Азербејџан на Летњим олимпијским играма 2004.
Азербејџан на олимпијским играма | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
МОК код | AZE | ||||||||
НОК | Олимпијски комитет Азербејџана | ||||||||
Веб-сајт | www | ||||||||
Летње олимпијске игре 2004. (Атина) | |||||||||
Такмичара | 36 (30 m + 6ж) у 10 спорт. | ||||||||
Носилац заставе | Назими Пашајев | ||||||||
Медаље поз.: 50. |
| ||||||||
Учешће на играма (преглед) | |||||||||
Летње игре | |||||||||
1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 | |||||||||
Зимске игре | |||||||||
1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 • 2022 | |||||||||
Остала учешћа | |||||||||
Совјетски Савез (1952–1988) Уједињени тим (1992) |
Азербејџан је учествовао на Летњим олимпијским играма 2004. у Атини, а било је то његово 3. учешће на Летњим олимпијским играма.
Азербејџанску делегацију на Олимпијским играма у Атини 2004. представљало је 36 спортиста од који су 30 били мушкарци, а 6 жене. Такмичили су се у 10 појединачних спортова. Најбронији су били боксери са 9 такмичара и рвачи са 7. Најмађи учесник на овим и укупно на играма до данас (2012) била је пливачица Наталија Филина са 17 година и 4 дана, а најстаарији Ирада Ашумова на 46 година и 175 дана, која се такмичила у стрељаштву.
Националну заставу на дефилеу нација током свечаног отварања игара 13. августа носио је дисач тегова Назими Пашајев.[1]
На овим Играма Азербејџан је са укупно освојиних 5 медаља (1 златна и 4 бронзане) заузео је 50 место на табели освајача медаља од укупно 74 земље које су освајале медаље од 201. земље учеснице.
Освајачи медаља
Злато (1)
- Фарид Мансуров — рвање, грчко-римски стил до 66 кг
Бронза (4)
- Ирада Ашумова — стрељаштво, 25 м пиштољ
- Ирада Ашумова — стрељаштво, 25 м пиштољ
- Фуад Асламов — бокс, мува до 51 кг
- Ахаси Мамадов — бокс, бантам до 56 кг
Учесници по спортовима
Спорт | Мушкарци | Жене | Укупно |
---|---|---|---|
Атлетика | 3 | 1 | 4 |
Бокс | 9 | 0 | 9 |
Дизање тегова | 5 | 0 | 5 |
Мачевање | 0 | 1 | 1 |
Пливање | 1 | 1 | 2 |
Рвање | 7 | 0 | 7 |
Ритмичка гимнастика | 0 | 1 | 1 |
Стрељаштво | 0 | 2 | 2 |
Теквондо | 2 | 0 | 2 |
Џудо | 3 | 0 | 3 |
10 спортова | 30 | 6 | 36 |
Атлетика
Мушкарци
Атлетичар | Дис. | Лични рекорд | Група | Четвртфинале | Полуфинале | Финале | Детаљи | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Резултат | Место | Резултат | Место | Резултат | Место | Резултат | Место | ||||
Тимур Гасимов | 100 м | 10,40 | 11,17 | 8. у гр. 8 | Није се пласирао | 71 /80 (84) | [1] | ||||
Дадаш Ибрахимов | 200 м | 20,75 | 21,60 | 7. у гр. 7 | Није се пласирао | 48 /53 (55) | [2] | ||||
Алибеј Шукуров | 800 м | 1:46,64 НР | 1:51,11 | 7. гр. 1 | Није се пласирао | 66 / 72 | [3] |
Жене
Атлетичарка | Дис. | Лични рекорд | Квалификације | Финале | Детаљи | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Резултат | Место | Резултат | Место | ||||
Марина Лапина | бацање кладива | 64,26 НР | 55,34 | 23. у гр. Б | Није се пласирала | 46 /46 (48) | [4] |
Бокс
Азербајџан је на Игре послао 9 боксера. Они су освојили 2 бронзане медаље, са тројица су изгубили у четвртфиналу. Комбиновани резултат Азербејџанских боксера био је 15:9 а сваки боксер је победино најмање један меч. У билансу медаља у боксу Азербејџан је на 12 месту.[2]
Боксер | Дисциплина | Коло 32 такмичара | коло 16 такмичара | Четвртфинале | Полуфинале | Финале | Детаљи | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Противник Резултат | Противник Резултат | Противник Резултат | Противник Резултат | Противник Резултат | Пласман | ||||
Јејхун Абијев | мува -51 кг | Бедак Мађарска Поб 23 : 8 | Јалчинкаја Турска Пор 20 : 23 | Није се пласирао | |||||
Фуад Асланов | Rakotoarimbelo Мадагаскар ЛП | Изорија Грузија Поб 27 : 21 | Жани Пољска Поб 24 : 23 | Томас Француска Пор 18 : 23 | Није се пласирао | ||||
Ахаси Мамедов | бантам - 54 кг | Брункер Аустралија Поб СПБ | Далаклијев Бугарска Поб 35 : 16 | Тетјук Украјина Поб Поб 32 : 12 | Petchkoom Тајланд Пор 19 : 27 | Није се пласирао | |||
Шахин Имранов | перолака -57 | Галада Јужноафричка Република Поб СПБ | Тишченко Русија Пор СПБ | Није се пласирао | |||||
Ровшан Хусејнов | лака -60 кг | Махлангу Јужноафричка Република Поб 22 : 14 | Ескобедо Сједињене Америчке Државе Поб 36 : 18 | Кинделан Куба Пор 11 : 23 | Није се пласирао | ||||
Руслан Хамиров | велтер -69 | Трипиш Канада Поб СПБ | Ислам Кина Поб 26 : 16 | Арагон Куба По3 11 : 23 | Није се пласирао | ||||
Џавид Тагијев | средља -75 | Газис Грчка Поб 32 : 31 | Сурија Тајланд Пор 19 : 19+ | Није се пласирао | |||||
Али Исмајлов | полутешка - 81 кг | Силва Бразил Поб 27 : 22 | Павлидис Грчка Пор 16 : 31 | Није се пласирао | |||||
Вулгар Алакбаров | тешка -91 кг | Клаучас Грчка Поб 18 : 14 | Ал Шами Сирија ДИСК. | Није се пласирао |
Дизање тегова
Мушкарци
Такмичар | Дисциплина | Трзај | Избачај | Укупно | Поз. | Детаљи | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Резултат | Поз. | Резултат | Поз. | |||||
Асиф Маликов | до 62 кг | 115 | =14. | 150 | =11. | 265 | 12. / 15 (20) | [5] |
Туран Мирзајев | до 69 кг | 147,5 | =4. | 185 | 4. | 332,5 | 4. / 12 (17) | [6] |
Низами Пашајев | до 94 кг | Није завршио такмичење | — | — | — | БП | [7] | |
Алибај Самадов | 165 | =16. | 195 | 15. | 360 | 15. / 19 (25) | ||
Алан Нанијев | до 105 кг | 190 | 4. | 220 | 4. | 410 | 6. / 15 (22) | [8] |
Мачевање
Жене
Такмичарка | Дисциплина | Коло 32 такмичара | коло 16 такмичара | Четвртфинале | Полуфинале | Финале | Детаљи | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Противник Резултат | Противник Резултат | Противник Резултат | Противник Резултат | Противник Резултат | Пласман | |||
Јелена Жемајева | сабља појединачно | Патаро Бразил Поб 15 : 8 | Marzocca Италија 'Поб 15 : 6 | Загунис Сједињене Америчке Државе Пор 11 : 15 | Није се пласирала | 7 / 24 | [9] |
Пливање
Мушкарци
Пливачица | Дисциплина | Квалификације | Полуфинале | Финале | Детаљи | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Резултат | Пласман | Резултат | Пласман | Резултат | Пласман | |||
Сергеј Дјачков | 50 м слободно | 54,22 | 5. у гр. 1 | Није се пласирала | 67. / 69 | [10][мртва веза] |
Жене
Пливачица | Дисциплина | Квалификације | Полуфинале | Финале | Детаљи | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Резултат | Пласман | Резултат | Пласман | Резултат | Пласман | |||
Наталија Филина | 50 м прсно | 1:20.21 | 4. у гр. 1 | Није се пласирала | 44. / 48 | [11] |
Рвање
Мушкарци
- Слободни стил
Рвач | Дисциплина | Квалификације | Четвртфинале | Полуфинале | Финале 3. место | Детаљи | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Противник Резултат | Противник Резултат | Пласман | Противник Резултат | Противник Резултат | Противник Резултат | Пласман | |||
Намик Абдулајев | −55 кг | Танабе Јапан Пор 1–3 | Dutt Индија Поб 3–1 | 2 | Није се пласирао | 14. / 22 | [12] | ||
Елман Аскеров | −66 кг | Бодиштеану Молдавија Поб 3–1 | Кели Сједињене Америчке Државе Пор 1–3 | 2 | Није се пласирао | 12. / 21 | [13] | ||
Елнур Асланов | −74 кг | Абдусаломов Таџикистан Пор 1–3 | Игали Канада Пор 1–3 | 3 | Није се пласирао | 15. / 21 | [14] | ||
Рустам Агајев | −96 кг | Бајрамуков Казахстан Поб 3–1 | Џејкобс Намибија Поб 5–0 | 1. КВ | Хејдари Иран Пор 0–3 | Није се пласирао | Јуенјуен Кина Поб 5–0 | 5. / 21 | [15] |
- Грчко-римски стил
Рвач | Дисциплина | Квалификације | Четвртфинале | Полуфинале | Финале 3. место | Детаљи | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Противник Резултат | Противник Резултат | Противник Резултат | Пласман | Противник Резултат | Противник Резултат | Противник Резултат | Пласман | |||
Виталиј Рахимов | −60 кг | Завадски Пољска Поб 3–1 < | Jung J-H Јужна Кореја Пор 0–3 | 2 | Није се пласирао | 14. / 22 | [16] | |||
Фарид Мансуров | −66 кг | Марен Куба Поб 3–0 | Волни Пољска Поб 3–1 | 1 КВ | Zeidvand Иран Поб 3–1 | Самуелсон Шведска Поб 3–1 | Ердоглу Турска Поб 3–1 | [17] | ||
Данил Халимов | −74 кг | Колитсопулос Грчка Пор 1–3 | Доктуришвили Узбекистан Пор 0–5 | Берзица Мађарска Пор 0–3 | 4 | Није се пласирао | 17. / 20 | [18] |
Ритмичка гимнастика
За такмичења на олимпијским играма квалификовала се Димара Гиматова, али због повреде није наступила. Заменила ју је Ана Гурбанова
Гимнастичарка | Дисциплина | Квалификације | Финали | Детаљи | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Вијача | Обруч | Чуњеви | Трака | Укупно | Место | Вијача | Обруч | Чуњеви | Трака | Укупно | Место | |||
Ана Гурбанова | појединачно | 22,775 (15) | 23,525 (13) | 22,800 (17) | 23,200 (11) | 92.300 | 14 | Није се пласирала | 14 / 24 | [19] |
Стрељаштво
Жене
Такмичарка | Дисвиплина | Квалификације | Финале | Детаљи | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Резултат | Пласман | Резултат | Пласман | |||
Ирада Ашумова | ваздушни пиштољ 10. м | 386 | 2 КВ | 481,4 | 8 / 41 | [20] Архивирано на сајту Wayback Machine (10. април 2008) |
пиштољ 25 м | 588 | 1 КВ | 687,3 | [21] Архивирано на сајту Wayback Machine (10. април 2008) | ||
Земфира Мефтахетдинова | Скит | 71 | 2 КВ | 93 | [22] Архивирано на сајту Wayback Machine (10. април 2008) |
Теквондо
Мушкарци
Такмичар | Дисциплина | коло 16 такмичара | Четвртфинале | Полуфинале | Репасаж 1 | Репасаж 2 | Финале | Детаљи | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Противник Резултат | Противник Резултат | Противник Резултат | Противник Резултат | Противник Резултат | Противник Резултат | Пласман | |||
Нијамедин Пашајев | −68 кг | Song M-S Јужна Кореја Пор 13–15 | Није се пласирао | =11. / 15 | [23] | ||||
Рашад Ахмадов | −90 кг | Osuji Тринидад и Тобаго Поб 10–3 | Негрел Француска Поб 24–17 | Танрикулу Турска Пор 6–6 СУП | слободан | Естрада Мексико Поб 9–9 СУП | Карами Иран Пор 8–9 | 4. / 16 | [24] |
Џудо
Мушкарци
Џудиста | Дисц. | Квал. | коло 32 | коло 16 | ЧФ | Полуфинале | 1. коло репасажа | Четвртфин. репасажа | Полуфин. репасажа | Фин | Дет. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Противник Резултат | Противник Резултат | Противник Резултат | Прот. Рез. | Противник Резултат | Противник Резултат | Противник Резултат | Противник Резултат | Прот. Рез. | |||
Елчин Исмајлов | −66 кг | Унгвари Мађарска Пор 0012–1010 | Није се пласирао | [25] | |||||||
Мехман Азизов | −81 кг | Елмонт Холандија Поб 1010–0001 | Shundzikau Белорусија Поб 0010–0001 | Кравчук Пољска Пор 0000–1001 | Није се пласирао | слободан | Хон Сједињене Америчке Државе Поб 1000–0000 | Ванер Немачка Поб 1000–0000 | Носов Русија Пор 0020–0100 | 5. / 32 | [26] |
Мевлуд Миралијев | −100 кг | Ван дер Гест Холандија Пор 0001–1011 | Није се пласирао | El Gharbawy Египат Поб 1010–0000 | Inoue Јапан Поб 1011–0000 | Zhitkeyev Казахстан Поб ' 0021–0001 | Јурак Немачка Пор 0001–1030 | 5. / 33 | [27] |
Референце
Види још
Спољашње везе
- Олимпијски комитет Азербејџана (језик: азерски) (језик: енглески)
- Резултати Азербејџана на ЛОИ 2004. на sports-reference.com (језик: енглески)
- п
- р
- у
- Алжир
- Ангола
- Бенин
- Боцвана
- Буркина Фасо
- Бурунди
- Габон
- Гамбија
- Гана
- Гвинеја
- Гвинеја Бисао
- Египат
- Екваторијална Гвинеја
- Еритреја
- Етиопија
- Замбија
- Зимбабве
- Зеленортска Острва
- Јужноафричка Република
- Камерун
- Кенија
- Комори
- Конго
- ДР Конго
- Лесото
- Либерија
- Либија
- Мадагаскар
- Малави
- Мали
- Мауританија
- Маурицијус
- Мароко
- Мозамбик
- Намибија
- Нигер
- Нигерија
- Обала Слоноваче
- Руанда
- Сао Томе и Принципе
- Сенегал
- Сејшели
- Сијера Леоне
- Сомалија
- Судан
- Свазиленд
- Танзанија
- Того
- Тунис
- Уганда
- Централноафричка Република
- Чад
- Џибути
- Антигва и Барбуда
- Аргентина
- Аруба
- Бахами
- Барбадос
- Белизе
- Бермуди
- Боливија
- Бразил
- Британска Девичанска Острва
- Венецуела
- Гватемала
- Гвајана
- Гренада
- Америчка Девичанска Острва
- Доминика
- Доминиканска Република
- Еквадор
- Ел Салвадор
- Јамајка
- Канада
- Кајманска острва
- Колумбија
- Костарика
- Куба
- Мексико
- Никарагва
- Панама
- Парагвај
- Перу
- Порторико
- Сент Китс и Невис
- Света Луција
- Сент Винсент и Гренадини
- Сједињене Америчке Државе
- Суринам
- Тринидад и Тобаго
- Уругвај
- Хаити
- Холандски Антили
- Хондурас
- Чиле
- Авганистан
- Бахреин
- Бангладеш
- Бутан
- Брунеј
- Вијетнам
- Индија
- Индонезија
- Иран
- Ирак
- Јапан
- Јемен
- Јордан
- Казахстан
- Камбоџа
- Катар
- Кина
- Кинески Тајпеј
- Киргистан
- Северна Кореја
- Јужна Кореја
- Кувајт
- Лаос
- Лебанон
- Малезија
- Малдиви
- Монголија
- Мјанмар
- Непал
- Оман
- Пакистан
- Палестина
- Саудијска Арабија
- Сингапур
- Шри Ланка
- Сирија
- Таџикистан
- Тајланд
- Источни Тимор
- Туркменистан
- Уједињени Арапски Емирати
- Узбекистан
- Филипини
- Хонгконг
- Албанија
- Андора
- Аустрија
- Азербејџан
- Белорусија
- Белгија
- Босна и Херцеговина
- Бугарска
- Грчка
- Грузија
- Данска
- Естонија
- Исланд
- Ирска
- Изаел
- Италија
- Јерменија
- Кипар
- Летонија
- Лихтенштајн
- Литванија
- Луксембург
- Мађарска
- Малта
- Македонија
- Молдавија
- Монако
- Немачка
- Норвешка
- Пољска
- Португалија
- Румунија
- Русија
- Сан Марино
- Србија и Црна Гора
- Словачка
- Словенија
- Турска
- Уједињено Краљевство
- Украјина
- Француска
- Финска
- Холандија
- Хрватска
- Чешка
- Швајцарска
- Шведска
- Шпанија
- Америчка Самоа
- Аустралија
- Вануату
- Гвам
- Кирибати
- Кукова Острва
- Микронезија
- Науру
- Нови Зеланд
- Палау
- Папуа Нова Гвинеја
- Самоа
- Соломонова острва
- Тонга
- Тувалу
- Фиџи