Campionatul Mondial de Atletism în sală din 2006
| ||||
Sport | atletism | |||
Nr. de ediții | 11 | |||
Gazda | Rusia | |||
Data începerii | ||||
Data sfârșitului | ||||
Participanți | 561[1] | |||
Pentru ediția următoare, vedeți : Campionatul Mondial de Atletism în sală din 2008 | ||||
Pentru ediția precedentă, vedeți : Campionatul Mondial de Atletism în sală din 2004 | ||||
Modifică date / text |
A 11-a ediție a Campionatului Mondial de Atletism în sală s-a desfășurat între 10 și 12 martie 2006 la Moscova, Rusia. Au participat 561 de sportivi din 126 de țări.[2]
Sală
Probele au avut loc la Complexul Sportiv „Olimpic” din Moscova. Acesta a fost inaugurat în anul 1980.[3]
- Complexul Sportiv „Olimpic”
Rezultate
RM - record mondial; RC - record al competiției; AM - record nord-american; AS - record asiatic; RE - record european; OC - record oceanic; SA - record sud-american; RA - record african; RN - record național; PB - cea mai bună performanță a carierei
Masculin
Event | Aur | Argint | Bronz | |||
60 m | Leonard Scott (USA) | 6,50 | Andrei Epișin (RUS) | 6,52 RN | Terrence Trammell (USA) | 6,54 |
400 m | Alleyne Francique (GRN) | 45,54 | California Molefe (BOT) | 45,75 | Chris Brown (BAH) | 45,78 RN |
800 m | Wilfred Bungei (KEN) | 1:47,15 | Mbulaeni Mulaudzi (RSA) | 1:47,16 | Iuri Borzakovski (RUS) | 1:47,38 |
1500 m | Ivan Heșko (UKR) | 3:42,08 | Daniel Kipchirchir Komen (KEN) | 3:42,55 | Elkanah Onkware Angwenyi (KEN) | 3:42,98 |
3000 m | Kenenisa Bekele (ETH) | 7:39,32 | Saif Saaeed Shaheen (QAT) | 7:41,28 | Eliud Kipchoge (KEN) | 7:42,58 |
60 m garduri | Terrence Trammell (USA) | 7,43 | Dayron Robles (CUB) | 7,46 PB | Dominique Arnold (USA) | 7,52 |
Ștafetă 4×400 m | Statele Unite Tyree Washington LaShawn Merritt Milton Campbell Wallace Spearmon James Davis* O.J. Hogans* | 3:03,24 | Polonia Daniel Dąbrowski Marcin Marciniszyn Rafał Wieruszewski Piotr Klimczak Paweł Ptak* Piotr Kędzia* | 3:04,67 | Rusia Konstantin Svecikar Aleksandr Dereveaghin Evgheni Lebedev Dmitri Petrov Andrei Polukeev* | 3:06,91 |
Săritura în înălțime | Iaroslav Râbakov (RUS) | 2,37 | Andrei Tereșin (RUS) | 2,35 | Linus Thörnblad (SWE) | 2,33 PB |
Săritura cu prăjina | Brad Walker (USA) | 5,80 | Alhaji Jeng (SWE) | 5,70 | Tim Lobinger (GER) | 5,60 |
Săritura în lungime | Ignisious Gaisah (GHA) | 8,30 | Irving Saladino (PAN) | 8,29 | Andrew Howe (ITA) | 8,19 PB |
Triplusalt | Walter Davis (USA) | 17,73 PB | Jadel Gregório (BRA) | 17,56 SA | Yoandri Betanzos (CUB) | 17,42 PB |
Aruncarea greutății | Reese Hoffa (USA) | 22,11 | Joachim Olsen (DEN) | 21,16 | Pavel Sofin (RUS) | 20,68 |
Heptatlon | André Niklaus (GER) | 6192 PB | Bryan Clay (USA) | 6187 | Roman Šebrle (CZE) | 6161 |
* Atletul a participat doar la calificări, dar a primit o medalie.
Feminin
Event | Aur | Argint | Bronz | |||
60 m | Me'Lisa Barber (USA) | 7,01 | Lauryn Williams (USA) | 7,01 | Kim Gevaert (BEL) | 7,11 RN |
400 m | Olesia Krasnomoveț (RUS) | 50,04 RC | Vania Stambolova (BUL) | 50,21 RN | Christine Amertil (BAH) | 50,34 |
800 m | Maria de Lurdes Mutola (MOZ) | 1:58,90 | Kenia Sinclair (JAM) | 1:59,54 RN | Hasna Benhassi (MAR) | 2:00,34 |
1500 m | Iulia Cijenko (RUS) | 4:04,70 | Elena Soboleva (RUS) | 4:05,21 | Maryam Yusuf Jamal (BHR) | 4:05,53 |
3000 m | Meseret Defar (ETH) | 8:38,80 | Lilia Șobuhova (RUS) | 8:42,18 | Lidia Chojecka (POL) | 8:42,59 |
60 m garduri | Derval O'Rourke (IRL) | 7,84 RN | Glory Alozie (ESP) | 7,86 | Susanna Kallur (SWE) | 7,87 |
Ștafetă 4×400 m | Rusia Tatiana Levina Natalia Nazarova Olesia Krasnomoveț Natalia Antiuh Iulia Gușcina* Tatiana Veșkurova* | 3:24,91 | Statele Unite Debbie Dunn Tiffany Williams Monica Hargrove Mary Danner Kia Davis* | 3:28,63 | Belarus Natallia Salahub Anna Kozak Iuliana Jalnearuk Ilona Usovici | 3:28,65 |
Săritura în înălțime | Elena Slesarenko (RUS) | 2,02 | Blanka Vlašić (CRO) | 2,00 | Ruth Beitia (ESP) | 1,98 |
Săritura cu prăjina | Elena Isinbaeva (RUS) | 4,80 | Anna Rogowska (POL) | 4,75 | Svetlana Feofanova (RUS) | 4,70 |
Săritura în lungime | Tianna Madison (USA) | 6,80 PB | Naide Gomes (POR) | 6,76 | Concepción Montaner (SPA) | 6,76 |
Triplusalt | Tatiana Lebedeva (RUS) | 14,95 | Anna Peatâh (RUS) | 14,93 PB | Yamilé Aldama (SUD) | 14,86 |
Aruncarea greutății | Natallia Haraneka (BLR) | 19,84 PB | Nadine Kleinert (GER) | 19,64 PB | Olga Reabinkina (RUS) | 19,24 |
Pentatlon | Liudmila Blonska (UKR) | 4685 PB | Karin Ruckstuhl (NED) | 4607 | Olga Levenkova (RUS) | 4579 |
* Atleta a participat doar la calificări, dar a primit o medalie.
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Statele Unite ale Americii | 8 | 3 | 2 | 13 |
2 | Rusia | 7 | 5 | 6 | 18 |
3 | Ucraina | 2 | – | – | 2 |
Etiopia | 2 | – | – | 2 | |
5 | Kenya | 1 | 1 | 2 | 4 |
6 | Germania | 1 | 1 | 1 | 3 |
7 | Belarus | 1 | – | 1 | 3 |
8 | Ghana | 1 | – | – | 1 |
Grenada | 1 | – | – | 1 | |
Irlanda | 1 | – | – | 1 | |
Mozambic | 1 | – | – | 1 | |
12 | Polonia | – | 2 | 1 | 3 |
13 | Suedia | – | 1 | 2 | 3 |
Spania | – | 1 | 2 | 3 | |
15 | Cuba | – | 1 | 1 | 2 |
16 | Botswana | – | 1 | – | 1 |
Brazilia | – | 1 | – | 1 | |
Bulgaria | – | 1 | – | 1 | |
Jamaica | – | 1 | – | 1 | |
Qatar | – | 1 | – | 1 | |
Croația | – | 1 | – | 1 | |
Țările de Jos | – | 1 | – | 1 | |
Panama | – | 1 | – | 1 | |
Africa de Sud | – | 1 | – | 1 | |
Danemarca | – | 1 | – | 1 | |
Portugalia | – | 1 | – | 1 | |
27 | Bahamas | – | – | 2 | 2 |
28 | Bahrain | – | – | 1 | 1 |
Belgia | – | – | 1 | 1 | |
Italia | – | – | 1 | 1 | |
Maroc | – | – | 1 | 1 | |
Sudan | – | – | 1 | 1 | |
Cehia | – | – | 1 | 1 | |
Total | 26 | 26 | 26 | 78 |
Participarea României la campionat
15 atleți au reprezentat România.
- Marian Oprea – triplusalt - locul 4
- Gheorghe Gușet – greutate - locul 4
- Corina Dumbrăvean – 1500 m - locul 6
- Mihaela Neacșu – 800 m - locul 8
- Vasile Boboș – ștafetă 4×400 m - locul 9
- Alexandru Mardan – ștafetă 4×400 m - locul 9
- Florin Suciu – ștafetă 4×400 m - locul 9
- Ioan Vieru – ștafetă 4×400 m - locul 9
- Angela Moroșanu – 60 m - locul 11 – 400 m - locul 10
- Viorica Țigău – lungime - locul 10
- Adina Anton – lungime - locul 11
- Dănuț Simion – lungime - locul 13
- Mariana Solomon – triplusalt - locul 15
- Maria Cioncan – 800 m - locul 16
- Alexandru Mihăilescu – 60 m garduri - locul 25
Participarea Republicii Moldova la campionat
Un atlet a reprezentat Republica Moldova.
- Iaroslav Mușinschi – 3000 m - locul 20
Note
Legături externe
- en fr ru Site web oficial
- en Timetable & Results
- en 2006 World Indoor
|