Biatlon la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018
Biatlon la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018 | |||||||||||
Detalii | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Locație | Pyeongchang | ||||||||||
Perioadă | 9-23 februarie 2018 | ||||||||||
Participanți | 230 | ||||||||||
Nr. de probe | |||||||||||
Masculin | Feminin | Mixt | |||||||||
Individual | 4 | 4 | 0 | ||||||||
Echipe | 1 | 1 | 1 | ||||||||
Biatlon la Jocurile Olimpice | |||||||||||
| |||||||||||
Probele sportive de biatlon la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018 s-au desfășurat în perioada 9-23 februarie 2018 la Pyeongchang, Coreea de Sud, la Centrul de biatlon Alpensia.[1] Numărul de probe masculin este egal cu cel feminin (5-5) la care se va adăuga o probă de ștafetă mixtă.[2]
Calificări
În cadrul Jocurilor au putut participa 230 de sportivi (115 bărbați și 115 femei). Primele 218 de alocări de locuri au fost atribuite folosind o combinație de scoruri din Cupa Națiunilor cu primii 3 atleți în competițiile individuale, sprint și ștafetă din cadrul sezonului 2016-2017 al Cupei Mondială. Ultimile 12 locuri au fost alocate în timpul sezonului 2017-2018 al Cupei Mondială, pentru națiuni care nu au avut sportivi calificați, cu un maxim de două locuri pe națiune.[3]
Națiuni | Masculin | Feminin | Total |
---|---|---|---|
Austria | 6 | 9 | |
Belgia | 2 | 0 | 2 |
Belarus | 5 | 5 | 10 |
Bulgaria | 5 | 5 | 10 |
Canada | 5 | 5 | 10 |
China | 0 | 2 | 2 |
Cehia | 5 | 6 | 11 |
Estonia | 5 | 1 | 6 |
Finlanda | 5 | 8 | |
Franța | 6 | 6 | 12 |
Germania | 6 | 6 | 12 |
Marea Britanie | 0 | 1 | 1 |
Italia | 5 | 6 | 11 |
Japonia | 1 | 5 | 6 |
Kazahstan | 5 | 5 | 10 |
Letonia | 2 | 1 | 3 |
Lituania | 2 | 2 | 4 |
Norvegia | 6 | 5 | 11 |
Polonia | 2 | 5 | 7 |
România | 5 | 1 | 6 |
AOR | 4 | ||
Slovacia | 5 | 5 | 10 |
Slovenia | 5 | 2 | 7 |
Coreea de Sud | 1 | 5 | 6 |
Suedia | 5 | 5 | 10 |
Elveția | 5 | 5 | 10 |
Ucraina | 5 | 6 | 11 |
Statele Unite ale Americii | 5 | 5 | 10 |
Total: 28 țări | 109 | 110 | 219 |
Sumar medalii
Clasament pe țări
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Germania (GER) | 3 | 1 | 3 | 7 |
2 | Franța (FRA) | 3 | 0 | 2 | 5 |
3 | Suedia (SWE) | 2 | 2 | 0 | 4 |
4 | Norvegia (NOR) | 1 | 3 | 2 | 6 |
5 | Slovacia (SVK) | 1 | 2 | 0 | 3 |
6 | Belarus (BLR) | 1 | 1 | 0 | 2 |
7 | Cehia (CZE) | 0 | 1 | 1 | 2 |
8 | Slovenia (SLO) | 0 | 1 | 0 | 1 |
9 | Italia (ITA) | 0 | 0 | 2 | 2 |
10 | Austria (AUT) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 11 | 11 | 11 | 30 |
Masculin
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
Individual 20 km[4] detalii | Johannes Thingnes Bø Norvegia (NOR) | 48:03,8 | Jakov Fak Slovenia (SLO) | 48:09,3 | Dominik Landertinger Austria (AUT) | 48:18,0 |
Sprint 10 km[5] detalii | Arnd Peiffer Germania (GER) | 23:38,8 | Michal Krčmář Cehia (CZE) | 23:43,2 | Dominik Windisch Italia (ITA) | 23:46,5 |
Urmărire 12,5 km[6] detalii | Martin Fourcade Franța (FRA) | 32:51,7 | Sebastian Samuelsson Suedia (SWE) | 33:03,7 | Benedikt Doll Germania (GER) | 33:06,8 |
Start în bloc 15 km[7] detalii | Martin Fourcade Franța (FRA) | 35:47,3 | Simon Schempp Germania (GER) | 35:47,3 | Emil Hegle Svendsen Norvegia (NOR) | 35:58,5 |
Ștafetă 4x7,5 km[8] detalii | Suedia (SWE) Peppe Femling Jesper Nelin Sebastian Samuelsson Fredrik Lindström | 1:15:16,5 | Norvegia (NOR) Lars Helge Birkeland Tarjei Bø Johannes Thingnes Bø Emil Hegle Svendsen | 1:16:12,0 | Germania (GER) Erik Lesser Benedikt Doll Arnd Peiffer Simon Schempp | 1:17:23,6 |
Feminin
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
Individual 15 km[9] detalii | Hanna Öberg Suedia (SWE) | 41:07,2 | Anastasiya Kuzmina Slovacia (SVK) | 41:31,9 | Laura Dahlmeier Germania (GER) | 41:48,4 |
Sprint 7,5 km[10] detalii | Laura Dahlmeier Germania (GER) | 21:06,2 | Marte Olsbu Norvegia (NOR) | 21:30,4 | Veronika Vítková Cehia (CZE) | 21:32,0 |
Urmărire 10 km[11] detalii | Laura Dahlmeier Germania (GER) | 30:35,3 | Anastasiya Kuzmina Slovacia (SVK) | 31:04,7 | Anaïs Bescond Franța (FRA) | 31:04,9 |
Start în bloc 12,5 km[12] detalii | Anastasiya Kuzmina Slovacia (SVK) | 35:23,0 | Darya Domracheva Belarus (BLR) | 35:41,8 | Tiril Eckhoff Norvegia (NOR) | 35:50,7 |
Ștafetă 4x6 km[13] detalii | Belarus (BLR) Nadezhda Skardino Iryna Kryuko Dzinara Alimbekava Darya Domracheva | 1:12.03,4 | Suedia (SWE) Linn Persson Mona Brorsson Anna Magnusson Hanna Öberg | 1:12.14,1 | Franța (FRA) Anaïs Chevalier Marie Dorin Habert Justine Braisaz Anaïs Bescond | 1:12.21,0 |
Mixt
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
Ștafetă[14] detalii | Franța (FRA) Marie Dorin Habert Anaïs Bescond Simon Desthieux Martin Fourcade | 1:08:34,3 | Norvegia (NOR) Marte Olsbu Tiril Eckhoff Johannes Thingnes Bø Emil Hegle Svendsen | 1:08:55,2 | Italia (ITA) Lisa Vittozzi Dorothea Wierer Lukas Hofer Dominik Windisch | 1:09:01,2 |
Referințe
- ^ en „pyeongchang2018” (PDF). Accesat în .
- ^ Qualification system for biathlon
- ^ en „Qualification Systems for XXIII Olympic Winter Games, Pyeongchang 2018” (PDF). International Biathlon Union. . Accesat în .
- ^ Rezultate individual masculin
- ^ Rezultate sprint masculin
- ^ Rezultate urmărire masculin
- ^ Rezultate start în bloc masculin
- ^ Rezultate ștafetă masculin
- ^ Rezultate individual feminin
- ^ Rezultate sprint feminin
- ^ Rezultate urmărire feminin
- ^ Rezultate start în bloc feminin
- ^ Rezultate ștafetă feminin
- ^ Rezultate ștafetă mixt
Legături externe
- Site web oficial Arhivat în , la Wayback Machine.
|
|