodhart | 1981 |
Jerry Wiggin | 1981–1983 | |
Podsekretarz stanu ds. zaopatrzenia armii | Geoffrey Pattie | 1981–1983 |
Ian Stewart | 1983 | |
Minister edukacji i nauki | Mark Carlisle | 1979–1981 |
Keith Joseph | 1981–1983 | |
Minister stanu w ministerstwie edukacji i nauki | Janet Young, baronowa Young | 1979–1981 |
Paul Channon | 1981–1983 | |
Podsekretarz stanu w ministerstwie edukacji i nauki | Rhodes Boyson | 1979–1983 |
Neil Macfarlane | 1979–1981 | |
William Shelton | 1981–1983 | |
William Waldegrave | 1981–1983 | |
Minister zatrudnienia | James Prior | 1979–1981 |
Norman Tebbit | 1981–1983 | |
Minister stanu w ministerstwie zatrudnienia | Alexander Ruthven, 2. hrabia Gowrie | 1979–1981 |
Michael Alison | 1981–1983 | |
Podsekretarz stanu w ministerstwie zatrudnienia | Jim Lester | 1979–1981 |
Patrick Mayhew | 1979–1981 | |
David Waddington | 1981–1983 | |
Peter Morrison | 1981–1983 | |
John Gummer | 1983 | |
Minister energii | David Howell | 1979–1981 |
Nigel Lawson | 1981–1983 | |
Minister stanu w ministerstwie energii | Hamish Gray | 1979–1983 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie energii | Norman Lamont | 1979–1981 |
John Moore | 1979–1983 | |
David Mellor | 1981–1983 | |
Nicholas Eden, 2. hrabia Avon | 1983 | |
Minister środowiska | Michael Heseltine | 1979–1983 |
Tom King | 1983 | |
Minister stanu ds. samorządu lokalnego | Tom King | 1979–1983 |
Irwin Bellow, baron Bellwin | 1983 | |
Minister stanu ds. budownictwa | John Stanley | 1979–1983 |
Podsekretarz stanu ds. sportu | Hector Monro | 1979–1981 |
Neil Macfarlane | 1981–1983 | |
Podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska | Marcus Fox | 1979–1981 |
Geoffrey Finsberg | 1979–1981 | |
Irwin Bellow, baron Bellwin | 1979–1983 | |
Giles Shaw | 1981–1983 | |
George Young | 1981–1983 | |
Minister służby socjalnej | Patrick Jenkin | 1979–1981 |
Norman Fowler | 1981–1983 | |
Minister stanu w ministerstwie służby socjalnej | Gerard Vaughan | 1979–1982 |
Kenneth Clarke | 1982–1983 | |
Podsekretarz stanu w ministerstwie zabezpieczenia socjalnego | George Young | 1979–1981 |
Lynda Chalker | 1979–1982 | |
Geoffrey Finsberg | 1981–1983 | |
Rodney Elton, 2. baron Elton | 1981–1982 | |
Tony Newton | 1982–1983 | |
David Trefgarne, 2. baron Trefgarne | 1982–1983 | |
Minister stanu w ministerstwie zabezpieczenia socjalnego | Reginald Prentice | 1979–1981 |
Hugh Rossi | 1981–1983 | |
Minister przemysłu | Keith Joseph | 1979–1981 |
Patrick Jenkin | 1981–1983 | |
Minister stanu w ministerstwie przemysłu | Adam Butler | 1979–1981 |
Thomas Trenchard, 2. wicehrabia Trenchard | 1979–1981 | |
Norman Tebbit | 1981 | |
Norman Lamont | 1981–1983 | |
Minister stanu ds. przemysłu i technologii informacji | Kenneth Baker | 1981–1983 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie przemysłu | David Mitchell | 1979–1981 |
Michael Marshall | 1979–1981 | |
John MacGregor | 1981–1983 | |
John Wakeham | 1981–1982 | |
John Butcher | 1982–1983 | |
Kanclerz Księstwa Lancaster | Norman St John-Stevas | 1979–1981 |
Francis Pym | 1981 | |
Janet Young, baronowa Young | 1981–1982 | |
Cecil Parkinson | 1982–1983 | |
Minister ds. Irlandii Północnej | Humphrey Atkins | 1979–1981 |
James Prior | 1981–1983 | |
Minister stanu w ministerstwie ds. Irlandii Północnej | Michael Alison | 1979–1981 |
Hugh Rossi | 1979–1981 | |
Adam Butler | 1981–1984 | |
Alexander Ruthven, 2. hrabia Gowrie | 1981–1983 | |
Podsekretarz stanu w ministerstwie ds. Irlandii Północnej | Rodney Elton, 2. baron Elton | 1979–1981 |
Philip Goodhart | 1979–1981 | |
Giles Shaw | 1979–1981 | |
David Mitchell | 1981–1983 | |
John Patten | 1981–1983 | |
Nicholas Scott | 1981–1983 | |
Paymaster-General | Angus Maude | 1979–1981 |
Francis Pym | 1981 | |
Cecil Parkinson | 1981–1983 | |
Minister ds. Szkocji | George Younger | 1979–1983 |
Minister stanu w ministerstwie ds. Szkocji | William Murray, 8. hrabia Mansfield i Mansfield | 1979–1983 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie ds. Szkocji | Alexander Fletcher | 1979–1983 |
Russell Fairgrieve | 1979–1981 | |
Malcolm Rifkind | 1979–1982 | |
Allan Stewart | 1981–1983 | |
John MacKay | 1982–1983 | |
Minister handlu | John Nott | 1979–1981 |
John Biffen | 1981–1982 | |
Franci Cockfield, baron Cockfield | 1982–1983 | |
Minister spraw konsumenckich | Sally Oppenheim-Barnes | 1979–1982 |
Gerald Vaughan | 1982–1983 | |
Minister ds. handlu | Cecil Parkinson | 1979–1981 |
Peter Rees | 1981–1983 | |
Podsekretarz stanu w ministerstwie handlu | Norman Tebbit | 1979–1981 |
Reginald Eyre | 1979–1982 | |
David Trefgarne, 2. baron Trefgarne | 1981–1981 | |
Iain Sproat | 1981–1983 | |
Minister ds. transportu | Norman Fowler | 1979–1981 |
Minister transportu | Norman Fowler | 1981 |
David Howell | 1981–1983 | |
Parlamentarny sekretarz ds. transportu | Kenneth Clarke | 1979–1981 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie transportu | Kenneth Clarke | 1981–1982 |
Lynda Chalker | 1982–1983 | |
Reginald Eyre | 1982–1983 | |
Minister ds. Walii | Nicholas Edwards | 1979–1983 |
Minister stanu w ministerstwie ds. Walii | John Stradling Thomas | 1983 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie ds. Walii | Michael Roberts | 1979–1983 |
Wyn Roberts | 1979–1983 | |
Prokurator generalny Anglii i Walii | Michael Havers | 1979–1983 |
Solicitor General Anglii i Walii | Ian Percival | 1979–1983 |
Lord adwokat | James Mackay, baron Mackay of Clashfern | 1979–1983 |
Solicitor General Szkocji | Nicholas Fairbairn | 1979–1982 |
Peter Fraser | 1982–1983 | |
Skarbnik Dworu Królewskiego | John Stradling Thomas | 1979–1983 |
Anthony Berry | 1983 | |
Kontroler Dworu Królewskiego | Spencer Le Marchant | 1979–1981 |
Anthony Berry | 1981–1983 | |
Carol Mather | 1983 | |
Wiceszambelan Dworu Królewskiego | Anthony Berry | 1979–1981 |
Carol Mather | 1981–1983 | |
Robert Boscawen | 1983 | |
Kapitan Gentlemen-at-Arms | Bertram Bowyer, 2. baron Denham | 1979–1983 |
Kapitan Ochotników Gwardii | Richard Hill, 7. baron Sandys | 1979–1982 |
David Cunliffe-Lister, 2. hrabia Swinton | 1982–1983 | |
Lord-in-waiting | Richard Long, 4. wicehrabia Long | 1979–1983 |
Charles Stourton, 26. baron Mowbray | 1979–1980 | |
Charles Lyell, 3. baron Lyell | 1979–1983 | |
Edmund Cokayne, 3. baron Cullen of Ashbourne | 1979–1982 | |
David Trefgarne, 2. baron Trefgarne | 1979–1981 | |
Nicholas Eden, 2. hrabia Avon | 1980–1983 | |
Roger Bootle-Wilbraham, 7. baron Skelmersdale | 1981–1983 | |
Simon Arthur, 4. baron Glenarthur | 1982–1983 | |
Michael Lucas, 2. baron Lucas of Chilworth | 1983 |
- p
- d
- e
Pierwszy gabinet Margaret Thatcher (1979–1983)
W dniu powstania |
|
---|---|
Późniejsi członkowie gabinetu |
- p
- d
- e
Rządy Królestwa Wielkiej Brytanii (1707–1800)
- Walpole I
- Walpole II
- Carteret
- Pelham I
- Bath
- Pelham II
- Newcastle I
- Devonshire
- Newcastle II
- Bute
- Grenville
- Rockingham I
- Chatham
- Grafton
- North
- Rockingham II
- Shelburne
- Koalicja Fox-North
- Pitt Młodszy I
Rządy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii (1801–1922)
- Addington
- Pitt Młodszy II
- Gabinet Wszystkich Talentów
- Portland II
- Perceval
- Liverpool
- Canning
- Goderich
- Wellington I
- Grey
- Melbourne I
- Wellington II
- Peel I
- Melbourne II
- Melbourne III
- Peel II
- Russell I
- Derby
- Aberdeen
- Palmerston I
- Derby II
- Palmerston II
- Russell II
- Derby III
- Disraeli I
- Gladstone I
- Disraeli II
- Gladstone II
- Salisbury I
- Gladstone III
- Salisbury II
- Gladstone IV
- Rosebery
- Salisbury III
- Balfour
- Campbell-Bannerman
- Asquith I
- Asquith II
- Lloyd George I
- Lloyd George II
Rządy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (od 1922)
- Bonar Law
- Baldwin I
- MacDonald I
- Baldwin II
- MacDonald II
- MacDonald III
- Baldwin III
- Chamberlain I
- Chamberlain II
- Churchill I
- Churchill II
- Attlee I
- Attlee II
- Churchill III
- Eden
- Macmillan I
- Macmillan II
- Douglas-Home
- Wilson I
- Wilson II
- Heath
- Wilson III
- Wilson IV
- Callaghan
- Thatcher I
- Thatcher II
- Thatcher III
- Major I
- Major II
- Blair I
- Blair II
- Blair III
- Brown
- Cameron I
- Cameron II
- May I
- May II
- Johnson I
- Johnson II
- Truss
- Sunak