Olimpiai érmesek listája műkorcsolyában
Ebben a szócikkben az orosz nevek magyaros átírásban szerepelnek. |
Ebben a szócikkben az ukrán nevek magyaros átírásban szerepelnek. |
Ebben a szócikkben a japán nevek magyaros átírásban és keleti névsorrendben szerepelnek. |
Ebben a szócikkben a mandarin nyelvű szavak pinjin és magyaros átírása között ide kattintva szabadon lehet választani. |
Műkorcsolya az olimpiai játékokon | ||||||||||||||||
Sportág | Műkorcsolya | |||||||||||||||
Sportág szövetsége | ISU | |||||||||||||||
Versenyszámok | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||
Olimpiai játékok | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||
Ez a lap az olimpiai érmesek listája műkorcsolyában 1908-tól 2018-ig.
Összesített éremtáblázat
(A táblázatokban Magyarország és a rendező nemzet sportolói eltérő háttérszínnel, az egyes számoszlopok legmagasabb értéke vagy értékei vastagítással kiemelve.)
Az olimpiai játékok összesített éremtáblázata műkorcsolyában | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ország | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen | |
1. | Egyesült Államok (USA) | 15 | 16 | 20 | 51 |
2. | Oroszország (RUS) | 15 | 9 | 3 | 27 |
3. | Szovjetunió (URS) | 10 | 9 | 5 | 24 |
4. | Ausztria (AUT) | 7 | 9 | 4 | 20 |
5. | Kanada (CAN) | 6 | 11 | 12 | 29 |
6. | Nagy-Britannia (GBR) | 5 | 3 | 7 | 15 |
7. | Svédország (SWE) | 5 | 3 | 2 | 10 |
8. | Németország (GER) | 4 | 2 | 3 | 9 |
9. | Franciaország (FRA) | 3 | 3 | 7 | 13 |
10. | NDK (GDR) | 3 | 3 | 4 | 10 |
11. | Japán (JPN) | 3 | 3 | 1 | 7 |
12. | Norvégia (NOR) | 3 | 2 | 1 | 6 |
13. | Egyesített Csapat (EUN) | 3 | 1 | 1 | 5 |
14. | Kína (CHN) | 1 | 3 | 4 | 8 |
15. | Egyesült Német Csapat (EUA) | 1 | 2 | 0 | 3 |
Hollandia (NED) | 1 | 2 | 0 | 3 | |
Olimpikonok Oroszországból (OAR) | 1 | 2 | 0 | 3 | |
18. | Csehszlovákia (TCH) | 1 | 1 | 3 | 5 |
19. | Dél-Korea (KOR) | 1 | 1 | 0 | 2 |
Finnország (FIN) | 1 | 1 | 0 | 2 | |
21. | Belgium (BEL) | 1 | 0 | 1 | 2 |
22. | Ukrajna (UKR) | 1 | 0 | 1 | 2 |
23. | Magyarország (HUN) | 0 | 2 | 4 | 6 |
24. | Svájc (SUI) | 0 | 2 | 1 | 3 |
25. | NSZK (FRG) | 0 | 0 | 2 | 2 |
Spanyolország (ESP) | 0 | 0 | 2 | 2 | |
27. | Olaszország (ITA) | 0 | 0 | 2 | 2 |
28. | Kazahsztán (KAZ) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Összesen | 91 | 90 | 90 | 271 |
Műkorcsolya
Férfiak
Férfi egyéni
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1908, London | Ulrich Salchow Svédország (SWE) | Richard Johansson Svédország (SWE) | Per Thorén Svédország (SWE) |
1912 Stockholm | Nem szerepelt az olimpiai programban | ||
1920, Antwerpen | Gillis Grafström Svédország (SWE) | Andreas Krogh Norvégia (NOR) | Martin Stixrud Norvégia (NOR) |
1924, Chamonix | Gillis Grafström Svédország (SWE) | Willy Böckl Ausztria (AUT) | Georges Gautschi Svájc (SUI) |
1928, St. Moritz | Gillis Grafström Svédország (SWE) | Willy Böckl Ausztria (AUT) | Robert Van Zeebroeck Belgium (BEL) |
1932, Lake Placid | Karl Schäfer Ausztria (AUT) | Gillis Grafström Svédország (SWE) | Montgomery Wilson Kanada (CAN) |
1936, Garmisch-Partenkirchen | Karl Schäfer Ausztria (AUT) | Ernst Baier Németország (GER) | Felix Kaspar Ausztria (AUT) |
1948, St. Moritz | Richard Button Egyesült Államok (USA) | Hans Gerschwiler Svájc (SUI) | Edi Rada Ausztria (AUT) |
1952, Oslo | Richard Button Egyesült Államok (USA) | Helmut Seibt Ausztria (AUT) | James Grogan Egyesült Államok (USA) |
1956, Cortina d’Ampezzo | Hayes Alan Jenkins Egyesült Államok (USA) | Ronnie Robertson Egyesült Államok (USA) | David Jenkins Egyesült Államok (USA) |
1960, Squaw Valley | David Jenkins Egyesült Államok (USA) | Karol Divín Csehszlovákia (TCH) | Donald Jackson Kanada (CAN) |
1964, Innsbruck | Manfred Schnelldorfer Egyesült Német Csapat (EUA) | Alain Calmat Franciaország (FRA) | Scott Allen Egyesült Államok (USA) |
1968, Grenoble | Wolfgang Schwarz Ausztria (AUT) | Tim Wood Egyesült Államok (USA) | Patrick Péra Franciaország (FRA) |
1972, Szapporo | Ondrej Nepela Csehszlovákia (TCH) | Szergej Csetveruhin Szovjetunió (URS) | Patrick Péra Franciaország (FRA) |
1976, Innsbruck | John Curry Nagy-Britannia (GBR) | Vlagyimir Kovaljov Szovjetunió (URS) | Toller Cranston Kanada (CAN) |
1980, Lake Placid | Robin Cousins Nagy-Britannia (GBR) | Jan Hoffmann NDK (GDR) | Charles Tickner Egyesült Államok (USA) |
1984, Szarajevó | Scott Hamilton Egyesült Államok (USA) | Brian Orser Kanada (CAN) | Jozef Sabovčík Csehszlovákia (TCH) |
1988, Calgary | Brian Boitano Egyesült Államok (USA) | Brian Orser Kanada (CAN) | Viktor Petrenko Szovjetunió (URS) |
1992, Albertville | Viktor Petrenko Egyesített Csapat (EUN) | Paul Wylie Egyesült Államok (USA) | Petr Barna Csehszlovákia (TCH) |
1994, Lillehammer | Alekszej Urmanov Oroszország (RUS) | Elvis Stojko Kanada (CAN) | Philippe Candeloro Franciaország (FRA) |
1998, Nagano | Ilja Kulik Oroszország (RUS) | Elvis Stojko Kanada (CAN) | Philippe Candeloro Franciaország (FRA) |
2002, Salt Lake City | Alekszej Jagugyin Oroszország (RUS) | Jevgenyij Pljuscsenko Oroszország (RUS) | Timothy Goebel Egyesült Államok (USA) |
2006, Torino | Jevgenyij Pljuscsenko Oroszország (RUS) | Stéphane Lambiel Svájc (SUI) | Jeffrey Buttle Kanada (CAN) |
2010, Vancouver | Evan Lysacek Egyesült Államok (USA) | Jevgenyij Pljuscsenko Oroszország (RUS) | Takahasi Daiszuke Japán (JPN) |
2014, Szocsi | Hanjú Juzuru Japán (JPN) | Patrick Chan Kanada (CAN) | Gyenyisz Tyen Kazahsztán (KAZ) |
2018, Phjongcshang | Hanjú Juzuru Japán (JPN) | Shoma Uno Japán (JPN) | Javier Fernández Spanyolország (ESP) |
2022, Peking |
Férfi, különleges figurák
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1908, London | Nyikolaj Panyin-Kolomenkin Oroszország (RUS) | Arthur Cumming Nagy-Britannia (GBR) | Geoffrey Hall-Say Nagy-Britannia (GBR) |
Férfi éremtáblázat
Az olimpiai játékok éremtáblázata férfi műkorcsolyában | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ország | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen | |
1. | Egyesült Államok (USA) | 7 | 3 | 5 | 15 |
2. | Oroszország (RUS) | 5 | 2 | 0 | 7 |
3. | Svédország (SWE) | 4 | 2 | 1 | 7 |
4. | Ausztria (AUT) | 3 | 3 | 2 | 8 |
5. | Japán (JPN) | 2 | 1 | 1 | 4 |
Nagy-Britannia (GBR) | 2 | 1 | 1 | 4 | |
7. | Csehszlovákia (TCH) | 1 | 1 | 2 | 4 |
8. | Egyesült Német Csapat (EUA) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Egyesített Csapat (EUN) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
10. | Kanada (CAN) | 0 | 5 | 4 | 9 |
11. | Svájc (SUI) | 0 | 2 | 1 | 3 |
Szovjetunió (URS) | 0 | 2 | 1 | 3 | |
13. | Franciaország (FRA) | 0 | 1 | 4 | 5 |
14. | Norvégia (NOR) | 0 | 1 | 1 | 2 |
15. | NDK (GDR) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Németország (GER) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
17. | Belgium (BEL) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Kazahsztán (KAZ) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Spanyolország (ESP) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Összesen | 26 | 26 | 26 | 78 |
Nők
Női egyéni
Női éremtáblázat
Az olimpiai játékok éremtáblázata női műkorcsolyában | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ország | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen | |
1. | Egyesült Államok (USA) | 7 | 8 | 8 | 23 |
2. | NDK (GDR) | 3 | 1 | 1 | 5 |
3. | Norvégia (NOR) | 3 | 0 | 0 | 3 |
4. | Ausztria (AUT) | 2 | 4 | 1 | 7 |
5. | Nagy-Britannia (GBR) | 2 | 1 | 3 | 6 |
6. | Kanada (CAN) | 1 | 2 | 3 | 6 |
7. | Japán (JPN) | 1 | 2 | 0 | 3 |
Hollandia (NED) | 1 | 2 | 0 | 3 | |
9. | Oroszország (RUS) | 1 | 1 | 1 | 3 |
Svédország (SWE) | 1 | 1 | 1 | 3 | |
11. | Dél-Korea (KOR) | 1 | 1 | 0 | 2 |
Olimpikonok Oroszországból (OAR) | 1 | 1 | 0 | 2 | |
13. | Ukrajna (UKR) | 1 | 0 | 0 | 1 |
14. | Németország (GER) | 0 | 1 | 0 | 1 |
15. | Kína (CHN) | 0 | 0 | 2 | 2 |
16. | Franciaország (FRA) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Olaszország (ITA) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
NSZK (FRG) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Csehszlovákia (TCH) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Szovjetunió (URS) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Összesen | 25 | 25 | 25 | 75 |
Páros
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1908, London | Németország (GER) Anna Hübler Heinrich Burger | Nagy-Britannia (GBR) Phyllis Johnson James H. Johnson | Nagy-Britannia (GBR) Madge Syers Edgar Syers |
1912 Stockholm | Nem szerepelt az olimpiai programban | ||
1920, Antwerpen | Finnország (FIN) Ludovika Jakobsson Walter Jakobsson | Norvégia (NOR) Alexia Bryn Yngvar Bryn | Nagy-Britannia (GBR) Phyllis Johnson Basil Williams |
1924, Chamonix | Ausztria (AUT) Helene Engelmann Alfred Berger | Finnország (FIN) Ludovika Jakobsson Walter Jakobsson | Franciaország (FRA) Andrée Joly Pierre Brunet |
1928, St. Moritz | Franciaország (FRA) Andrée Joly Pierre Brunet | Ausztria (AUT) Lilly Scholz Otto Kaiser | Ausztria (AUT) Melitta Brunner Ludwig Wrede |
1932, Lake Placid | Franciaország (FRA) Andrée Brunet Pierre Brunet | Egyesült Államok (USA) Beatrix Loughran Sherwin Badger | Magyarország (HUN) Rotter Emília Szollás László |
1936, Garmisch-Partenkirchen | Németország (GER) Maxi Herber Ernst Baier | Ausztria (AUT) Ilse Pausin Erik Pausin | Magyarország (HUN) Rotter Emília Szollás László |
1948, St. Moritz | Belgium (BEL) Micheline Lannoy Pierre Baugniet | Magyarország (HUN) Kékessy Andrea Király Ede | Kanada (CAN) Suzanne Morrow Wallace Diestelmeyer |
1952, Oslo | Németország (GER) Ria Falk Paul Falk | Egyesült Államok (USA) Karol Kennedy Peter Kennedy | Magyarország (HUN) Nagy Marianna Nagy László |
1956, Cortina d’Ampezzo | Ausztria (AUT) Sissy Schwarz Kurt Oppelt | Kanada (CAN) Frances Dafoe Norris Bowden | Magyarország (UNG) Nagy Marianna Nagy László |
1960, Squaw Valley | Kanada (CAN) Barbara Wagner Robert Paul | Egyesült Német Csapat (EUA) Marika Kilius Hans-Jürgen Bäumler | Egyesült Államok (USA) Nancy Ludington Ronald Ludington |
1964, Innsbruck | Szovjetunió (URS) Ljudmila Belouszova Oleg Protopopov | Egyesült Német Csapat (EUA) Marika Kilius Hans-Jürgen Bäumler | Egyesült Államok (USA) Vivian Joseph Ronald Joseph |
Kanada (CAN) Debbi Wilkes Guy Revell | |||
1968, Grenoble | Szovjetunió (URS) Ljudmila Belouszova Oleg Protopopov | Szovjetunió (URS) Tatyjana Zsuk Alekszandr Gorelik | NSZK (FRG) Margot Glockshuber Wolfgang Danne |
1972, Szapporo | Szovjetunió (URS) Irina Rodnyina Alekszej Ulanov | Szovjetunió (URS) Ljudmilla Szmirnova Andrej Szurajkin | NDK (GDR) Manuela Groß Uwe Kagelmann |
1976, Innsbruck | Szovjetunió (URS) Irina Rodnyina Alekszandr Zajcev | NDK (GDR) Romy Kermer Rolf Österreich | NDK (GDR) Manuela Groß Uwe Kagelmann |
1980, Lake Placid | Szovjetunió (URS) Irina Rodnyina Alekszandr Zajcev | Szovjetunió (URS) Marina Cserkaszova Szergej Sahraj | NDK (GDR) Manuela Mager Uwe Bewersdorf |
1984, Szarajevó | Szovjetunió (URS) Jelena Valova Oleg Vasziljev | Egyesült Államok (USA) Kitty Carruthers Peter Carruthers | Szovjetunió (URS) Larisza Szeleznyova Oleg Makarov |
1988, Calgary | Szovjetunió (URS) Jekatyerina Gorgyejeva Szergej Grinykov | Szovjetunió (URS) Jelena Valova Oleg Vasziljev | Egyesült Államok (USA) Jill Watson Peter Oppegard |
1992, Albertville | Egyesített Csapat (EUN) Natalja Miskutyonok Artur Dmitrijev | Egyesített Csapat (EUN) Jelena Becske Gyenyisz Petrov | Kanada (CAN) Isabelle Brasseur Lloyd Eisler |
1994, Lillehammer | Oroszország (RUS) Jekatyerina Gorgyejeva Szergej Grinykov | Oroszország (RUS) Natalja Miskutyonok Artur Dmitrijev | Kanada (CAN) Isabelle Brasseur Lloyd Eisler |
1998, Nagano | Oroszország (RUS) Okszana Kazakova Artur Dmitrijev | Oroszország (RUS) Jelena Berezsnaja Anton Sziharulidze | Németország (GER) Mandy Wötzel Ingo Steuer |
2002, Salt Lake City | Oroszország (RUS) Jelena Berezsnaja Anton Sziharulidze | Nem adták ki | Kína (CHN) Sen Hszüe (Shen Xue) Csao Hung-po (Zhao Hongbo) |
Kanada (CAN) Jamie Salé David Pelletier | |||
2006, Torino | Oroszország (RUS) Tatyjana Totymjanyina Makszim Marinyin | Kína (CHN) Csang Tan (Zhang Dan) Csang Hao (Zhang Hao) | Kína (CHN) Sen Hszüe (Shen Xue) Csao Hung-po (Zhao Hongbo) |
2010, Vancouver | Kína (CHN) Sen Hszüe (Shen Xue) Csao Hung-po (Zhao Hongbo) | Kína (CHN) Pang Csing (Pang Qing) Tung Csien (Tong Jian) | Németország (GER) Aljona Savchenko Robin Szolkowy |
2014, Szocsi | Oroszország (RUS) Tatyjana Voloszozsar Makszim Tranykov | Oroszország (RUS) Kszenyija Sztolbova Fjodor Klimov | Németország (GER) Aljona Savchenko Robin Szolkowy |
2018, Phjongcshang | Németország (GER) Aljona Savchenko Bruno Massot | Kína (CHN) Sui Wenjing Han Cong | Kanada (CAN) Meagan Duhamel Eric Radford |
2022, Peking |
Jégtánc
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1976, Innsbruck | Szovjetunió (URS) Ljudmila Pahomova Alekszandr Gorskov | Szovjetunió (URS) Irina Moiszejeva Andrej Minyenkov | Egyesült Államok (USA) Colleen O’Connor James Millns |
1980, Lake Placid | Szovjetunió (URS) Natalja Linyicsuk Gennagyij Karponoszov | Magyarország (HUN) Regőczy Krisztina Sallay András | Szovjetunió (URS) Irina Moiszejeva Andrej Minyenkov |
1984, Szarajevó | Nagy-Britannia (GBR) Jayne Torvill Christopher Dean | Szovjetunió (URS) Natalja Besztyemjanova Andrej Bukin | Szovjetunió (URS) Marina Klimova Szergej Ponomarenko |
1988, Calgary | Szovjetunió (URS) Natalja Besztyemjanova Andrej Bukin | Szovjetunió (URS) Marina Klimova Szergej Ponomarenko | Kanada (CAN) Tracy Wilson Robert McCall |
1992, Albertville | Egyesített Csapat (EUN) Marina Klimova Szergej Ponomarenko | Franciaország (FRA) Isabelle Duchesnay Paul Duchesnay | Egyesített Csapat (EUN) Maja Uszova Alekszandr Zsulin |
1994, Lillehammer | Oroszország (RUS) Okszana Griscsuk Jevgenyij Platov | Oroszország (RUS) Maja Uszova Alekszandr Zsulin | Nagy-Britannia (GBR) Jayne Torvill Christopher Dean |
1998, Nagano | Oroszország (RUS) Okszana Griscsuk Jevgenyij Platov | Oroszország (RUS) Anzselika Krilova Oleg Ovszjannyikov | Franciaország (FRA) Marina Anissina Gwendal Peizerat |
2002, Salt Lake City | Franciaország (FRA) Marina Anissina Gwendal Peizerat | Oroszország (RUS) Irina Lobacseva Ilja Averbuh | Olaszország (ITA) Barbara Fusar-Poli Maurizio Margaglio |
2006, Torino | Oroszország (RUS) Tatyjana Navka Roman Kosztomarov | Egyesült Államok (USA) Tanith Belbin Benjamin Agosto | Ukrajna (UKR) Olena Hrusina Ruszlan Honcsarov |
2010, Vancouver | Kanada (CAN) Tessa Virtue Scott Moir | Egyesült Államok (USA) Meryl Davis Charlie White | Oroszország (RUS) Okszana Domnyina Makszim Sabalin |
2014, Szocsi | Egyesült Államok (USA) Meryl Davis Charlie White | Kanada (CAN) Tessa Virtue Scott Moir | Oroszország (RUS) Jelena Iljinih Nyikita Kacalapov |
2018, Phjongcshang | Kanada (CAN) Tessa Virtue Scott Moir | Franciaország (FRA) Gabriella Papadakis Guillaume Cizeron | Egyesült Államok (USA) Maia Shibutani Alex Shibutani |
2022, Peking |
Csapatverseny
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
2014, Szocsi | Oroszország (RUS) Jevgenyij Pljuscsenko Julija Lipnyickaja Kszenyija Sztolbova / Fjodor Klimov Jelena Iljinih / Nyikita Kacalapov Tatyjana Voloszozsar / Makszim Tranykov Jekatyerina Bobrova / Dmitrij Szolovjev | Kanada (CAN) Kevin Reynolds Kaetlyn Osmond Tessa Virtue / Scott Moir Kirsten Moore-Towers / Dylan Moscovitch Patrick Chan Meagan Duhamel / Eric Radford | Egyesült Államok (USA) Jason Brown Gracie Gold Marissa Castelli / Simon Shnapir Meryl Davis / Charlie White Jeremy Abbott Ashley Wagner |
2018, Phjongcshang | Kanada (CAN) Patrick Chan Kaetlyn Osmond Gabrielle Daleman Megan Duhamel / Eric Radford Tessa Virtue / Scott Moir | Olimpikonok Oroszországból (OAR) Mihail Koljada Jevgenyija Medvegyeva Alina Zagitova Jevgenyija Taraszova / Vlagyimir Morozov Natalja Zabijako / Alekszandr Enbert Jekatyerina Bobrova / Dmitrij Szolovjov | Egyesült Államok (USA) Nathan Chen Adam Rippon Bradie Tennell Mirai Nagasu Alexa Scimeca Knierim / Chris Knierim Maia Shibutani / Alex Shibutani |
2022, Peking |
Források
- Figure Skating (angol nyelven). olympedia.org. (Hozzáférés: 2022. január 19.)
- Olimpiaportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap