Pływanie na Mistrzostwach Świata w Pływaniu 2017 – 100 m stylem klasycznym mężczyzn
Mistrzostwa Świata w Pływaniu 2017 | |||
| |||
Miejsce | Węgry | ||
---|---|---|---|
Termin | 23 lipca 2017 (eliminacje i półfinały) | ||
Liczba ekip | 72 | ||
Liczba sportowców | 80 | ||
Złoty medal | Adam Peaty | ||
Srebrny medal | Kevin Cordes | ||
Brązowy medal | Kiriłł Prigoda |
100 m stylem klasycznym mężczyzn – jedna z konkurencji, która odbyła się podczas Mistrzostw Świata w Pływaniu 2017. Eliminacje i półfinały miały miejsce 23 lipca, a finał 24 lipca.
Tytuł mistrza świata obronił reprezentant Wielkiej Brytanii, Adam Peaty, który czasem 57,47 ustanowił nowy rekord mistrzostw. Srebro zdobył Amerykanin Kevin Cordes (58,79), a brąz Rosjanin Kiriłł Prigoda (59,05).
Rekordy
Przed zawodami rekordy świata i mistrzostw wyglądały następująco[1]:
Rekord | Zawodnik | Czas | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|
Rekord świata | Adam Peaty | 57,13 | Rio de Janeiro | 7 sierpnia 2016 |
Rekord mistrzostw świata | Adam Peaty | 58,18 | Kazań | 2 sierpnia 2015 |
Rekord świata juniorów | Nicolò Martinenghi | 59,46 | Riccione | 5 kwietnia 2017 |
W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:
Data | Etap konkurencji | Zawodnik | Czas | Rekord |
---|---|---|---|---|
23 lipca | półfinał 2 | Adam Peaty | 57,75 | CR |
24 lipca | finał | Adam Peaty | 57,47 | CR |
Liderzy światowego rankingu
W tabeli umieszczono zawodników z najlepszymi rezultatami uzyskanymi w 2017 r. do dnia rozpoczęcia mistrzostw świata[2].
Poz. | Zawodnik | Państwo | Czas | Miasto | Data |
---|---|---|---|---|---|
1. | Peaty, AdamAdam Peaty | Wielka Brytania | 57,79 | Sheffield | 04-18 !18 kwietnia |
2. | Cordes, KevinKevin Cordes | Stany Zjednoczone | 58,74 | Indianapolis | 06-30 !30 czerwca |
3. | Yan Zibei | Chiny | 58,92 | Qingdao | 04-10 !10 kwietnia |
4. | Miller, CodyCody Miller | Stany Zjednoczone | 59,11 | Indianapolis | 06-30 !30 czerwca |
5. | Martinenghi, NicolòNicolò Martinenghi | Włochy | 59,23 | Netanja | 07-02 !2 lipca |
6. | Koseki, YasuhiroYasuhiro Koseki | Japonia | 59,26 | Nagoja | 04-13 !13 kwietnia |
7. | Lima, FelipeFelipe Lima | Brazylia | 59,32 | Rio de Janeiro | 05-03 !3 maja |
8. | Czupkow, AntonAnton Czupkow | Rosja | 59,39 | Barcelona | 06-13 !13 czerwca |
9. | Fink, NicolasNicolas Fink | Stany Zjednoczone | 59,40 | Indianapolis | 06-30 !30 czerwca |
10. | Gomes Júnior, JoãoJoão Gomes Júnior | Brazylia | 59,41 | Rio de Janeiro | 05-03 !3 maja |
Wyniki
Eliminacje
Eliminacje rozpoczęły się o 11:17[1].
Miejsce | Wyścig | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | 8 | 4 | Peaty, AdamAdam Peaty | Wielka Brytania | 0:58,21 !58,21 | Q |
2. | 8 | 5 | Miller, CodyCody Miller | Stany Zjednoczone | 0:59,14 !59,14 | Q |
3. | 6 | 4 | Cordes, KevinKevin Cordes | Stany Zjednoczone | 0:59,15 !59,15 | Q |
4. | 8 | 3 | Gomes Júnior, JoãoJoão Gomes Júnior | Brazylia | 0:59,24 !59,24 | Q |
5. | 7 | 3 | Martinenghi, NicolòNicolò Martinenghi | Włochy | 0:59,33 !59,33 | Q, WJ |
6. | 8 | 7 | Prigoda, KiriłłKiriłł Prigoda | Rosja | 0:59,36 !59,36 | Q, |
7. | 6 | 3 | Murdoch, RossRoss Murdoch | Wielka Brytania | 0:59,51 !59,51 | Q |
8. | 6 | 2 | Zanko, WsiewołodWsiewołod Zanko | Rosja | 0:59,56 !59,56 | Q |
9. | 7 | 5 | Koseki, YasuhiroYasuhiro Koseki | Japonia | 0:59,76 !59,76 | Q |
10. | 7 | 2 | Titenis, GiedriusGiedrius Titenis | Litwa | 0:59,79 !59,79 | Q |
11. | 6 | 5 | Yan Zibei | Chiny | 0:59,61 !59,61 | Q |
12. | 8 | 6 | Lima, FelipeFelipe Lima | Brazylia | 0:59,62 !59,62 | Q |
13. | 8 | 1 | Szymanowicz, IljaIlja Szymanowicz | Białoruś | 0:59,84 !59,84 | Q |
14. | 7 | 1 | Funk, RichardRichard Funk | Kanada | 0:59,89 !59,89 | Q |
15. | 8 | 8 | Šidlauskas, AndriusAndrius Šidlauskas | Litwa | 0:59,91 !59,91 | Q |
16. | 8 | 9 | Kamminga, ArnoArno Kamminga | Holandia | 0:59,95 !59,95 | Q |
17. | 8 | 2 | Xiang, LiLi Xiang | Chiny | 0:59,97 !59,97 | |
18. | 6 | 1 | Scozzoli, FabioFabio Scozzoli | Włochy | 1:00,08 | |
19. | 7 | 0 | Persson, ErikErik Persson | Szwecja | 1:00,08 | |
20. | 6 | 0 | Cave, DanielDaniel Cave | Australia | 1:00,22 | |
21. | 7 | 6 | Balandin, DmitriyDmitriy Balandin | Kazachstan | 1:00,25 | |
22. | 7 | 7 | Watanabe, IppeiIppei Watanabe | Japonia | 1:00,26 | |
23. | 8 | 0 | Silađi, ČabaČaba Silađi | Serbia | 1:00,28 | |
24. | 5 | 7 | Käser, YannickYannick Käser | Szwajcaria | 1:00,53 | |
25. | 6 | 6 | vom Lehn, ChristianChristian vom Lehn | Niemcy | 1:00,60 | |
26. | 6 | 8 | Gyurta, DánielDániel Gyurta | Węgry | 1:00,76 | |
27. | 7 | 8 | Stolarski, MarcinMarcin Stolarski | Polska | 1:00,79 | |
28. | 7 | 9 | Claverie, CarlosCarlos Claverie | Wenezuela | 1:00,83 | |
29. | 4 | 1 | Klobučník, TomášTomáš Klobučník | Słowacja | 1:00,96 | |
30. | 6 | 7 | Murillo, JorgeJorge Murillo | Kolumbia | 1:01,51 | |
31. | 5 | 4 | Quinn, NicholasNicholas Quinn | Irlandia | 1:01,56 | |
32. | 5 | 1 | Crespo, ÉdgarÉdgar Crespo | Panama | 1:01,74 | |
33. | 5 | 8 | El-Kamash, YoussefYoussef El-Kamash | Egipt | 1:01,81 | |
34. | 5 | 6 | Kim Jae-youn | Korea Południowa | 1:01,86 | |
35. | 6 | 9 | Carnol, LaurentLaurent Carnol | Luksemburg | 1:01,91 | |
36. | 5 | 0 | Mattsson, MattiMatti Mattsson | Finlandia | 1:01,92 | |
37. | 5 | 5 | de Lara, MiguelMiguel de Lara | Meksyk | 1:01,93 | |
38. | 5 | 9 | Karpouzlis, IoannisIoannis Karpouzlis | Grecja | 1:01,95 | |
39. | 4 | 5 | Szumkow, LachezarLachezar Szumkow | Bułgaria | 1:01,96 | |
40. | 4 | 4 | Sakçı, EmreEmre Sakçı | Turcja | 1:02,15 | |
41. | 4 | 3 | Rothbauer, ChristopherChristopher Rothbauer | Austria | 1:02,22 | |
42. | 5 | 3 | Al-Barazi, AzadAzad Al-Barazi | Syria | 1:02,26 | |
43. | 3 | 4 | Chao Man Hou | Makau | 1:02,49 | |
44. | 4 | 2 | Prono, RenatoRenato Prono | Paragwaj | 1:02,81 | |
45. | 4 | 0 | Obrovac, NikolaNikola Obrovac | Chorwacja | 1:02,90 | |
46. | 3 | 5 | Groters, JordyJordy Groters | Aruba | 1:02,95 | |
47. | 5 | 2 | Stevens, Peter JohnPeter John Stevens | Słowenia | 1:03,03 | |
48. | 3 | 6 | Petrashov, DenisDenis Petrashov | Kirgistan | 1:03,14 | |
49. | 4 | 7 | Deiparine, JamesJames Deiparine | Filipiny | 1:03,22 | |
50. | 4 | 9 | Bobrovs, DaniilsDaniils Bobrovs | Łotwa | 1:03,46 | |
51. | 3 | 3 | Lawson, JamesJames Lawson | Zimbabwe | 1:03,52 | |
52. | 3 | 2 | Rojas, MarcMarc Rojas | Dominikana | 1:03,65 | |
53. | 1 | 8 | Cavanagh, SantiagoSantiago Cavanagh | Boliwia | 1:04,58 | |
54. | 3 | 8 | Kouma, SébastienSébastien Kouma | Mali | 1:05,03 | |
55. | 3 | 1 | Rabua, EpeliEpeli Rabua | Fidżi | 1:05,12 | |
56. | 1 | 2 | Paponin, EvgheniiEvghenii Paponin | Mołdawia | 1:05,16 | |
3 | 9 | Penny, GregoryGregory Penny | Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych | |||
58. | 2 | 5 | Ervedosa, MarioMario Ervedosa | Angola | 1:05,28 | |
59. | 1 | 6 | Saint-Upery, SantiagoSantiago Saint-Upery | Urugwaj | 1:05,30 | |
60. | 3 | 7 | Herrera, ArnoldoArnoldo Herrera | Kostaryka | 1:05,61 | |
61. | 2 | 7 | Al-Wir, AmroAmro Al-Wir | Jordania | 1:05,70 | |
62. | 2 | 3 | Rafaela, RainierRainier Rafaela | Curaçao | 1:06,96 | |
63. | 3 | 0 | Toftum, RolandRoland Toftum | Wyspy Owcze | 1:07,22 | |
64. | 2 | 0 | Gomes, FelipeFelipe Gomes | Malawi | 1:07,37 | |
65. | 2 | 2 | Seeto, AshleyAshley Seeto | Papua-Nowa Gwinea | 1:07,59 | |
66. | 1 | 4 | Ahmad, MuisMuis Ahmad | Brunei | 1:08,10 | |
67. | 2 | 6 | Ollivierre, CorreyCorrey Ollivierre | Grenada | 1:08,17 | |
68. | 2 | 4 | Axiotis, AlexAlex Axiotis | Zambia | 1:08,50 | |
69. | 1 | 7 | Borgards, OttoOtto Borgards | Salwador | 1:10,62 | |
70. | 1 | 9 | Shrestha, ShuvamShuvam Shrestha | Nepal | 1:11,34 | |
71. | 1 | 1 | Ben-Musa, AbdulmalekAbdulmalek Ben-Musa | Libia | 1:12,00 | |
72. | 1 | 3 | Villacrusis, ChristianChristian Villacrusis | Mariany Północne | 1:16,70 | |
73. | 1 | 5 | Lancina, AlassaneAlassane Lancina | Niger | 1:22,54 | |
80. ! | 1 | 0 | Diallo, AlphaAlpha Diallo | Gwinea | 9:99,99 ! | DNS |
80. ! | 2 | 1 | Xhambazi, DasarDasar Xhambazi | Kosowo | 9:99,99 ! | DNS |
80. ! | 2 | 8 | Jobe, JeganJegan Jobe | Gambia | 9:99,99 ! | DNS |
80. ! | 2 | 9 | Ndir, AdamaAdama Ndir | Senegal | 9:99,99 ! | DNS |
80. ! | 4 | 6 | Elloumi, WassimWassim Elloumi | Tunezja | 9:99,99 ! | DNS |
80. ! | 7 | 4 | van der Burgh, CameronCameron van der Burgh | Południowa Afryka | 9:99,99 ! | DNS |
80. ! | 4 | 8 | Lee Hsuan-yen | Chińskie Tajpej | 9:99,99 ! | DSQ |
Półfinały
Półfinały rozpoczęły się o 18:21[3].
Półfinał 1
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. | 4 | Cody Miller | Stany Zjednoczone | 59,08 | Q |
2. | 3 | Kiriłł Prigoda | Rosja | 59,24 | Q, |
3. | 2 | Felipe Lima | Brazylia | 59,48 | |
4. | 5 | João Gomes Júnior | Brazylia | 59,56 | |
5. | 7 | Giedrius Titenis | Litwa | 59,66 | |
6. | 8 | Arno Kamminga | Holandia | 59,76 | |
6 | Wsiewołod Zanko | Rosja | 59,76 | ||
8. | 1 | Richard Funk | Kanada | 59,92 |
Półfinał 2
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. | 4 | Adam Peaty | Wielka Brytania | 57,75 | Q, CR |
2. | 5 | Kevin Cordes | Stany Zjednoczone | 58,64 | Q, |
3. | 8 | Andrius Šidlauskas | Litwa | 59,12 | Q |
4. | 2 | Yan Zibei | Chiny | 59,15 | Q |
5. | 7 | Yasuhiro Koseki | Japonia | 59,18 | Q |
6. | 6 | Ross Murdoch | Wielka Brytania | 59,23 | Q |
7. | 3 | Nicolò Martinenghi | Włochy | 59,41 | |
8. | 1 | Ilja Szymanowicz | Białoruś | 60,01 !1:00,01 |
Finał
Finał odbył się o 17:32[4].
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. ! | 4 | Adam Peaty | Wielka Brytania | 57,47 | CR |
2. ! | 5 | Kevin Cordes | Stany Zjednoczone | 58,79 | |
3. ! | 8 | Kiriłł Prigoda | Rosja | 59,05 | |
4. | 7 | Yasuhiro Koseki | Japonia | 59,10 | |
5. | 3 | Cody Miller | Stany Zjednoczone | 59,11 | |
6. | 6 | Andrius Šidlauskas | Litwa | 59,21 | |
7. | 2 | Yan Zibei | Chiny | 59,42 | |
8. | 1 | Ross Murdoch | Wielka Brytania | 59,45 |
Przypisy
- ↑ a b Wyniki eliminacji. Omega Timing. [dostęp 2017-07-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-28)]. (ang.).
- ↑ Swimming World Ranking. FINA. [dostęp 2017-07-17]. (ang.).
- ↑ Wyniki półfinałów. Omega Timing. [dostęp 2017-07-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-28)]. (ang.).
- ↑ Wyniki finału. Omega Timing. [dostęp 2017-07-24]. (ang.).